Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stacja Kultura i filia nr 1 ponownie otwarte


Stacja Kultura i filia nr 1 ponownie otwarte07.05.2020 r.


Aktualizacja 15.05.2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi informuje, że Filia nr 2 (ul. Kościelna 17) i Filia nr 4 (ul. Górnicza 19) z przyczyn organizacyjnych zostaną otwarte w innym terminie. Czytelników, którzy chcą skorzystać z usług biblioteki, zapraszamy do Stacji Kultura oraz Filii nr 1 (ul. Pomorska 11).
Za utrudnienia przepraszamy.


Stacja Kultura oraz filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Pomorska 11) zostały otwarte 7 maja o godzinie 10.00. Do odwołania będą obowiązywać nowe godziny otwarcia Stacji Kultura – w dni powszednie 10.00-18.00, sobota 10.00-15.00. Godziny otwarcia filii nr 1 pozostają bez zmian. Poniżej szczegółowe wytyczne dotyczące procedur dla czytelników.

 

Mieliśmy, wbrew pozorom niewiele czasu na przygotowanie bibliotek do bezpiecznego otwarcia. Działamy w oparciu o rozporządzenie rady ministreów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które ukazało się dopiero 2 maja. Trzeba było spełnić szereg wymogów, żeby móc wznowić działalność. Zdążyliśmy się jednak otworzyć dzień przed Tygodniem Bibliotek, czyli naszym czytelniczym festiwalem. Nasi czytelnicy nas nie zawiedli. Licznie pojawiali się po nowe książki – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi Krystyna Laskowicz.

 

Biblioteka została otwarta dzień przed inauguracją Tygodnia Bibliotek, który był co roku hucznie obchodzony stacjonarnie. Odbywały się spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, koncerty czy happeningi. Teraz z racji obostrzeń tygodniowe święto biblioteki zostało przeniesione do Internetu. Na Facebooku, Instagramie i Twitterze bibliotekarze zapraszają do udziału w wielu zabawach i wyzwaniach.

Przede wszystkim Stacja Kultura zainaugurowała ogólnopolską akcję #podajksiążkę, w której wzięło udział 40 osób z całego kraju. Ta inicjatywa ma na celu stworzenie wirtualnego łańcucha bibliotekarzy i czytelników połączonych przekazywanymi książkami. Tchnący optymizmem film zbierający uczestników akcji pojawił się na otwarcie tegorocznego Tygodnia Bibliotek, ale w związku z dużym zainteresowaniem biblioteka przygotowuje kolejny i zaprasza do przesyłania nagrań do 14.05 włącznie.

Biblioteka zaprasza także na nowy cykl wirtualnych spotkań pod hasłem „Znani Rumianie Czytają”. Swój udział zapowiedzieli ludzie kultury i sztuki, podróżnicy, sportowcy, a także władze miasta. Ponadto na Facebooku Stacji Kultura można sprawdzić swoją wiedzę dotycząca literatury biorąc udział w Bibliomilionerach, wziąć udział w wyzwaniu #nawiązanie lub wirtualnych warsztatach kreatywnych.

Terminy zwrotu/amnestia

1. Termin zwrotu wszystkich zbiorów zostaje przedłużony do 30.06.2020.

2. Ogłaszamy amnestię! Naliczanie i pobieranie kar jest wstrzymane do 30.06.2020, dotyczy to wszelkich zaległości. Zapraszamy do zwracania przetrzymanych zbiorów.

Zasady obowiązujące czytelników

1. Wszystkie osoby wchodzące do biblioteki zobowiązane są do stosowania własnych środków ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki lub przyłbice). Wprowadzony został również obowiązek dezynfekcji dłoni.

2. W bibliotece zostały oddzielone stanowiska zwrotu i wypożyczania książek oraz wyznaczone miejsca dla czytelników dokonujących zwrotu lub wypożyczenia.

3. Do odwołania wstrzymany jest wolny dostęp do półek. Książki podaje bibliotekarz. Przed przyjściem zalecamy dokonanie zamówienia do 5 wybranych tytułów drogą telefoniczną (58)7214752 lub mailową prolongata@bibliotekarumia.pl, podając numer karty bibliotecznej, imię i nazwisko.

4. Dostępność książek można sprawdzić pod adresem katalog.bibliotekarumia.pl
UWAGA! Ze względu na kwarantannę zwracanych zbiorów, informacje o dostępności nie zawsze będą prawdziwe. Wstrzymana jest możliwość dokonania rezerwacji poprzez katalog on-line.

5. Umożliwiamy dostęp do ebooków na platformie Legimi, poprzez abonament biblioteczny. Kody wydajemy drogą mailową: prolongata@bibliotekarumia.pl

6. Udostępniamy do wypożyczenia książki, audiobooki, filmy oraz czasopisma: tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki oraz kwartalniki. Wstrzymane jest wypożyczanie gier planszowych oraz prasy codziennej.

7. Po zwrocie zbiory są poddawane 5-dniowej kwarantannie.

8. Do odwołania wstrzymana jest poniższa działalność na rzecz użytkowników i gości:

 • udostępnianie prasy, gier planszowych, kącika dziecięcego
 • świadczenie usługi skanowania i kserowania
 • udostępnianie komputerów i internetu
 • warsztaty, wydarzenia, zwiedzanie, sesje zdjęciowe
 • udostępnianie toalet,
 • przyjmowanie darów,
 • korzystanie z pomieszczeń i zasobów na miejscu.

9. Kontakt z Dyrekcją, Działem Gromadzenia lub Działem Promocji jest możliwy wyłącznie zdalnie. Dane kontaktowe znajdują się na stronie www.bibliotekarumia.pl/kontakt

Otwarcie biblioteki głównej oraz filii

1. Biblioteki będą otwierane dla czytelników w dwóch etapach:

 • I etap od 7 maja 2020 roku – Stacja Kultura oraz filia nr 1,
 • II etap – w innym terminie

2. Do odwołania obowiązują nowe godziny udostępniania:

 • Stacja Kultura – w godz. 10.00-18.00, sobota 10.00-15.00
 • Filia 1 (ul. Pomorska 11) – w godz. 10.00-18.00 (bez zmian)
 • Biblioteki są nieczynne w środy

3. W bibliotece może przebywać określona maksymalna liczba osób, w zależności od wielkości lokalu bibliotecznego:

 • Stacja Kultura – 8 czytelników
 • Filia nr 1 (ul. Pomorska 11) – 6 czytelników

– W przypadku wątpliwości, że podjęte przez nas działania niewystarczająco zabezpieczają Państwa przed koronawirusem, prosimy o zwrot książek i powstrzymanie się przed wyborem i wypożyczeniem nowej lektury. Będziemy dokładali wszelkich starań aby nasi pracownicy i czytelnicy mogli czuć się bezpiecznie. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i w przypadku potrzeby konieczności zmian w procedurach będziemy reagowali natychmiast. Zapraszamy serdecznie i z góry dziękujemy za wyrozumiałość oraz stosowanie się do zaleceń podczas wizyt w bibliotece – podsumowuje kierownictwo.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń