Czwartek, 25 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Przygody Witki zafascynowały małych i dużych


Przygody Witki zafascynowały małych i dużych20.05.2022 r.

Aga Skawińska jako Witka, Ola Lis jako matka, fot. Justyna Bronk

Zorganizowana przez Miejski Dom Kultury w Rumi premiera spektaklu pt. „O Witce, co chciała być stolemką” zgromadziła w Strefie Dla Was (dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”) małych i dużych widzów. Muzyczne widowisko dla dzieci przygotował Pomorski Teatr Nobilis, który tworzą: Aga Skawińska, Piotr Lewicki i Ola Lis. Działający przy MDK-u aktorzy przy okazji pracy nad tym spektaklem powrócili do pierwotnej nazwy kolektywu. Przez ostatnie lata wystawiali sztuki pod szyldem Zawodowego Teatru MDK-u Rumia.

Bajka „O Witce, co chciała być stolemką” to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Akcja toczy się w krainie kaszubskich jezior, a bohaterkami są Witka i jej mama, które wędrują w poszukiwaniu lepszego bytu. Podczas odpoczynku nad jednym z jezior Witka znajduje cudowny naszyjnik z różowych muszli. Okazuje się, że artefakt daje nadludzką moc. Niestety znalazczyni nie cieszy się nim długo, ponieważ potwór o imieniu Trella odbiera Witce naszyjnik, a jej mamę porywa. Dziewczynka ucieka i postanawia odszukać białą niedźwiedzicę, która jako jedyna może jej pomóc. Podczas poszukiwań spotyka różne postacie i przeżywa wiele przygód, ale przede wszystkim uczy się wiary w siebie – we własną siłę i rozum, do których użycia nie są potrzebne magiczne amulety.

Widownia żywo reagowała na przygody głównej bohaterki, spotykającej na swojej drodze m.in. księżniczkę i diabła. Kluczem do sukcesu tego spektaklu jest piękna muzyka, dopracowana do perfekcji scenografia i scenariusz oparty na kaszubskich legendach.

Okazało się, że spektakl jest nie tyle dla dzieci, ile dla całych rodzin. Kiedy robi się teatr dla dzieci, to trzeba pamiętać, że dzieci przychodzą z dorosłymi i wtedy należy postawić sobie pytanie, czy opiekun ma przysypiać na fotelu obok, czy też się dobrze bawić – podkreśla Ola Lis, aktorka i autorka tekstów piosenek oraz scenariusza.

Przez kilkadziesiąt minut spektaklu mali widzowie mogli poczuć się częścią kaszubskiej krainy i wyprawy po skradziony naszyjnik. Najbardziej podobała się dzieciom postać Witki, ponieważ każdy młody człowiek pragnie przeżyć niesamowitą przygodę, taką jakiej doświadczyła bohaterka.  

Jestem szczęśliwa. Dzieci żywo reagowały, podjęły z nami dialog. Jestem pod wrażeniem tego, jak chłoną wszystko, co dzieje się na scenie. Jestem też wdzięczna naszym partnerom za wsparcie, bo bez nich nie moglibyśmy zrealizować tego spektaklu – przyznaje Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u i aktorka Pomorskiego Teatru Nobilis.

Prace nad spektaklem wsparło m.in. Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Podczas premiery obecny był wicestarosta, który nie krył zadowolenia z efektu przygotowań rumskich artystów.

Podobała mi się ta bajka. Brakuje takich sztuk, które w lekki sposób pokazują dzieciom Kaszuby. Kultura naszego regionu jest bardzo bogata, jest to język, tradycja, kuchnia, haft, muzyka, ale też baśnie i legendy. Życzę zespołowi Agnieszki Skawińskiej wielu sukcesów, ta kreacja na rzecz kultury kaszubskiej dobrze im wychodzi – mówi Jacek Thiel, wicestarosta powiatu wejherowskiego. – Staramy się wspierać imprezy i działania kulturalne służące mieszkańcom powiatu wejherowskiego, a jeżeli mają charakter regionalny, to tym bardziej – dodaje.

Każde przedstawienie o tej ziemi jest wartością dodaną. To kultura decyduje o nas. Musimy pamiętać o przodkach, skąd się wywodzimy i musimy też patrzeć w przyszłość. Cieszę się, że spektakl jest skierowany do dzieci, bo to z kolei jest przyszłość nas wszystkich – podsumowuje Krzysztof Woźniak, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.

Spektakl został wystawiony na scenie Fundacji Dla Was, przy ul. Pomorskiej 11. Miejski Dom Kultury w Rumi przygotował nowe kotary i kurtynę, które będą wykorzystywane również przy kolejnych wspólnych projektach obu placówek.

Od dłuższego czasu współpracujemy z MDK-iem. Pokazujemy, że razem robi się łatwiej, a korzystają na tym mieszkańcy – mówi Bartłomiej Engelbrecht, prezes Fundacji Dla Was. – Sam spektakl jest oszałamiający, gra świateł i muzyka, sprawiają, że jest to wydarzenie kulturalne na najwyższym poziomie – dodaje.

Twórcy planują kolejne pokazy bajki w ramach „Lekcji z Kulturą” – projektu prowadzonego od kilku lat przez Miejski Dom Kultury w Rumi.


Twórcy spektaklu:

  • Scenariusz, teksty piosenek: Ola Lis;
  • Obsada i twórcy: Aga Skawińska, Ola Lis, Piotr Lewicki;
  • Muzyka: Ignacy Wiśniewski;
  • Kostiumy, scenografia i rękodzieło: Beata Went;
  • Realizacja: Jacek Wojno;
  • Konsultacje reżyserskie: Piotr Srebrowski;
  • Konsultacje wokalne: Krzysztof Brzozowski;
  • Konsultacje literackie: Tomasz Fopke.

Partnerzy:

  • Fundacja dla Was;
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi;
  • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie odział w Rumi;
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Patronaty honorowe:

  • Gabriela Lisius – starosta powiatu wejherowskiego;
  • Michał Pasieczny – burmistrz Rumi.

Organizator:

  • Miejski Dom Kultury w Rumi.
Aga Skawińsa, Piotr Lewicki, Ola Lis Piotr Lewicki jako potwór Trella, fot. Justyna Bronk Widownia, fot. Justyna Bronk Twórcy spektaklu, widownia, fot. Justyna Bronk Aga Skawińska jako Witka, Ola Lis jako matka, fot. Justyna Bronk

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń