Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stworzyli świetlicę dla dzieci uchodźców


Stworzyli świetlicę dla dzieci uchodźców25.03.2022 r.

Warsztaty prowadzone przez Weronikę Korthals

Jeszcze miesiąc temu mało kto przypuszczał, że w ciągu kilkunastu dni polsko-ukraińską granicę przekroczą ponad 2 miliony uchodźców. Miejski Dom Kultury w Rumi szybko zareagował na skutki działań wojennych, uruchamiając świetlicę dla dzieci z Ukrainy.

Głównym celem stworzenia świetlicy było zorganizowanie czasu wolnego ukraińskim dzieciom, których mamy załatwiały formalności związane z pobytem w Polsce. Tym samym miejska jednostka przyjęła pod opiekę grupę piętnaściorga dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Niektóre maluchy spędziły z kadrą MDK-u kilka dni, a inne cały miesiąc. Ostatecznie większość znalazła miejsce w rumskich szkołach, a pozostali wyprowadzili się do innych miast, ponieważ Rumia była tylko przystankiem na mapie ich uchodźczej podróży.

Staraliśmy się, jak mogliśmy, aby zapewnić dzieciom chociaż odrobinę bezpieczeństwa i jak najłatwiejszego zaaklimatyzowania się w nowych warunkach – podkreśla Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u.

Z dziećmi w języku ukraińskim porozumiewał się Volodymyr Bilokur, artysta współpracujący z MDK-iem, a w języku rosyjskim Justyna Bronk, pracownik jednostki. Zajęcia prowadzili instruktorzy: Michał Gaj, Irena Gaj, Beata Went, Maciej Zarach, Jolanta Wangler oraz Justyna Bronk. Dzieci miały okazję poznać polski język i kulturę poprzez pokazy bajek na dużym ekranie, zajęcia muzyczne i teatralne, zwiedzanie miasta, spacery czy też zabawy świetlicowe.

Był to czas pełen aktywności, ale też i wzruszeń. Dzieci przyjechały z różnych regionów Ukrainy, każdy ze swoim bagażem doświadczeń. Początkowo przyzwyczajały się one do nowej sytuacji, w której się znalazły, by po kilku dniach zżyć się z kolegami i koleżankami z Ukrainy, jak i również z nami – opowiada Justyna Bronk, pracownik MDK-u.

Podopieczni otrzymywali także ciepłe posiłki. Obiady zapewniała Szkoła Podstawowa „Kreatywni”z Rumi. Natomiast dzięki uprzejmości osób, które bezpłatnie poprowadziły dodatkowe aktywności, dzieci uczestniczyły w zajęciach takich jak:

  • Ceramika – Katarzyna Szczepańska „Pure Clay”,
  • Zabawy LEGO – Jacek Wojno,
  • Zajęcia wokalne – Weronika Korthals, Krzysztof Brzozowski,
  • Zajęcia ruchowo-relaksacyjne – Katarzyna Wojtera „Wizja Zdrowia”,
  • Koncerty relaksacyjne – Lucyna Bierut-Mazurek „Shamballa”,
  • Przedstawienie lalkowe – Teatr Pinezka z Gdańska.

Ze świetlicy skorzystało łącznie niemal trzydzieścioro dzieci. W ostatnich dniach świetlica została przeniesiona i funkcjonuje dzięki zaangażowaniu Fundacji „Dla Was”, której siedziba mieści się przy ul. Pomorskiej 11. Opieka jest zapewniana w godzinach 13:00-19:00.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń