Niedziela, 25 Lipiec 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Ruszył „Rowerowy Maj”. Rumianie wsiedli na jednoślady


Ruszył „Rowerowy Maj”. Rumianie wsiedli na jednośladyf06.05.2021 r.

Ruszył „Rowerowy Maj”. Rumianie wsiedli na jednoślady

Po rocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19, do Rumi powróciła ogólnopolska kampania „Rowerowy Maj”. Przez cały miesiąc ponad 230 uczestników akcji – przedszkolaków oraz nauczycieli – będzie dojeżdżać do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu. Może to być rower, hulajnoga, rolki, wrotki czy deskorolka. Na najaktywniejszych czekają nagrody specjalne.

To już VII edycja największej w Polsce kampanii promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli. Zasady „Rowerowego Maja” są bardzo proste: uczestnik, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce – każdorazowo otrzyma naklejkę do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat. Im lepsza frekwencja, tym większa szansa na zdobycie dodatkowych nagród.

Projekt stanowi połączenie elementów rywalizacji i edukacji z zabawą. „Rowerowy Maj” nie tylko uczy więc dobrych i zdrowych nawyków, ale też skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do prorowerowych inwestycji.

W tegorocznej kampanii uczestniczą 33 miejscowości, w tym Rumia – już po raz drugi. Lokalna odsłona „Rowerowego Maja” realizowana jest w trzech przedszkolach publicznych: „Pod Topolą”, „Słonecznej Jedynce” i „Bajce”. Wszystkie te placówki otrzymały stojaki na hulajnogi oraz stojaki na rowery, a do udziału zgłoszonych zostało ponad 210 dzieci oraz blisko 30 nauczycieli.

To jest ważne, żeby przyjeżdżać do przedszkola hulajnogą, bo nogi będą trochę mocniejsze. To jest też dobre dla Ziemi, bo nie spala się drzew – tłumaczy swój udział w kampanii 5-letni Bartek.

Oprócz naklejek za frekwencję mali rumianie mogą otrzymać odznaczenia za wykonanie dwóch dodatkowych zadań. Pierwszym z nich będzie wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój Rowerowy Maj”, ukazującej aktywność fizyczną podejmowaną w ramach kampanii. Natomiast drugą dodatkową naklejkę będą mogły otrzymać dzieci, które wykażą się znajomością zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Okazją do zdobycia takiej wiedzy mogą być warsztaty i spotkania organizowane przez uczestniczące w projekcie placówki, np. z udziałem przedstawicieli policji, straży miejskiej czy środowiska kolarskiego. Zwieńczeniem akcji będzie wręczenie nagród wszystkim uczestnikom projektu oraz dodatkowe wyróżnienie maluchów i grup posiadających najwyższą frekwencję.

Już dziś jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i świadomości dzieci uczestniczących w kampanii. To oczywiście efekt działań podejmowanych przez rodziców, koordynatorów i nauczycieli, którzy zachęcili maluchy do udziału i sami dają dobry przykład, dojeżdżając do pracy rowerami – mówił podczas odbywającej się 6 maja inauguracji wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt. – Wszystkim uczestnikom „Rowerowego Maja” życzę wytrwałości, pięknej pogody i uzbierania możliwie największej liczby naklejek. Obiecuję, że już za kilka tygodni odwiedzę was ponownie, by wręczyć nagrody za wasze starania – podsumował.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń