Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ponad 6-milionowe dofinansowanie na rozbudowę terenów inwestycyjnych


Ponad 6-milionowe dofinansowanie na rozbudowę terenów inwestycyjnych05.02.2020 r.


Miejska spółka Rumia Invest Park zdobyła prawie 6,5 miliona złotych na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłowo-usługową. W ramach projektu powstanie m.in. hala magazynowo-produkcyjna, plac manewrowo-postojowy oraz droga wewnętrzna. Wszystko po to, by przyciągnąć do Rumi kolejnych inwestorów.

Konkurs na dofinansowanie został przeprowadzony pod szyldem Invest in Pomerania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a jego celem jest wsparcie podmiotów o największym potencjale inwestycyjnym.

Na Pomorzu 10 lat temu pod patronatem marszałka województwa powstała inicjatywa pod nazwą Invest in Pomerania. Był to pomysł na efektywne „zawalczenie” o inwestorów z całego świata, którzy przez wiele lat omijali północną część Polski. Udało się, stworzona została marka, a Rumia jest jednym z najaktywniejszych partnerów tej inicjatywy, co zaczyna przynosić efekty – mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

Wsparcie finansowe otrzymają tylko cztery podmioty. Zaproponowany przez spółkę Rumia Invest Park projekt uzbrojenia terenów położonych w północnej części miasta uzyskał najlepszą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu.

Był to konkurs zamknięty, organizowany przez urząd marszałkowski pod szyldem Invest in Pomerania, do którego zaproszono tylko 28 lokalizacji z całego województwa. Rumia podeszła do tego w wyjątkowy sposób. Jest to jedyne miasto średniej wielkości w regionie, które przygotowało tak kompleksową ofertę. Zwycięski teren inwestycyjny to absolutny crème de la crème naszego województwa – podkreśla wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

W ramach inwestycji realizowanej w północnej części Rumi, niedaleko gdyńskiego portu, powstanie m.in. plac składowy o powierzchni około 2 000 m2, hala magazynowo-produkcyjna o powierzchni około 4 000 m2, plac manewrowo-postojowy dla samochodów ciężarowych o powierzchni około 11 000 m2, a także droga wewnętrzna, uzbrojenie terenu, ogrodzenie, oświetlenie oraz infrastruktura doprowadzająca media.

Bardzo się cieszymy z tej dotacji, a przed nami ciężka praca – mówi Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w tym roku. Efektem tego projektu ma być wprowadzenie na te tereny co najmniej czterech firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Trwają rozmowy, z niektórymi firmami mamy podpisaną umowę przedwstępną, w związku z tym jesteśmy optymistycznie nastawieni do spełnienia warunku komercjalizacji tego obszaru – wyjaśnia.

Wszelkie prace mają się zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2022 roku. Całkowita wartość inwestycji to niemal 23 mln zł, z czego spółka wyda niespełna 18,5 mln zł, a prawie 6,5 mln zł (35%) będzie stanowić zdobyte w konkursie dofinansowanie.

Są bardzo duże szanse na pojawienie się w Rumi inwestycji krajowych i zagranicznych, a to stanowi dźwignię rozwoju dla każdej społeczności. Dla mieszkańców oznacza to więcej bardziej wysublimowanych miejsc pracy, a dla gminy to przychody z podatków umożliwiające kolejne inwestycje – podsumowuje Piotr Ciechowicz.

Warto wspomnieć, że w czerwcu 2019 roku rozpoczęła się budowa odcinka ulicy Kazimierskiej, który na wysokości ogrodów działkowych zostanie włączony w ulicę Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Projekt zakłada również m.in. przedłużenie tamtejszej ścieżki rowerowej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod tym linkiem.


W 2017 roku Rada Miejska Rumi, bez głosu sprzeciwu, zdecydowała o powołaniu spółki Rumia Invest Park. Spółka, będąca w stu procentach własnością gminy, od jej powołania przygotowywała się do realizacji inwestycji, które są kluczowe dla rozwoju miejskich oraz prywatnych terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.

Obszar ten stanowi największe, określone w planach zagospodarowania przestrzennego, tereny przemysłowo-usługowe w Rumi. Niestety przez ponad 20 lat potencjał ten nie był wykorzystywany. Dopiero podczas poprzedniej kadencji udało się przeprowadzić szereg prac melioracyjnych, poprawić plan zagospodarowania przestrzennego, dostosowując go do potrzeb przedsiębiorców, a także wykonać szereg prac inwentaryzacyjnych i projektowych oraz ustanowić dziesiątki aktów notarialnych służebności przesyłu z gestorami sieci przesyłowych, niezbędnych by pojawiły się tam sieci wodno-kanalizacyjne. Inwestycja, realizowana przez spółkę Rumia Invest Park, ma przyciągnąć kolejnych inwestorów, którzy zapewnią nowe miejsca pracy oraz regularne wpływy z podatków do budżetu miasta.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń