Wtorek, 21 Wrzesień 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Popłynie przez Kanał La Manche dla Fundacji Ronalda McDonalda


Popłynie przez Kanał La Manche dla Fundacji Ronalda McDonaldaf28.06.2021 r.

Popłynie przez Kanał La Manche dla Fundacji Ronalda McDonalda

Piotr Biankowski, mieszkający w Rumi sportowiec ekstremalny, przygotowuje się do przepłynięcia Kanału La Manche. Do tej pory dokonało tego mniej ludzi niż wspięło się na Mount Everest. Rumianin chce się zmierzyć z silnymi prądami, lodowatą wodą i ogromnym zmęczeniem. Podejmie się tego wyzwania w szczytnym celu, uruchamiając zbiórkę na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda i „Domów poza Domem”, które są przeznaczone dla rodziców dzieci długotrwale hospitalizowanych.

Kanał La Manche to najbardziej ruchliwy szlak wodny na świecie. Codziennie przepływa przez niego ponad 500 statków. Najkrótsza odległość między brytyjskim Dover a francuskim Calais wynosi 33,1 km. Pływacy muszą się zmierzyć z silnymi prądami morskimi, co powoduje, że zamiast prostej linii mają do pokonania co najmniej 40-kilometrową trasę w kształcie litery „S”. Do tej pory tego wyczynu dokonało 1400 osób z całego świata, w tym kilkoro Polaków.

Pokonanie La Manche w taki sposób wymaga średnio od kilku do kilkunastu godzin. Pływacy spalają wówczas około 1000 kalorii na godzinę. Towarzyszy im łódź ze wsparciem oraz obserwatorem, który przestrzega nielicznych, ale surowych reguł. Nie mogą dotykać łodzi, więc ich ekipy rzucają im jedzenie i napoje w butelkach. Bardzo trudno je złapać, zwłaszcza kiedy nie czuje się już rąk. Temperatura wody waha się pomiędzy 5 a 15 stopni Celsjusza. Aby próba została oficjalnie uznana, pływacy mogą być ubrani jedynie w kąpielówki, okularki i pływacki czepek. Nie mogą korzystać z pianki, więc przed zimnem chroni ich lanolina – mieszanina tłuszczu z wełny owczej i wazeliny.

Biankowski otrzymał pozwolenie na przepłynięcie kanału w terminie od 29 czerwca do 9 lipca. Konkretna data uzależniona będzie od pogody. Do swojego wyczynu przygotowuje się pod okiem Karola Zalewskiego, trenera personalnego, oraz Piotra Nettera, jednego z najlepszych szkoleniowców w triathlonie, byłego trenera kadry narodowej w tej dyscyplinie, również mieszkańca Rumi.

Dobrą przymiarką do pokonania wpław La Manche są treningi openwater. W lipcu ubiegłego roku Biankowski wspólnie z Wiktorią Lewandowską przepłynął Zatokę Gdańską z Gdyni na Hel, a w sierpniu z Gdańska na Hel. Druga trasa zajęła mu 10 godzin oraz 36 minut i była prawdziwą próbą umiejętności pływackich. Przez 25 km na otwartym akwenie zmagał się z deszczem, prądami i falami. Tym samym stał się pierwszym od ponad 40 lat i trzynastym człowiekiem w historii, któremu udało się przepłynąć ten dystans.

Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Ma na swoim koncie m.in. pokonanie Lodowej Mili (w temperaturze 1,2 ℃), brązowy medal mistrzostw świata i trzecie miejsce w pucharze świata w sezonie 2019/20. Jest niewątpliwym mistrzem w lodowym pływaniu, przełamującym bariery zimna, wytrzymałości oraz szybkości. Organizuje zawody Gdynia Winter Swimming Cup, w których startuje światowa czołówka zawodników specjalizujących się w zimowym pływaniu ekstremalnym.

Moją pasją jest pływanie w ekstremalnie zimnej wodzie. Kocham to robić. Ale moją największą motywacją jest pomaganie dzieciom. Jestem szczęśliwy, że połączyłem swoją pasję z dawaniem dobra – podkreśla Piotr Biankowski.

Za każdy dzień przygotowań do próby La Manche – owacje dla Piotra! Za oddanie serca Fundacji i pomoc dla Domów Ronalda McDonalda – wdzięczność nas wszystkich, rodziców, dzieci. Specjalnie od dzieciaków, którym opowiadamy o próbie Piotra w szpitalu, życzenia „Wszystkiego pływackiego”, „Udanego La Manche”. Jesteśmy dumni z Piotra Biankowskiego, jak tylko można być dumnym – mówi Katarzyna Nowakowska z Fundacji Ronalda McDonalda. – Piotr robi wszystko, by zaprosić jak najwięcej osób do pomocy.

Całe wydarzenie można śledzić na Facebooku.


O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje całą Polskę, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce
w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień do funkcji fotela.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci, wykonywanych na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. W tym roku pracę zacznie drugi ambulans Fundacji. Partnerem programu badań profilaktycznych jest firma ALAB laboratoria.

Kalendarz wydarzeń