Trwa Europejski Tydzień Mobilności 2022, który co roku przypada w terminie 16-22 września. Celem zainicjowanej przez Komisję Europejską kampanii jest nakłonienie mieszkańców miast do zerwania z niekorzystnymi dla zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeniami komunikacyjnymi. Jednocześnie akcja promuje zrównoważony transport, czyli między innymi komunikację zbiorową, rowerową oraz ruch pieszy. W kampanię regularnie włącza się Rumia, organizując bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców. Miniony weekend (17-18 września), mimo deszczowej pogody, upłynął pod znakiem „Zielonego Festiwalu” i przejazdów rowerowych.
„Zielony Festiwal” to projekt, który zwyciężył w zeszłorocznym budżecie obywatelskim. Celem zainicjowanego przez mieszkańców Rumi wydarzenia było skupienie lokalnej społeczności wokół szeroko pojętej ekologii i zdrowia. Zgodnie z założeniami festiwal został zorganizowany przez urząd miasta w sobotę 17 września na terenie janowskiego parku. Na miejscu można było bezpłatnie skorzystać z wielu atrakcji, w tym: wziąć udział w pokazach gotowania zero waste, wymienić makulaturę na sadzonki wrzosów, uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych i recyklingowych czy też ścigać się lub wycisnąć sok za pomocą energoroweru.
Natomiast 18 września, w niedzielne popołudnie, miłośnicy dwóch kółek spotkali się na parkingu MOSiR-u, gdzie wyznaczono metę dwóch przejazdów rowerowych. Pierwszy z nich, pod nazwą „Maluchy na rowery”, skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W przejeździe wzięło udział blisko 150 zarejestrowanych uczestników, którym towarzyszyli rodzice. Każde dziecko po przekroczeniu mety otrzymywało okolicznościowy medal oraz puzzle ufundowane przez firmę Trefl. Głównym celem tego wydarzenia było propagowanie wśród najmłodszych mieszkańców Rumi zasad zdrowej rywalizacji oraz ekologicznych przyzwyczajeń transportowych.
– Na dwóch kółkach, na czterech, przy wsparciu opiekuna i samodzielnie – technika była różna, ale najważniejsze było pokonanie trasy w dobrym humorze. Po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni, zorganizowaliśmy wydarzenie „Maluchy na rowery”. Bardzo dziękuję za tak pozytywny odbiór tej imprezy – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi. – Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie zaangażowanie wielu podmiotów: naszego MOSiR-u, rumskiej policji i straży miejskiej, a także wolontariuszy z II LO i Szkoły Podstawowej nr 9. Dziękuję wszystkim za ogromne zaangażowanie – dodaje.
W drugim, tym razem wieczornym, przejeździe wzięło udział prawie 400 osób, głównie dorośli. Tu również obowiązywały elektroniczne zapisy, a wolnych miejsc nie było już po kilku godzinach. Trasa, jak co roku, wiodła ulicami: Dębogórską, Gdańską, Dąbrowskiego, Żwirki i Wigury oraz Ceynowy. Każdy uczestnik po ukończeniu niespełna 5-kilometrowego przejazdu otrzymał zestaw rowerowych gadżetów składający się z pokrowca na siodełko, lampek rowerowych i etui na telefon.
– Bardzo dziękuję wszystkim za udział w naszym miejskim przejeździe. To bardzo ważne, by nie tylko tego dnia, ale regularnie przemieszczać się po ulicach Rumi rowerem. Między innymi rowerzystom zawdzięczamy mniej spalin i czystsze powietrze, a sami miłośnicy jednośladów mogą się dodatkowo cieszyć lepszym zdrowiem i oszczędnością paliwa – podsumowuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
Powyższe wydarzenia zostały zorganizowane przez urząd miasta i partnerów w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022.