Po rocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19, do Rumi powróciła ogólnopolska kampania „Rowerowy Maj”. Przez cały miesiąc ponad 230 uczestników akcji – przedszkolaków oraz nauczycieli – będzie dojeżdżać do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu. Może to być rower, hulajnoga, rolki, wrotki czy deskorolka. Na najaktywniejszych czekają nagrody specjalne.
To już VII edycja największej w Polsce kampanii promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli. Zasady „Rowerowego Maja” są bardzo proste: uczestnik, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce – każdorazowo otrzyma naklejkę do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat. Im lepsza frekwencja, tym większa szansa na zdobycie dodatkowych nagród.
Projekt stanowi połączenie elementów rywalizacji i edukacji z zabawą. „Rowerowy Maj” nie tylko uczy więc dobrych i zdrowych nawyków, ale też skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do prorowerowych inwestycji.
W tegorocznej kampanii uczestniczą 33 miejscowości, w tym Rumia – już po raz drugi. Lokalna odsłona „Rowerowego Maja” realizowana jest w trzech przedszkolach publicznych: „Pod Topolą”, „Słonecznej Jedynce” i „Bajce”. Wszystkie te placówki otrzymały stojaki na hulajnogi oraz stojaki na rowery, a do udziału zgłoszonych zostało ponad 210 dzieci oraz blisko 30 nauczycieli.
– To jest ważne, żeby przyjeżdżać do przedszkola hulajnogą, bo nogi będą trochę mocniejsze. To jest też dobre dla Ziemi, bo nie spala się drzew – tłumaczy swój udział w kampanii 5-letni Bartek.
Oprócz naklejek za frekwencję mali rumianie mogą otrzymać odznaczenia za wykonanie dwóch dodatkowych zadań. Pierwszym z nich będzie wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój Rowerowy Maj”, ukazującej aktywność fizyczną podejmowaną w ramach kampanii. Natomiast drugą dodatkową naklejkę będą mogły otrzymać dzieci, które wykażą się znajomością zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Okazją do zdobycia takiej wiedzy mogą być warsztaty i spotkania organizowane przez uczestniczące w projekcie placówki, np. z udziałem przedstawicieli policji, straży miejskiej czy środowiska kolarskiego. Zwieńczeniem akcji będzie wręczenie nagród wszystkim uczestnikom projektu oraz dodatkowe wyróżnienie maluchów i grup posiadających najwyższą frekwencję.
– Już dziś jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i świadomości dzieci uczestniczących w kampanii. To oczywiście efekt działań podejmowanych przez rodziców, koordynatorów i nauczycieli, którzy zachęcili maluchy do udziału i sami dają dobry przykład, dojeżdżając do pracy rowerami – mówił podczas odbywającej się 6 maja inauguracji wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt. – Wszystkim uczestnikom „Rowerowego Maja” życzę wytrwałości, pięknej pogody i uzbierania możliwie największej liczby naklejek. Obiecuję, że już za kilka tygodni odwiedzę was ponownie, by wręczyć nagrody za wasze starania – podsumował.