Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Rumi wzięli udział w patriotycznych obchodach. Główną atrakcją był biało-czerwony pochód zwieńczony rodzinnym festynem militarnym. Z tej okazji ulicami miasta po raz kolejny przejechała między innymi replika drugowojennego czołgu.
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego, gdzie przedstawiciele władz miasta oraz szkół wspólnie z żołnierzami i harcerzami symbolicznie złożyli kwiaty w obecności pocztów sztandarowych. Następnie w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny.
Głównym punktem programu była parada niepodległości, która chwilę po godzinie 14:00 wyruszyła spod kościoła. Ulicami Dąbrowskiego, Starowiejską, Dębogórską i Chełmińską maszerowali przedstawiciele samorządu, harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego, żołnierze 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, marynarze z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, rekonstruktorzy z Chorągwi Jakuba Wejhera, Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo, a także opiekunowie i dzieci ze szkół oraz przedszkoli. Pieszym towarzyszyli rowerzyści z Grupy Rowerowej „Szprychy”, zabytkowe pojazdy reprezentujące Stowarzyszenie FSO Pomorze, 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, strażacy, a także czołg i inne pojazdy militarne z Muzeum Techniki Wojskowej Gryf. Jak co roku obecny był także aktor odgrywający marszałka Józefa Piłsudskiego, który przemieszczał się zabytkowym Studebakerem.
Biało-czerwony pochód zakończył się pod pomnikiem Bohaterów Walk z Faszyzmem. Tam odbył się apel poległych, wystrzelona została również salwa honorowa. Natomiast na sąsiednim placu zorganizowany został rodzinny festyn militarny, podczas którego można było wsiąść do pojazdów bojowych, porozmawiać z pasjonatami reprezentującymi różne stowarzyszenia i organizacje patriotyczne czy też skosztować żołnierskiej grochówki.
Ostatnim punktem lokalnych obchodów był koncert patriotyczny „Tobie, Ojczyzno”, który rozpoczął się o godzinie 16:00 na hali MOSiR-u. W muzycznym repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne i polska muzyka filmowa. W realizację widowiska zaangażowali się: dyrygent Krzysztof Brzozowski, sopranistka Edyta Piasecka, para tancerzy Aleksandra i Filip Michalakowie, finalista Rumskiego Wokalu Majki Kowalski, aktor Krzysztof Stasierowski, Pomorska Orkiestra Symfoniczna, Zespół Śpiewaczy św. Cecylia, Pomorski Teatr Nobilis oraz Międzyszkolny Chór Dziecięco-Młodzieżowy MDK-u w Rumi.
– Jesteśmy wdzięczni artystom, że mogliśmy uczestniczyć w koncercie realizowanym w tak doborowej obsadzie. Cieszymy się, że występujący zgodzili się przyjechać do Rumi przy tak napiętym terminarzu godzinowym. Od razu po naszym koncercie musieli jechać do gdańskiej Opery Bałtyckiej, gdzie wystawiali „Straszny Dwór”. Ogromne podziękowania dla występujących i organizatorów – podsumował koncert burmistrz Michał Pasieczny.
– Bardzo dziękuję wszystkim za udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Tysiące uczestników to dowód na to, że w Rumi pamiętamy o tym, że wolność i niepodległość nie zostały nam dane raz na zawsze i trzeba ją celebrować, a także o nią dbać i ją szanować. Dziękuję też wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego święta w naszym mieście. Niech żyje Polska! – dodał wiceburmistrz Ariel Sinicki.