Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Seniorzy zaprezentowali efekty treningów


Seniorzy zaprezentowali efekty treningów01.07.2019 r.


Wspólnym treningiem na świeżym powietrzu podsumowany został projekt „Aktywny Senior”. Odbywające się w parku Starowiejskim spotkanie stanowiło zwieńczenie blisko półrocznego wysiłku. Z tej okazji nagrodzeni zostali najaktywniejsi uczestnicy przedsięwzięcia.

Program „Aktywny senior” realizowany jest od 2018 roku z inicjatywy burmistrza Rumi Michała Pasiecznego, we współpracy z przedstawicielami Rumskiej Rady Seniorów oraz siłownią CityGYM. Przedsięwzięcie skierowane jest do mieszkańców miasta w wieku 60+, a obecnie zakończyła się jego trzecia edycja, w której uczestniczyło 214 osób.

Wiosenna edycja programu ruszyła w styczniu, a zainteresowanie przedsięwzięciem przeszło oczekiwania koordynatorów – lista uczestników zapełniła się po niespełna dwóch godzinach od jej otwarcia. Co bardzo istotne, przez te kilka miesięcy zapał seniorów wcale nie zmalał.

Przeprowadziliśmy 41 sesji treningowych, co daje łącznie 281 godzin. Natomiast każdy senior przetrenował 2255 minut – wylicza Damian Złoch, koordynator programu. – W tej edycji uczestniczyli zarówno nowi, jak i dawni uczestnicy programu. Bardzo nas cieszą ich wyniki oraz stała poprawa kondycji i samopoczucia – dynamiczna u nowych członków, ale równie widoczna u „weteranów”. W tej czwartej już półrocznej odsłonie zaobserwowaliśmy również kolejną wartość dodaną programu, czyli integrację środowiska, nawiązane przyjaźnie i znajomości podczas treningów – podkreśla.

Dzięki wsparciu sponsora, każdy senior mógł nie tylko ćwiczyć pod okiem instruktora, ale również korzystać z całej oferty klubu CityGYM oraz zasięgnąć porady dietetyka i fizjoterapeuty. Chętni mogli także uczestniczyć w warsztatach żywieniowych oraz wypróbować dopasowane do ich potrzeb suplementy diety.

Warto wspomnieć, że w ramach programu seniorzy regularnie przechodzili kontrolne pomiary, podczas których specjaliści sprawdzali skład ich ciała. Niemal u wszystkich ćwiczących zauważalny był spadek tkanki tłuszczowej.

Najlepszy wynik u mężczyzny badanego w okresie od lutego do czerwca tego roku to utrata 6,8 kg tkanki tłuszczowej przy niespełna 5-kilogramowym wzroście masy mięśniowej. Natomiast u kobiety, w tym samym okresie, utrata 4,8 kg tkanki tłuszczowej przy wzroście masy mięśniowej o blisko 4 kilogramy – informuje Damian Złoch. – Dotychczasowy rekordzista zgubił 7,5 kg – dodaje.

W minioną sobotę (29 czerwca) mieszkańcy Rumi mieli okazję zobaczyć na własne oczy, w jakiej kondycji są uczestnicy programu „Aktywny senior”. Trening podsumowujący przedsięwzięcie odbywał się w parku Starowiejskim, a dokładniej pod sceną letnią. Na zakończenie osoby, które przeszły największą metamorfozę, otrzymały nagrody ufundowane przez urząd miasta oraz siłownię CityGYM. Upominki wręczał Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Ten projekt realnie wpływa nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale i na samopoczucie uczestników, co naprawdę potrafi zdziałać cuda. To także świetna okazja do wyjścia z domu i integracji – podkreśla wiceburmistrz. – Wszystkim seniorom gratuluję zaangażowania i systematyczności – podsumowuje.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń