Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Siedemnastolatka z Rumi zdobyła prestiżowe stypendium. Wylatuje do Anglii, by zostać genetykiem molekularnym


Siedemnastolatka z Rumi zdobyła prestiżowe stypendium. Wylatuje do Anglii, by zostać genetykiem molekularnym02.09.2022 r.

Pola Jakubowicz stoi na środku, w zielonej sukience (zdjęcie z rodzinnego archiwum)

Pola Jakubowicz, 17-letnia mieszkanka Rumi, została laureatką ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez British Alumni Society (Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich). W ramach nagrody licealistka otrzymała miejsce stypendialne w Adcote School for Girls – prywatnej brytyjskiej szkole dla dziewcząt. Rumianka będzie się tam uczyć do 2024 roku, by utorować sobie drogę na studia, a finalnie do zawodu genetyka molekularnego.

Celem konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich jest umożliwienie polskim licealistom zdobycia miejsc stypendialnych oferowanych przez brytyjskie szkoły z internatem. Niemal co roku kilkunastu zdolnych młodych ludzi otrzymuje taką szansę. Granty pokrywają koszty nauki, zakwaterowania i żywienia podczas dwóch ostatnich lat nauki. Edukacja na tym etapie kończy się egzaminami w systemie angielskim lub matury międzynarodowej, w zależności od profilu placówki. Polscy uczniowie otrzymują również od szkół pomoc w staraniach o przyjęcie na uczelnie wyższe, taką samą jak brytyjscy uczniowie.

Aby otrzymać takie stypendium, trzeba jednak wygrać elitarny konkurs. Jego pierwszy etap polega na przesłaniu listu motywacyjnego, życiorysu, opinii nauczycielskich oraz kopii dokumentów świadczących o aktywnościach pozaszkolnych i osiągnięciach. Na podstawie tych informacji wyłanianych jest około dwudziestu uczniów z całej Polski, którzy biorą udział w drugim etapie kwalifikacji stypendialnej. W tym roku zadaniem młodzieży, która została zaproszona do Pałacu Staszica w Warszawie, było napisanie eseju i rozmowa w języku angielskim z czteroosobową komisją. Na tej podstawie jury konkursowe wytypowało jedenastu najlepszych uczniów i przypisało ich do odpowiedniej prywatnej szkoły, w której będą się uczyć przez kolejne dwa lata, otrzymując pełne stypendium.

Adcote School – szkoła, do której dostała się Pola

W gronie tegorocznych jedenastu laureatów, którzy będą kontynuować naukę w jednej z ośmiu prywatnych brytyjskich szkół z internatem, znalazła się Pola Jakubowicz – mieszkanka Rumi, absolwentka Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej i uczennica III LO w Gdyni, gdzie uczęszczała do dwujęzycznej klasy o profilu matematyczno-biologiczno-chemicznym. Co było kluczem do jej sukcesu?

W pierwszym etapie konkursu dołączyłam do swojej aplikacji osiągnięcia szkolne, pozaszkolne i portfolio artystyczne. Natomiast przed drugim etapem dobrze przemyślałam swoje odpowiedzi na potencjalne pytania, które może zadać komisja. Zapoznałam się też z brytyjskim systemem edukacji, jak i z działalnością prowadzoną przez British Alumni Society (Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich) – opowiada Pola Jakubowicz.

Uroczysta gala wręczenia stypendiów z udziałem przedstawicieli brytyjskich instytucji odbyła się 20 czerwca w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie. Dzięki tej nagrodzie na początku września Pola wyleci do Anglii, by rozpocząć kolejny rok szkolny w Adcote School – prywatnej szkole dla dziewcząt mieszczącej się niedaleko Shrewsbury w hrabstwie Shropshire.

Poli niezbyt przeszkadza fakt, że jest to szkoła żeńska, bo najbardziej zależy jej na wysokim poziomie nauczania oraz indywidualnym podejściu do ucznia, które w szkołach niekoedukacyjnych są bardzo rozwinięte, a dodatkowo placówka kładzie nacisk na Poli ulubione przedmioty ścisłe. Nauka w Wielkiej Brytanii zapewni Poli wysoki poziom wykształcenia, ułatwi aplikację na wymarzone studia zagraniczne i pozwoli zgłębić po angielsku najbardziej interesujące ją tematy. Umożliwi też pełne wykorzystanie jej umiejętności naukowych i artystycznych – mówi Agnieszka Jakubowicz, mama stypendystki. – Pola była już raz w Anglii, w Londynie, na początku pierwszej klasy liceum. Jej angielski jest na bardzo wysokim poziomie, więc nie będzie miała trudności z komunikacją w szkole – zapewnia.

W przyszłości młoda rumianka chciałaby zostać genetykiem molekularnym i prowadzić laboratoryjną pracę naukową w kraju anglojęzycznym. Ma nadzieję, że wykonując ten zawód, uda jej się połączyć wiedzę z wielu dziedzin, takich jak chemia organiczna, fizyka molekularna czy bioinformatyka, by efektywnie odkrywać nowe zjawiska i szukać ich wytłumaczeń.

Jestem bardzo dumna z tego, co Pola już potrafi – i nie chodzi tu tylko o wiedzę i tytuły laureata konkursów czy olimpiady, które córka posiada, ale także o umiejętności trudne do zmierzenia, a pozwalające mieć pewność, że w pełni wykorzysta swój potencjał i szansę, którą otrzymała w postaci tego stypendium. Mam tu na myśli wytrwałość, zaradność, samodzielność, opanowanie, bardzo dobrą organizację pracy i zarządzanie swoim czasem, a nade wszystko pasje, które córka konsekwentnie pielęgnuje i rozwija – podsumowuje Agnieszka Jakubowicz.

Tegoroczni stypendyści, źródło – Stypendia British Alumni Society

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń