Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumskie spotkania muzyczne przeniosły się do naszych domów


Rumskie spotkania muzyczne przeniosły się do naszych domów07.05.2020 r.


Artyści, będący obecnie w trudnej sytuacji zawodowej, nie zapominają o odbiorcach swojej twórczości i przenoszą się do internetu. Inspiratorem jednej z takich inicjatyw stał się Marek Gerwatowski – pochodzący z Rumi tenor Opery Krakowskiej oraz pomysłodawca Rumskich Spotkań Muzycznych, który postanowił zorganizować Domowe Spotkania Muzyczne.

Jak to się zaczęło?

Rumskie Spotkania Muzyczne to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2012 roku. W ramach projektu, do tej pory, cyklicznie odbywały się m.in. koncert z okazji nadania praw miejskich Rumi, występy dla dzieci i młodzieży z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, a także koncert świąteczno-noworoczny.

Celem projektu jest przybliżenie różnych gatunków muzycznych mieszkańcom i gościom Rumi. Repertuar koncertów obejmuje przede wszystkim muzykę klasyczną i operową, a także operetkową, musicalową, filmową, a nawet rozrywkową. Dzięki temu grono odbiorców jest równie różnorodne. Przed widownią występują artyści polskich i zagranicznych scen oraz instrumentaliści na stałe związani z instytucjami kulturalnymi w całej Polsce. Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą projektu jest Marek Gerwatowski, który nawet podczas epidemii nie zrezygnował z jego realizacji.

Należę do osób, które uwielbiają działać, a także działać dla innych, nie lubię siedzieć bezczynnie – mówi Marek Gerwatowski. – Kiedy okazało się, że instytucje kultury są zmuszone zawiesić swoją działalność, w tym również moje miejsce pracy, czyli Opera Krakowska, pomyślałem, że Rumskie Spotkania Muzyczne można by przenieść do internetu – dodaje.

Rumianin skontaktował się więc nie tylko z zaprzyjaźnionymi artystami, ale i osobami, z którymi styczność miał po raz pierwszy. Pytał wprost, czy byliby chętni zrealizować domowe wydanie Rumskich Spotkań Muzycznych. Artyści bez wahania się zgadzali. Dzięki temu cykl ruszył, a występy zostały opublikowane na facebookowym profilu projektu.

Prawie prywatne koncerty

W pierwszym rzucie (od 4 do 12 kwietnia) mogliśmy usłyszeć przede wszystkim utwory z gatunku muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Na „domowych ekranach” pojawili się m.in. współpracująca z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie Paulina Łaba-Torres, sopranistka i solistka Teatru Wielkiego w Łodzi Hanna Okońska oraz trębacz zespołu Enej Łukasz Przyborowski. W drugiej odsłonie cyklu (od 18 do 26 kwietnia) zabrzmiały przede wszystkim przeboje musicalowe, hity muzyki filmowej, melodie z bajek, a także utwory operowe. Pojawili się aktorzy musicalowi, aktorzy serialowi, czołowi artyści polskich scen musicalowych – znani i lubiani.

Wszyscy ci artyści, pomimo trudnego dla nich czasu, z bardzo dużym zaangażowaniem i chęcią wzięli udział w naszych muzycznych spotkaniach. Zależało mi na tym, żeby każdy ze słuchaczy znalazł coś dla siebie, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli – podkreśla Marek Gerwatowski, inicjator. – Filmiki, w których artyści śpiewają, grają na instrumentach i przesyłają muzyczne pozdrowienia dla słuchaczy prosto ze swoich domów, cały czas są dostępne na facebookowym profilu Rumskich Spotkań Muzycznych. Są to nagrania przygotowywane specjalnie dla uczestników tego wydarzenia – podsumowuje.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń