Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia miała cztery powody, by świętować


Rumia miała cztery powody, by świętować16.08.2022 r.

Gwiazdą wydarzenia była Majka Jeżowska

Dzień Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 102. rocznica Bitwy Warszawskiej, a także dzień patrona miasta świętego Jana Bosko – wszystkie te okoliczności obchodzono w poniedziałek 15 sierpnia w Rumi. Z tej okazji mieszkańcy wzięli udział w oficjalnych uroczystościach oraz bawili się na rodzinnym festynie, którego gwiazdą była Majka Jeżowska.

Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 od mszy świętej w intencji ojczyzny. Nabożeństwo odbyło się w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie duchowni, samorządowcy, żołnierze, społecznicy, poczty sztandarowe i parafianie uczestniczyli we wspólnym złożeniu kwiatów na mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, grobach rotmistrza Hipolita Roszczynialskiego oraz zasłużonego społecznika Tadeusza Zleśnego, a także pod pomnikiem Armii Krajowej.

Tego samego dnia o godzinie 15:00 na terenie boiska przy ul. Bukowej rozpoczął się festyn rodzinny organizowany z okazji 207. rocznicy narodzin patrona miasta świętego Jana Bosko. Tuż po oficjalnym otwarciu odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy Reprezentacją Rumi, której kapitanem był burmistrz Michał Pasieczny, a Limonką. Zmagania na boisku zakończyły się wynikiem 6:1 dla gospodarzy. Bramki dla zwycięskiej drużyny zdobyli: Michał Pasieczny (2), były zawodnik Arki Gdynia i Orkana Rumia Rafał Siemaszko (2), strażak Marek Korzeniowski (1) oraz trener OKS-u Janowo Michał Janiak (1). Natomiast honorowego gola dla pokonanych wypracował Maciej Nowak. Artystycznym urozmaiceniem sportowych zmagań, w przerwie meczu, był występ dziewcząt z Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia.

Mecze z udziałem Reprezentacji Rumi to bardzo cenna inicjatywa. Fajnie jest spotkać się z okazji święta, pograć z kolegami, z którymi grywało się wcześniej. Wynik nie jest tu najważniejszy, ale burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu gratuluję zdobytych bramek, szczególnie ostatnia z nich to klasa na miarę kategorii „Stadiony Świata”. Dla mnie to zaszczyt być w jednej drużynie z burmistrzem – mówi piłkarz Rafał Siemaszko. – Dobrze, że co roku jest organizowany zarówno ten mecz, jak i festyn. Oba wydarzenia zawsze są przygotowane na wysokim poziomie, i tym razem MOSiR także stanął na wysokości zadania. Było pełno atrakcji dla dzieci i dorosłych, naprawdę fajna impreza – dodaje.

W ramach festynu do dyspozycji mieszkańców były liczne stoiska handlowe i gastronomiczne oraz atrakcje dla całych rodzin, w tym: dmuchane zjeżdżalnie, mini zoo, występ klauna i rodzinny konkurs plastyczny. Zwieńczeniem święta patrona Rumi były koncerty w wykonaniu Bartasa Szymoniaka oraz gwiazdy wieczoru – Majki Jeżowskiej. Zgromadzona pod sceną, mimo ulewy, publiczność zaśpiewała wspólnie z wokalistką takie hity jak „A ja wolę moją mamę” czy „Wszystkie dzieci nasze są”.

Głównym organizatorem rodzinnego festynu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

Już po raz siódmy organizujemy festyn z okazji dnia patrona Rumi. Data tej imprezy nie jest przypadkowa, ponieważ 15 sierpnia to nie tylko święto państwowe i kościelne, ale także przeddzień rocznicy urodzin św. Jana Bosko – wyjaśnia Jolanta Król, dyrektor MOSiR-u. – Program naszego festynu jest skierowany do mieszkańców w każdym wieku. Są dzieci, młodzież, rodzice oraz dziadkowie, z czego się bardzo cieszymy. Zawsze zapraszamy gwiazdę wieczoru, która występuje na koniec. Tym razem była to Majka Jeżowska. Bardzo dziękujemy za komentarze, że tym koncertem spełniliśmy marzenia z dzieciństwa wielu osób. Jest nam niezmiernie miło. Szkoda, że burza uniemożliwiła zakończenie festynu z przytupem – podsumowuje.

Uroczyste składanie kwiatów na grobach bohaterów Uroczyste składanie kwiatów na grobach bohaterów Uroczyste składanie kwiatów na grobach bohaterów Mecz rozgrywany podczas festynu Mecz rozgrywany podczas festynu Występ dziewcząt z Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia Mecz rozgrywany podczas festynu Rafał Siemaszko i Jolanta Król Zawodnicy po meczu Zawodnicy po meczu Mini zoo Mini zoo Występ klauna Dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje Stoiska handlowe i gastronomiczne Dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje Konkurs plastyczny Koncert Bartasa Szymoniaka Koncert Bartasa Szymoniaka Koncert Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej Publiczność podczas koncertu Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej Publiczność podczas koncertu Majki Jeżowskiej Od lewej: Piotr Biankowski, Majka Jeżowska, Michał Pasieczny

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń