Sobota, 11 Lipiec 2020

Premiera spektaklu teatru tańca


31.05.2019 r.


Stacja Kultura zaprasza 12 czerwca o godz. 18:00 na premierę spektaklu tanecznego „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” ilustrującego poezję Pawła Huelle. Spektakl łączący poezję, obraz i taniec jest zwieńczeniem projektu, na który rumska biblioteka otrzymała dofinansowanie z Instytutu Muzyki i Tańca.

Teatr tańca w wykonaniu rumskiej młodzieży zaprezentowany zostanie w przestrzeni wypożyczalni Stacji Kultura. Biblioteka jest bowiem przestrzenią słowa, myśli, idei, opowieści, które mogą stać się źródłem nieograniczonych inspiracji dla działań twórczych. Młodzi tancerze wejdą w artystyczny dialog z przestrzenią wypełnioną regałami książkowymi próbując ją oswoić, okiełznać i pokazać z niecodziennej perspektywy.

Poprzez ruch, gest i taniec przekażą emocje, nastroje i obrazy wyłaniające się z tomiku pt. „Obłoki jasne nad tobą”. Będzie to swoista opowieść o poezji wysyłanej esemesami muzie poety – Ewie. Ukochana uwiodła gdańskiego pisarza nie tylko swoją urodą, ale i pięknem muzyki. Ewa jest bowiem wybitną pianistką, której utwory wybrzmią w czasie spektaklu.

To ona spisywała miłosne esemesy do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się jej namówić poetę, by udostępnił wiersze i przekazał je do druku. Następnie słowa gdańszczanina stały się inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz. Prapremiera tomiku, której towarzyszyła wystawa grafik Artura Majki, odbyła się w Stacji Kultura w maju 2018 roku.  

Teraz te słowa i obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huelle nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało, światło i muzyka stworzą kolejną ilustrację słów poety. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.

W spektaklu wystąpi młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi, która od marca wzięła udział w warsztatach tańca klasycznego, współczesnego, improwizacji, jazzu, tańca afrykańskiego oraz w zajęciach kostiumograficznych i performatywnych. Ponadto wzięła udział w wyjściach na spektakle taneczne i baletowe m.in. odwiedziła Operę Bałtycką. Spektakl, który zaprezentuje, jest zwieńczeniem i interdyscyplinarnym podsumowaniem wszystkich zajęć i doświadczeń zebranych w czasie trwania projektu.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Stacji Kultura od 28.05.2019.

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.

Kalendarz wydarzeń