Sobota, 02 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiej


Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiejf19.05.2022 r.

Biblioteka Kaszubska zajmie dolny lokal w budynku przy Placu Kaszubskim 11, fot. Biblioteka Rumia

Zgodnie ze styczniową zapowiedzią, ruszyła budowa nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi – tzw. Biblioteki Kaszubskiej. Długo oczekiwany obiekt zostanie otwarty w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Za realizację prac budowlanych w lokalu mieszczącym się przy Placu Kaszubskim 11 odpowiada Firma Budowlana Ireneusz Gajewski. Koszt pierwszego etapu inwestycji to niespełna 1,4 miliona złotych. Po zakończeniu prac do budynku przeniesiona zostanie filia nr 2, która do tej pory była zlokalizowana przy ulicy Kościelnej.

Biblioteka Kaszubska nie zastąpi Stacji Kultura, będzie pełniła funkcję dotychczasowej filii bibliotecznej nr 2 w Starej Rumi. Liczymy, że nowa placówka okaże się miejscem z duszą: kameralnym, a przy tym spełniającym nowoczesne standardy. Mamy nadzieję, że stanie się nie tylko kulturalnym sercem zrewitalizowanego Placu Kaszubskiego, lecz także najważniejszym obiektem tego typu w całej dzielnicy – podkreśla Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Biblioteka Kaszubska będzie przestrzenią, w której mieszkańcy będą mieli dostęp do zróżnicowanej oferty. Prowadzone będą działania mające na celu dotarcie do szerszej grupy odbiorców oraz zwiększenie liczby czytelników. Będziemy współpracować z tutejszym oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Miejskim Domem Kultury, przedszkolami, szkołami. Planujemy również m.in. organizację święta Placu Kaszubskiego, promowanie kultury kaszubskiej poprzez warsztaty i naukę języka, aktywizowanie rodzin z dziećmi, zapraszanie do udziału w konkursach, spotkaniach, grach terenowych czy teatrach – mówi kierowniczka Biblioteki Kaszubskiej Magdalena Dilling.  

W zmodernizowanej filii wydzielone zostaną strefy dla osób dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów. Placówka będzie nawiązywała do tradycji i kultury materialnej Kaszub – nie tylko poprzez nazwę, ale i aranżację wnętrz. Przed budynkiem pojawi się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania biblioteki. Za projekt odpowiada Jan Sikora, architekt Stacji Kultura.

W projekcie stylistycznym biblioteki czerpaliśmy z lokalności, ale pod kątem funkcjonalnym odnieśliśmy się do najlepszych wzorców światowych. Dużą lekcją była także Stacja Kultura, która nauczyła nas planowania przestrzeni w ten sposób, by była maksymalnie pojemna pod kątem możliwości adaptacji na różne funkcje, wydarzenia i pomysły – zaznacza Jan Sikora.

Pomysł stworzenia Biblioteki Kaszubskiej w Rumi sięga 2016 roku. Z inicjatywą powołania placówki wystąpiła ówczesna radna miejska Teresa Mirela Jałocha. Budowa obiektu na przełomie 2022 i 2023 roku stała się możliwa dzięki ministerialnej dotacji, którą Miejska Biblioteka Publiczna pozyskała we współpracy z Urzędem Miasta. Wysokość dofinansowania to niespełna 1,5 miliona złotych.  


Zadanie „Biblioteka Kaszubska – adaptacja lokalu na potrzeby filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi” zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Kierunek Interwencji 2.1 Infrastruktura Bibliotek 2021-2025.

 

 

 

 

Biblioteka Kaszubska - wizualizacja - Sikora Studio Obecny stan jednego z lokali, fot. Biblioteka Rumia Biblioteka Kaszubska - wizualizacja 2 - Sikora Studio Biblioteka Kaszubska zajmie dolny lokal w budynku przy Placu Kaszubskim 11, fot. Biblioteka Rumia

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń