Środa, 29 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumska skrzypaczka wystąpiła z kompozytorem Adamem Sztabą


Rumska skrzypaczka wystąpiła z kompozytorem Adamem Sztabą08.02.2023 r.

Julka Majewska pierwsza od lewej

Julka Majewska – skrzypaczka z Rumi, laureatka „Skrzydeł Kultury” – wystąpiła pod dyrekcją słynnego kompozytora i producenta Adama Sztaby. Koncert z udziałem utalentowanej rumianki, orkiestry i wokalistów odbył się 3 lutego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Występ Julki Majewskiej pod dyrekcją Adama Sztaby był możliwy dzięki jej udziałowi w drugiej edycji projektu Orchestra 4Young. Uczennica Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio została zakwalifikowana do grona siedmiu młodych wyjątkowo uzdolnionych pierwszych skrzypiec. Koncert poprzedzono próbami, zajęciami sekcyjnymi i wykładami. Utalentowana rumianka już po raz drugi brała udział w tym projekcie.

Projekt Orchestra 4Young na zawsze będzie miał miejsce w moim sercu, ponieważ dał mi doświadczenie pracy w orkiestrze symfonicznej, w maksymalnie dużym składzie, z instrumentami takimi jak perkusja i gitary elektryczne oraz z towarzyszącymi wokalistami. Mieliśmy okazję doświadczyć grania ze słuchawkami i mikrofonami. Repertuar również inny niż gramy na co dzień, nietypowe dla nas klasyków rytmy i harmonie – relacjonuje Julka Majewska. – Mieliśmy trzy dni w domach na zapoznanie się z czternastoma trudnymi utworami, a w filharmonii cztery dni pod dyrekcją naszego idola i mistrza Adama Sztaby. Pracowaliśmy szybko i intensywnie, po osiem godzin dziennie. Podczas warsztatów mieliśmy również wykłady z dziedziny fizjoterapii, mowy ciała oraz budowania kariery młodego muzyka. Piątego dnia warsztatów zagraliśmy koncert „Polski top wszech czasów o wolności” przed publicznością Filharmonii Pomorskiej. Trudno opisać emocje i wzruszenie, jakie czułam podczas warsztatów i koncertu – dodaje.

Koncert w Filharmonii Pomorskiej, źródło: archiwum rodzinne Julka Majewska pierwsza od lewej, źródło: archiwum rodzinne Julka Majewska pierwsza od lewej górny rząd, źródło: archiwum rodzinne Uczestnicy projektu, źródło: archiwum rodzinne Julka Majewska i Adam Sztaba, źródło: archiwum rodzinne Julka Majewska i Adam Sztaba, źródło: archiwum rodzinne

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń