Środa, 05 Sierpień 2020

Rumskie spotkania muzyczne przeniosły się do naszych domów


07.05.2020 r.


Artyści, będący obecnie w trudnej sytuacji zawodowej, nie zapominają o odbiorcach swojej twórczości i przenoszą się do internetu. Inspiratorem jednej z takich inicjatyw stał się Marek Gerwatowski – pochodzący z Rumi tenor Opery Krakowskiej oraz pomysłodawca Rumskich Spotkań Muzycznych, który postanowił zorganizować Domowe Spotkania Muzyczne.

Jak to się zaczęło?

Rumskie Spotkania Muzyczne to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2012 roku. W ramach projektu, do tej pory, cyklicznie odbywały się m.in. koncert z okazji nadania praw miejskich Rumi, występy dla dzieci i młodzieży z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, a także koncert świąteczno-noworoczny.

Celem projektu jest przybliżenie różnych gatunków muzycznych mieszkańcom i gościom Rumi. Repertuar koncertów obejmuje przede wszystkim muzykę klasyczną i operową, a także operetkową, musicalową, filmową, a nawet rozrywkową. Dzięki temu grono odbiorców jest równie różnorodne. Przed widownią występują artyści polskich i zagranicznych scen oraz instrumentaliści na stałe związani z instytucjami kulturalnymi w całej Polsce. Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą projektu jest Marek Gerwatowski, który nawet podczas epidemii nie zrezygnował z jego realizacji.

Należę do osób, które uwielbiają działać, a także działać dla innych, nie lubię siedzieć bezczynnie – mówi Marek Gerwatowski. – Kiedy okazało się, że instytucje kultury są zmuszone zawiesić swoją działalność, w tym również moje miejsce pracy, czyli Opera Krakowska, pomyślałem, że Rumskie Spotkania Muzyczne można by przenieść do internetu – dodaje.

Rumianin skontaktował się więc nie tylko z zaprzyjaźnionymi artystami, ale i osobami, z którymi styczność miał po raz pierwszy. Pytał wprost, czy byliby chętni zrealizować domowe wydanie Rumskich Spotkań Muzycznych. Artyści bez wahania się zgadzali. Dzięki temu cykl ruszył, a występy zostały opublikowane na facebookowym profilu projektu.

Prawie prywatne koncerty

W pierwszym rzucie (od 4 do 12 kwietnia) mogliśmy usłyszeć przede wszystkim utwory z gatunku muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Na „domowych ekranach” pojawili się m.in. współpracująca z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie Paulina Łaba-Torres, sopranistka i solistka Teatru Wielkiego w Łodzi Hanna Okońska oraz trębacz zespołu Enej Łukasz Przyborowski. W drugiej odsłonie cyklu (od 18 do 26 kwietnia) zabrzmiały przede wszystkim przeboje musicalowe, hity muzyki filmowej, melodie z bajek, a także utwory operowe. Pojawili się aktorzy musicalowi, aktorzy serialowi, czołowi artyści polskich scen musicalowych – znani i lubiani.

Wszyscy ci artyści, pomimo trudnego dla nich czasu, z bardzo dużym zaangażowaniem i chęcią wzięli udział w naszych muzycznych spotkaniach. Zależało mi na tym, żeby każdy ze słuchaczy znalazł coś dla siebie, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli – podkreśla Marek Gerwatowski, inicjator. – Filmiki, w których artyści śpiewają, grają na instrumentach i przesyłają muzyczne pozdrowienia dla słuchaczy prosto ze swoich domów, cały czas są dostępne na facebookowym profilu Rumskich Spotkań Muzycznych. Są to nagrania przygotowywane specjalnie dla uczestników tego wydarzenia – podsumowuje.

Kalendarz wydarzeń