Niedziela, 05 lutego 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Rumia oczami dzieci” edycja 2022 – trwa konkurs literacki


„Rumia oczami dzieci” edycja 2022 – trwa konkurs literackif01.04.2022 r.

„Rumia oczami dzieci” edycja 2022 – trwa konkurs literacki

Trwa piąta edycja projektu „Rumia oczami dzieci”, którego jednym z etapów jest indywidualny konkurs literacki. Prace można przesłać bądź dostarczyć do końca kwietnia. Docenione przez jury dziecięce bajki i opowiadania znajdą się w miejskich zbiorach, a ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.

Temat konkursu brzmi „Rumia wczoraj, dziś i jutro” i odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas IV-VI oraz uczniów klas VII-VIII. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież uczęszczające do rumskich placówek oświatowych lub po prostu mieszkające w Rumi.

Prace literackie należy przesłać za pośrednictwem platformy rejestracyjnej najpóźniej 30 kwietnia. Zwycięzców poznamy w czerwcu tego roku podczas uroczystego podsumowania projektu.  

Pobierz regulamin konkursu literackiego.


Projekt „Rumia oczami dzieci” został zapoczątkowany w 2017 roku z inicjatywy burmistrza Michała Pasiecznego. Program skierowany jest do wszystkich przedszkoli oraz szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta, a tak naprawdę do najmłodszych mieszkańców, którzy uczęszczają do tych placówek.

Od początku celem przedsięwzięcia jest budowanie poczucia lokalnej tożsamości, propagowanie wiedzy o mieście i samorządzie gminnym, a także zaangażowanie dzieci oraz młodzieży w życie społeczne małej ojczyzny. Osiągnięcie tych zamierzeń jest możliwe dzięki aktywności miejscowych placówek oświatowych oraz ich wychowanków, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Inicjatywa na dobre zagościła w świadomości mieszkańców, o czym może świadczyć zainteresowanie inicjatywą. W czwartej (zeszłorocznej) edycji projektu uczestniczyła rekordowa liczba jednostek – aż 31 szkół i przedszkoli, publicznych oraz prywatnych.

Podczas zajęć grupowych setki dzieci poznawały miejskie symbole, historię Rumi, podstawowe zasady ekologii czy też sposób funkcjonowania samorządu. Z kolei indywidualni uczestnicy przesyłali prace na dwa konkursy – plastyczny i literacki – polegające na stworzeniu ilustracji, bajki, baśni lub opowiadania, które w jakiś sposób nawiązują do Rumi. Wytwory ich wyobraźni można podziwiać w najnowszych wydaniach zbioru opowiadań i kalendarzy.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń