Piątek, 24 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach


Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach25.08.2023 r.

Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis przed próbą

Lokalni pływacy ekstremalni – Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – z sukcesem pokonali wpław trasę z Alcatraz do San Francisco. W ten sposób chcieli raz jeszcze nagłośnić charytatywną zbiórkę.

Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych, zostało wybudowane w 1909 roku na samotnej skalistej wyspie znajdującej się ok. 4 km od San Francisco. Zatokę San Francisco, która otacza wyspę ze słynnym więzieniem, charakteryzują silne prądy, chłodna i wzburzona woda oraz obecność rekinów i lwów morskich. Co roku do miasta przyjeżdżają tysiące pływaków z całego świata, aby na własnej skórze doświadczyć, z czym musieli zmierzyć się prawdziwi uciekinierzy z 1962 roku.

Swoją próbę Biankowski i Kabelis rozpoczęli 24 sierpnia przed godziną 7:00, by po pokonaniu 2,5-kilometrowego odcinka, 42 minuty później, zameldować się w Aquatic Park w San Francisco. Pokonany odcinek był uzależniony od umiejętności poruszania się na falach oraz prędkości pływania.

Jak podkreślają ekstremalni sportowcy, wszystko było ukryte w smogu, z minimalną widocznością. Woda była mulista i bardzo wzburzona, a prądy zmieniały się kilkukrotnie. Popularny w San Francisco most Golden Bridge był całkowicie ukryty w oparach, a nadpływające statki kontenerowe używały sygnałów dźwiękowych, by podkreślić swoją obecność. Podczas przeprawy na głowach pływaków znajdowały się czepki z hasłem #swim2help. W ten sposób lokalni pływacy chcieli nagłośnić charytatywną zbiórkę (www.zrzutka.pl/catalina), która została uruchomiona na początku sierpnia.

Próba odbyła się zgodnie z zasadami światowego pływania na wodach otwartych – wyłącznie w strojach kąpielowych i nadzorowana była przez obserwatora z ramienia Pacific Open Water Swim Co.

Jesteśmy przeszczęśliwi, że kolejny raz mieliśmy szansę poznać międzynarodowe federacje prężnie działające na terenie USA, których głównym założeniem, tak jak i naszym, jest promowanie bezpiecznego pływania na wodach otwartych. Wymienienie spostrzeżeń oraz upewnienie się, że są one zbieżne z naszymi, pokazuje, jak bardzo powszechne i potrzebne staje się korzystanie z akwenów znajdujących się zaraz przy naszych miastach. Założeniem tego krótkiego startu było pamiątkowe płynięcie, ale przede wszystkim nagłośnienie dobroczynności oraz promocja Fundacji Ronalda McDonalda za granicami Polski. Sprawiło nam to dużo frajdy – podsumowują Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski.

Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń