Rumska biblioteka drugi raz z rzędu odebrała główną nagrodę za najlepszą akcję promującą czytanie. W ubiegłym roku był to projekt „Obłoki jasne nad tobą. Słowo Obraz Taniec”. Tym razem nagrodzony został projekt „Od baśni do fantasy”, w ramach którego powstały m.in. Kaszubajki, czyli opowieści o potworach z Kaszub.
Nagroda Zwyrtała przyznawana jest co roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival. W imieniu biblioteki laury po raz kolejny odebrała Kinga Lanc – autorka i koordynatorka zwycięskiego projektu. Dyplomy otrzymał ponadto cały zespół pracujący nad realizacją projektu: Agnieszka Doborzyńska (MBP), dr Elżbieta Żukowska (warsztaty literackie), Anna Dunst (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) oraz Łukasz Kowalczuk (grafik, ilustrator, autor).
Jury konkursowe w składzie: prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz, prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński oraz Konstanty Przybora podkreśliło, iż projekt „Od baśni do fantasy” zwyciężył „ze względu na ogromną wartość przedsięwzięcia, zakres jego realizacji, znakomitą promocję kultury kaszubskiej wśród dzieci. Projekt ponadto jest świadectwem znakomitego połączenia promocji literatury i kultury kaszubskiej z aktywizacją wielu instytucji i odbiorców w różnym wieku, rozbudzeniem ich kreatywności (…)”.
Efektem projektu są Kaszubajki, czyli zbiór bajek dla dzieci opartych na kaszubskiej mitologii. Są one efektem warsztatów literackich prowadzonych przez dr Elżbietę Żukowską. Bohaterem każdej opowieści jest inny stwór, który rezyduje na Kaszubach: Jablon, co jabłka podkrada; Mora co ludziom spać nie daje; olbrzymie Stolemy i Purtek, chętnie rozsiewający brzydkie zapachy. Publikacja zawiera także mapę miejscowości Niesforne Gacie, słowniczek oraz niezwykłe ilustracje, pełniące rolę kolorowanek. Dzięki współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko Pomorskim Kaszubajki zostały przetłumaczone na język kaszubski i wydany został dwujęzyczny audiobook. Ponadto fantastyczne stwory zamieszkujące kaszubski krajobraz stały się inspiracją do stworzenia gry mobilnej Kaszubski skarb. W ramach projektu odbywały się także warsztaty kreatywne, spotkania z autorami; powstał Biblioteczny poradnik literacki dla początkujących pisarek i pisarzy. Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie na stronie biblioteki.