Piątek, 14 Maj 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze UE BIP Rumia

Rumia świętowała Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


Rumia świętowała Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”f01.03.2021 r.

Rumia świętowała Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dziś (1 marca) w całej Polsce realizowane są liczne uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Na ulicach Rumi, właśnie z tej okazji, nie tylko powiewały biało-czerwone flagi, ale i zorganizowano symboliczne obchody z udziałem przedstawicieli władz miasta, stowarzyszeń i organizacji sportowych.

Rano pod pomnikiem Armii Krajowej doszło do złożenia kwiatów, w którym uczestniczyli: wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak oraz radne: Teresa Hebel i Magdalena Mrowicka. Natomiast w samo południe odbył się symboliczny bieg z udziałem 5 osób – członków stowarzyszeń, działaczy sportowych oraz wiceburmistrza Ariela Sinickiego.

Pandemia wstrzymała przeprowadzenie kolejnej edycji biegu „Tropem Wilczym”, organizatorzy wstępnie przenieśli to wydarzenie na 16 maja. Rumska edycja tego rodzinnego i rekreacyjnego biegu jest jedną z największych w Polsce, zaraz po warszawskiej. To, co się dzisiaj działo, to tylko przedsmak tej aktywności. Chcieliśmy podtrzymać tę 6-letnią tradycję – mówi Ariel Sinicki.


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone 1 marca od 2011 roku, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Jest to wyraz hołdu za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy, przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz krew przelaną w obronie Ojczyzny. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL-u i ciszy po 1989 roku.

O ustanowienie tego święta zabiegały przede wszystkim środowiska kombatanckie, organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, a także przyjaciele oraz rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Byli to ostatni przedstawiciele ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku 1945, czyli okresie największej aktywności zbrojnego podziemia, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny żołnierz” ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” – zginął w walce w październiku 1963 roku.

Flagi na ul. Żwirki i Wigury Bukiet, który został złożony pod pomnikiem Armii Krajowej Wiceburmistrz Ariel Sinicki oraz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt przed złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej Wiceburmistrz Ariel Sinicki oraz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt podczas składania kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej Wiceburmistrz Ariel Sinicki oraz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej Przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak oraz radne: Teresa Hebel i Magdalena Mrowicka podczas składania kwiatów pod pomnikiem A... Udekorowany pomnik Armii Krajowej Maszt flagowy znajdujący się na rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego Uczestnicy symbolicznego biegu Dyrektor MOSiR-u Jolanta Król Uczestnicy symbolicznego biegu dla Żołnierzy Niezłomnych Uczestnicy symbolicznego biegu dla Żołnierzy Niezłomnych Uczestnicy symbolicznego biegu dla Żołnierzy Niezłomnych Uczestnicy symbolicznego biegu dla Żołnierzy Niezłomnych Uczestnicy symbolicznego biegu dla Żołnierzy Niezłomnych

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń