Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Premiera spektaklu teatru tańca


Premiera spektaklu teatru tańca 31.05.2019 r.


Stacja Kultura zaprasza 12 czerwca o godz. 18:00 na premierę spektaklu tanecznego „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” ilustrującego poezję Pawła Huelle. Spektakl łączący poezję, obraz i taniec jest zwieńczeniem projektu, na który rumska biblioteka otrzymała dofinansowanie z Instytutu Muzyki i Tańca.

Teatr tańca w wykonaniu rumskiej młodzieży zaprezentowany zostanie w przestrzeni wypożyczalni Stacji Kultura. Biblioteka jest bowiem przestrzenią słowa, myśli, idei, opowieści, które mogą stać się źródłem nieograniczonych inspiracji dla działań twórczych. Młodzi tancerze wejdą w artystyczny dialog z przestrzenią wypełnioną regałami książkowymi próbując ją oswoić, okiełznać i pokazać z niecodziennej perspektywy.

Poprzez ruch, gest i taniec przekażą emocje, nastroje i obrazy wyłaniające się z tomiku pt. „Obłoki jasne nad tobą”. Będzie to swoista opowieść o poezji wysyłanej esemesami muzie poety – Ewie. Ukochana uwiodła gdańskiego pisarza nie tylko swoją urodą, ale i pięknem muzyki. Ewa jest bowiem wybitną pianistką, której utwory wybrzmią w czasie spektaklu.

To ona spisywała miłosne esemesy do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się jej namówić poetę, by udostępnił wiersze i przekazał je do druku. Następnie słowa gdańszczanina stały się inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz. Prapremiera tomiku, której towarzyszyła wystawa grafik Artura Majki, odbyła się w Stacji Kultura w maju 2018 roku.  

Teraz te słowa i obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huelle nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało, światło i muzyka stworzą kolejną ilustrację słów poety. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.

W spektaklu wystąpi młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi, która od marca wzięła udział w warsztatach tańca klasycznego, współczesnego, improwizacji, jazzu, tańca afrykańskiego oraz w zajęciach kostiumograficznych i performatywnych. Ponadto wzięła udział w wyjściach na spektakle taneczne i baletowe m.in. odwiedziła Operę Bałtycką. Spektakl, który zaprezentuje, jest zwieńczeniem i interdyscyplinarnym podsumowaniem wszystkich zajęć i doświadczeń zebranych w czasie trwania projektu.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Stacji Kultura od 28.05.2019.

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń