Sobota, 21 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Sierpniowe świętowanie z patronem miasta


Sierpniowe świętowanie z patronem miasta20.08.2024 r.

Koncert Cleo (w środku) – główna atrakcja tegorocznej edycji wydarzenia

To było niesamowite, pełne zabawy popołudnie na kompleksie boisk przy ulicy Bukowej. Rumia w czwartek 15 sierpnia świętowała kolejny już Dzień Patrona Miasta, świętego Jana Bosko. Mieszkańcy między innymi oglądali towarzyski mecz piłkarski oraz występy na scenie, na czele z gwiazdą – piosenkarką Cleo.

Mija 8 lat od momentu, w którym Rumia oficjalnie wskazała swojego patrona. Z tej okazji regularnie organizowany jest rodzinny festyn, który zawsze 15 sierpnia – w przeddzień urodzin salezjanina – przyciąga tłumy mieszkańców. Tak samo, jak i w tym roku.

Już tradycyjnie wydarzenie ma swoje silne, sportowe tło, bo nie tylko lokalizacja (boiska przy ulicy Bukowej), ale i postać patrona łączą się z aktywnością. Zaraz po rozpoczęciu Dnia Patrona Miasta i powitaniu gości m.in. przez przedstawicieli samorządu, MOSiR-u oraz sąsiedniej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczął się towarzyski mecz pomiędzy reprezentacją Rumi, a zespołem SL SALOS Rumia, wzmocnionym piłkarzami piątoligowego OKS-u Janowo. Nie zabrakło znanych rumianom twarzy.

W „miejskim” zespole zagrali m.in. burmistrz Rumi Michał Pasieczny, starosta wejherowski Marcin Kaczmarek czy byli piłkarze: obecny poseł na sejm Rafał Siemaszko oraz Marcus da Silva, aktualnie gdyński radny. Spotkanie ostatecznie zakończyło się wynikiem 7:6 dla SALOS-u, choć wynik wisiał na włosku, a w ostatniej minucie Rumia nie wykorzystała rzutu karnego. Bramki zdobywali: M. Jankowski (4), P. Klinkusz, I. Klinkusz oraz A. Gałka dla SL SALOS oraz R. Siemaszko (3), M. da Silva, V. Kasperets i M. Pasieczny dla reprezentacji Rumi.

Uczestnicy towarzyskiego meczu z okazji Dnia Patrona Miasta

W przerwie meczu pokaz umiejętności dały utalentowane zawodniczki Zespołu Tańca SPiN MOSiR Rumia, a tuż po ostatnim gwizdku mieszkańcy wzięli udział w dwóch konkursach. Pierwszy z nich to rodzinne wyzwanie rysunkowe związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, którego podjęły się aż 33 rodziny, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Drugi konkurs to odpowiedzi na pytanie „Za co kocham moje miasto Rumia”, które nawiązywało do tegorocznych obchodów 800-lecia miasta.

Prace stworzone przez rodziny biorące udział w konkursie

Nagrodzono łącznie 5 najciekawszych odpowiedzi – oto jedna z nich, autorstwa Zosi: „ Kocham Rumię, bo to mój dom! Wszystko w niej jest co bardzo lubię, rzekę, lasy piękne jak Bieszczady. Za moją szkołę i wspaniałą wychowawczynię, panią Martynkę, która zabiera nas na spacery w fajne miejsca i opowiada nam o Rumi. Mam w Rumi dużo przyjaciółek, z którymi chodzę np. na festyny, jak ten dzisiaj. Kocham Rumię za moje harcerstwo i wspaniałe zuchy, za oratorium i partyjki szachów z proboszczem Zbyszkiem”.

To nie wszystko. Zanim jeszcze na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Cleo, rumianie mogli wysłuchać przebojów polskiej muzyki rozrywkowej w wykonaniu lokalnego zespołu Będzie Padać z wokalistką Eweliną Jurczak. Na terenie festynu działała też strefa gastronomiczna, dmuchańce dla najmłodszych oraz sklepiki z gadżetami, zabawkami czy rękodziełem.

Mieszkańcy podczas koncertu Cleo

Bardzo się cieszę, że tak wiele osób skorzystało z naszej oferty festynowej. Od 2016 roku organizujemy imprezę, której patronuje św. Jan Bosko. W tym roku była rekordowa liczba mieszkańców na koncercie Cleo. Zobaczyliśmy, jaką sympatią cieszy się wokalistka u najmłodszych rumian. Bardzo chętnie rodziny uczestniczą też w konkursach, które im proponujemy i możemy się w ten sposób dowiedzieć, czy nasze miasto stara się sprostać wymogom mieszkańców w sferze rekreacji, sportu i kultury – podsumowuje Jolanta Król, dyrektor MOSiR-u.

Organizatorem festynu z okazji Dnia Patrona Miasta św. Jana Bosko był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

 

Jan Bosko, na wniosek wielu osób oraz instytucji, został wskazany przez Radę Miejską na patrona miasta w styczniu 2016 roku. Kościelny dekret o patronacie św. Jana Bosko został natomiast podpisany w Watykanie w październiku 2018 roku. Od momentu publicznego ogłoszenia woli papieża Franciszka, co nastąpiło 27 stycznia 2019 roku w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, salezjanin oficjalnie stał się duchowym opiekunem Rumi.
Przedstawiciele salezjanów są obecni w Rumi od niemal 90 lat, gdyż w 1937 roku stworzyli placówkę wychowawczą, która ogromnie wpłynęła na kulturę i system wartości lokalnej społeczności. Obecnie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum, a także organizują oratoria i uczestniczą w życiu duchowym lokalnych parafii.
Poza sierpniowym festynem rodzinnym obchodzona jest też kościelna uroczystość, która wiąże się ze specjalną liturgią przypadającą na 31 stycznia każdego roku, we wszystkich rumskich kościołach i kaplicach.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń