Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rozśpiewane Małe Trójmiasto. Najlepsi z nagrodami


Rozśpiewane Małe Trójmiasto. Najlepsi z nagrodami23.01.2024 r.

 Na zdjęciu Zespół Wokalny Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie, którzy wygrał w kategorii dziecięcej

Poznaliśmy najlepsze chóry i zespoły z całego Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Kilka grup wykonało na scenie kolędy i pastorałki, a po główne nagrody w kategoriach dla dorosłych oraz dla dzieci sięgnęły odpowiednio Wejherowski Chór Mieszany Cantores Veiherovienses i Zespół Wokalny Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie.

Już po raz siódmy lokalne zespoły i chóry z Rumi, Redy i Wejherowa zmierzyły się na jednej scenie. Za nami Konkurs Chóralny „Małego Trójmiasta Kaszubskiego”, czyli współorganizowany przez samorządy przegląd najzdolniejszych wykonawców.

Zespół Śpiewaczy św. Cecylia z Rumi

 

Na warsztat wszystkie zespoły wzięły tradycyjne kolędy i pastorałki. Konkurs to dowód na to, że śpiew chóralny – także w formie amatorskiej – może integrować lokalne środowisko. Publiczność wysłuchała łącznie siedmiu rozśpiewanych ekip na scenie Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Wśród nich także rumski akcent: Zespół Śpiewaczy św. Cecylia z Rumi.

 

Rywalizację o nagrody podzielono na dwie kategorie: Chóry i Zespoły Dorosłe oraz Chóry i Zespoły Dziecięce. O tym, do kogo trafiły symboliczne statuetki zadecydowało siedmioosobowe jury w składzie: Arkadiusz Kraszkiewicz - zastępca prezydenta Wejherowa oraz prezes stowarzyszenia gmin Małe Trójmiasto Kaszubskie, Waldemar Czaja - wicedyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury, Alicja Włodarczyk z Urzędu Miasta w Wejherowie, Tomasz Wiśniewski - dyrektor Fabryki Kultury w Redzie, Monika Kolak - kierownik ds. kultury w Fabryce Kultury w Redzie, Michał Gaj - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi oraz Piotr Bartelke - członek komisji kultury Rady Miejskiej Rumi.

Publiczność podczas konkursu

 

Największe uznanie wśród dorosłych chórzystów zdobył Wejherowski Chór Mieszany Cantores Veiherovienses, który otrzymał nagrodę finansową w wysokości 2500 złotych. Wśród młodszych wykonawców z kategorii dziecięcej nagrodzono natomiast Zespół Wokalny Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie, który otrzymał 2000 złotych.

Nagrody dla uczestników

 

Fundatorami nagród dla uczestników były miasta Rumia, Reda oraz Wejherowo.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń