Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia zaprasza na paradę z okazji 104-lecia niepodległości


Rumia zaprasza na paradę z okazji 104-lecia niepodległości02.11.2022 r.


Wielkimi krokami zbliżamy się do największej cyklicznej uroczystości patriotycznej, czyli Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada). W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, Rumia powraca do hucznych obchodów – nie zabraknie biało-czerwonej parady oraz atrakcji towarzyszących.

Przejazd przejętego przez powstańców czołgu i samochodów pancernych, żołnierze, rekonstruktorzy (w tym marszałek Józef Piłsudski) i wojskowa grochówka z kociołka – to tylko część spośród atrakcji przygotowanych na Święto Niepodległości w Rumi. Miejskie obchody rozpoczną się od uroczystego składania kwiatów i przemarszu, a skończą na rodzinnym festynie militarnym i patriotycznym koncercie. Do udziału w wydarzeniu zaprasza burmistrz Michał Pasieczny.

Celem rumskich obchodów jest uczczenie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, promowanie historii kraju, kształtowanie postaw patriotycznych wśród lokalnej społeczności oraz jej integracja. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:30, wówczas pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego złożone zostaną kwiaty. Następnie odbędzie się msza święta, a o 14:05 pod sanktuarium rozpocznie się biało-czerwona parada, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni. Władze miasta zachęcają do eksponowania patriotycznych akcesoriów, np. przypinek, kotylionów i flag.

Przemarsz zakończy się pod obeliskiem przy ul. Chełmińskiej, gdzie odbędzie się apel i wystrzelona zostanie salwa honorowa. Zwieńczeniem obchodów będzie rodzinny festyn militarny, który potrwa w godzinach 15:30-17:00. Kulturalną odsłoną wydarzenia będzie uroczysty koncert patriotyczny pt. „Tobie Ojczyzno” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy św. Cecylia i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego, który rozpocznie się o godzinie 16:00 w hali MOSiR-u.


Szczegółowy program obchodów z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

  • godz. 12:30 – składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego,
  • godz. 13:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych,
  • godz. 14:05 – parada niepodległości, która przejdzie ulicami: Dąbrowskiego, Starowiejską, Dębogórską i Chełmińską,
  • godz. 15:30-17.00 – rodzinny festyn militarny przy obelisku (ul. Chełmińska),
  • godz. 16:00 – koncert patriotyczny na hali MOSiR-u.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń