Środa, 29 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia przygotowała atrakcje, by przekonać mieszkańców do ekologicznej mobilności


Rumia przygotowała atrakcje, by przekonać mieszkańców do ekologicznej mobilności15.09.2021 r.


W najbliższy czwartek (16 września) rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli kampania promująca ekologiczne formy komunikacji. W gronie polskich miast, które uczestniczą w przedsięwzięciu, znalazła się m.in. Rumia. Z myślą o mieszkańcach tutejszy urząd przygotował szereg atrakcji. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.

Oficjalnej inauguracji ETZT w Rumi dokonają seniorzy, którzy o godzinie 10:00 wezmą udział w otwartym treningu organizowanym przez Citygym na terenie Centrum Abraham.

W piątek (17 września) miasteczko rowerowe przy ul. Topolowej zostanie opanowane przez uczniów. Na miejscu obecni będą także policjanci, którzy sprawdzą i ocenią, czy dzieci znają zasady ruchu drogowego. Na najlepszy duet będzie czekała nagroda.

Następnego dnia (18 września) o godzinie 10:00 na parkingu MOSiR-u rozpocznie się akcja wymiany makulatury i elektroodpadów na sadzonki. Z kolei o godzinie 10:30 nastąpi premiera gry terenowej „Misja: Zielona Moc”, czyli rodzinnej zabawy przeznaczonej dla miłośników spacerów oraz odkrywania tajemnic.

Zarejestrowani uczestnicy z pewnością nie mogą się już doczekać niedzielnego przejazdu rowerowego. Tego dnia ulicami miasta będzie się przemieszczać korowód złożony z około 250 jednośladów (brak wolnych miejsc, rejestracja jest zamknięta).

W poniedziałek (20 września) w pobliżu dworca PKP przedstawiciele urzędu miasta będą częstować przechodniów zdrowymi przekąskami. Akcja rozpocznie się o godzinie 7:00, warto więc wziąć ze sobą torbę bądź pudełko na drugie śniadanie.

Mieszkańcy przemieszczający się ulicami Dąbrowskiego, Dębogórską czy Gdańską we wtorek (21 września) od godziny 10:00 będą mogli skorzystać z bezpłatnej podwózki rikszami. Natomiast o godzinie 18:00 na terenie Centrum Handlowego Port Rumia odbędą się pokazy taneczne.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Rumi będzie Dzień bez Samochodu (22 września). Na ulicy Filtrowej, która zostanie wyłączona z ruchu kołowego, będzie można skorzystać z wielu atrakcji, w tym: konkursów, energorowerów, ekowarsztatów oraz strefy relaksu. Natomiast w godzinach 16:00-19:00 parking MOSiR-u zamieni się w pchli targ za sprawą Rumskiej Szafy Otwartej.

Gorąco zachęcamy do udziału w kampanii – wszystkie atrakcje są bezpłatne!


ETZT co roku odbywa się w terminie 16-22 września w całej Europie. Celem kampanii, zainicjowanej przez Komisję Europejską, jest zachęcenie mieszkańców do korzystania z przyjaznych środowisku form mobilności.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń