Anna Jackowska na co dzień pracuje w Dziale Promocji Stacji Kultura. Filmem i teatrem interesowała się od dziecka. Na studiach filologicznych wybrała specjalizację teatrologiczną i filmoznawczą. Razem ze znajomymi współtworzyła amatorską grupę filmową oraz działała w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki”.
Po studiach przyszedł czas na praktykę i roczny kurs reżyserii w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej, gdzie pod okiem Piotra Andrejewa oraz innych wykładowców zgłębiała tajemnice planu filmowego – od organizowania scenografii po pisanie scenariuszy. Współpracowała jako fotograf ze Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Kabaretowej PaKA.
– Mam szczęście, że dorastałam na Pomorzu. Pierwsze doświadczenia jako widz teatralny zbierałam w Teatrze Muzycznym w Gdyni, filmy zaś oglądałam na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Podczas studiów w Gdańsku wybrałam się na praktyki na wspomniany festiwal, żeby zobaczyć, jak wygląda organizacja tak wielkiej imprezy od kulis i… we wrześniu tego roku już po raz osiemnasty byłam częścią ekipy, która na stałe współpracuje z FPFF-em – mówi Anna Jackowska. – Zawsze ciągnęło mnie na scenę i przed lub za kamerę. Zdobyte doświadczenie wykorzystuję, prowadząc spotkania autorskie, występując w bibliotecznych produkcjach filmowych, robiąc zdjęcia i łącząc kabelki, aby wszelkie prezentacje medialne na wydarzeniach w Stacji Kultura działały bez zarzutu – dodaje z uśmiechem.
Podobną drogę przeszedł Mariusz Hybiak, dla którego film również był pasją od zawsze. W rumskiej bibliotece (najpierw w Stacji Kultura, od kilku miesięcy w filii w Janowie) od wielu lat organizuje lekcje dla dzieci i młodzieży na temat historii kina.
Dzięki jego zaangażowaniu najmłodsi mogą się dowiedzieć o kinowej prehistorii – odkryciach, które przyczyniły się do powstania sztuki filmowej.
– Podczas zajęć można przyjrzeć się funkcjonowaniu urządzeń optycznych związanych z wrażeniem pozornego ruchu, którymi bawili się nasi przodkowie w XIX wieku. Opowiadam też o okresie, gdy królował film niemy, podkreślając trudy pracy pierwszych filmowców i ujawniając kulisy powstania Hollywood. W części warsztatowej najmłodsi mogą zaś poczuć się jak dawni twórcy kinowi, realizując własny krótki film niemy – opowiada Mariusz Hybiak. – Lekcje przeznaczone są dla grup szkolnych. Aby się na nie zapisać, wystarczy skontaktować się z janowską biblioteką – dodaje.
Do opowiadania o filmie i kinie Mariusz Hybiak ma solidne podstawy. W 2019 roku ukazała się książka jego autorstwa zatytułowana „W matni symbolicznego. Filmowa twórczość Romana Polańskiego w świetle współczesnej psychoanalizy”.
Jest ona jednocześnie rozprawą doktorską obronioną na Uniwersytecie Gdańskim w 2016 roku. Zainteresowani mogą wypożyczyć ją w rumskich bibliotekach.