Wtorek, 21 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia miastem uniwersyteckim


Rumia miastem uniwersyteckim11.10.2024 r.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na UTW w Rumi, na pierwszym planie przemawiający profesor Edmund Wittbrodt

Z okazji Dnia Seniora warto pomyśleć o naszych rumskich seniorach. Dobrze wiedzieć, że w naszej liczącej 800 lat miejscowości istnieje uniwersytet.

Początki Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sięgają 2004 roku, więc uniwersytet obchodził w tym roku jubileusz 20-lecia. W 2008 roku powołane zostało do życia Stowarzyszenie „Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku” – organizacja pozarządowa, z misją świadczenia usług na rzecz osób starszych.

Stowarzyszenie jako osoba prawna ma możliwość ubiegania się o środki finansowe wspierające działalność uniwersytetu. Środki takie są pozyskiwane od Urzędu Miasta Rumi, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, urzędu marszałkowskiego oraz urzędu wojewódzkiego. W 2012 roku patronat nad Rumskim UTW przejęła Politechnika Gdańska oraz Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie.

W programie UTW są wykłady oraz zajęcia praktyczne. Wykłady akademickie prowadzone są przez wybitnych znawców różnych dziedzin naukowych, takich jak nauki przyrodnicze, społeczne czy medyczne. Wykładowcami są głównie pracownicy naukowi wyższych uczelni Trójmiasta. Kolejne wykłady odbywają się w odstępach tygodniowych.

Edukacja praktyczna obejmuje różne zajęcia. Są to warsztaty komputerowe, malarskie, taneczne i wiele innych. Odbywają się również lektoraty języków angielskiego i niemieckiego. Można zadbać o zdrowie na gimnastyce, pływając na basenie lub maszerując z kijkami.

Na UTW w Rumi uczęszcza w ostatnich latach około 250 słuchaczy, z których większość przekroczyła już 60 lat. Wśród nich jest również grupa osób spoza Rumi. Nie ma wymogów co do poziomu wykształcenia, w zajęciach może uczestniczyć każdy senior. Ten uniwersytet to nie tylko edukacja, ale również integracja i rekreacja. Organizowane są wyjazdy na koncerty, przedstawienia teatralne i wycieczki krajoznawcze.

Działalność uniwersytetu jest możliwa dzięki ofiarnemu zaangażowaniu całego grona społeczników, wśród których należy wymienić w szczególności profesora Edmunda Wittbrodta oraz prezes Renatę Grzesiak. Były rektor PG i senator RP wielu kadencji profesor Wittbrodt jest ojcem założycielem UTW i jego patronem.

Działalności uniwersytetu przyświecają takie hasła jak: „Nie starzeje się ten, kto nie ma czasu” czy też „Zawsze aktywni, zawsze radośni”. Potrzeba bycia aktywnym należy do najważniejszych potrzeb człowieka. W przypadku ludzi starszych chodzi o podejmowanie aktywności na miarę sił i możliwości. Osoby starsze dysponujące czasem wolnym mają szerokie możliwości samorealizacji, uprawiania hobby, rozwijania wcześniej ukształtowanych zainteresowań.

Istotną rolę należy przypisać aktywności intelektualnej ludzi starszych, która umożliwia im zaspokajanie potrzeb poznawczych. Spotkania organizowane przez UTW stwarzają także możliwość poznawania nowych ludzi oraz utrzymywania kontaktów, co nierzadko chroni przed samotnością, a także poszerza zakres zainteresowań.
Ważna jest też aktywność fizyczna seniorów, zwiększająca szanse na utrzymanie zdrowia i zachowanie sprawności psychofizycznej. Zorganizowany we właściwy sposób czas wolny przywraca osobom starszym autonomię. Pomaga również w zwalczaniu dolegliwości fizycznych.

Więcej informacji na temat UTW w Rumi można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu.


Autorem tekstu jest Stanisław Tujaka – 80-letni senior, który kilkanaście lat temu przeprowadził się do Rumi z Gdańska. Dzięki zapisaniu się na Uniwersytet Trzeciego Wieku nawiązał relacje z rówieśnikami i zapuścił w Rumi korzenie. Z wykształcenia doktor inżynier elektroniki.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń