Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia zaprasza na paradę z okazji 105-lecia niepodległości


Rumia zaprasza na paradę z okazji 105-lecia niepodległości09.11.2023 r.

Uczestnicy zeszłorocznej parady

Burmistrz Michał Pasieczny zaprasza do udziału w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Największą atrakcją weekendowych wydarzeń będzie odbywająca się 11 listopada (sobota) biało-czerwona parada zwieńczona rodzinnym piknikiem militarnym.

Miejskie obchody 105-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 12:30 pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego, gdzie władze Rumi wspólnie z mieszkańcami uroczyście złożą kwiaty i hołd bohaterom narodowym. Niedługo później, o godzinie 13:00, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny.

Główną atrakcją miejskich obchodów będzie Parada Niepodległości, która wyruszy około godziny 14:00 spod Sanktuarium i będzie się przemieszczać ulicami Dąbrowskiego, Starowiejską, Dębogórską i Chełmińską – aż pod znajdujący się przy cmentarzu parafialnym pomnik. Biało-czerwoną kolumną będą się poruszać m.in. harcerze, przejęty przez powstańców czołg i samochody pancerne, żołnierze, rekonstruktorzy, bryczka z końmi, strażacy, tancerze, uczniowie rumskich szkół, zabytkowe auta, rowerzyści, przedstawiciele władz miasta i wszyscy chętni.

Zwieńczeniem parady będzie krótki apel i salwa honorowa pod obeliskiem (ul. Chełmińska), a także rodzinny festyn militarny z wieloma atrakcjami, który potrwa od godziny 15:00 do 16:30. Wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Władze miasta zachęcają do wspólnego świętowania i eksponowania patriotycznych akcesoriów – przypinek, kotylionów i flag.

Kulturalną odsłoną wydarzenia będzie niedzielny (12 listopada) uroczysty koncert patriotyczny pt. „Tobie Ojczyzno!” z udziałem Grand Voci, finalistów Rumskiego Wokalu 2023, Międzyszkolnego Chóru Dziecięco-Młodzieżowego MDK-u Rumia, Zespołu Śpiewaczy św. Cecylia i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego. Występ rozpocznie się o godzinie 14:00 na hali MOSiR-u. Wstęp wolny.

Celem rumskich obchodów jest uczczenie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, promowanie historii kraju, kształtowanie postaw patriotycznych wśród lokalnej społeczności oraz jej integracja.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń