Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Taniec z przesłaniem, czyli nowy projekt Zespołu SPIN


Taniec z przesłaniem, czyli nowy projekt Zespołu SPIN08.12.2023 r.


Zespół Tańca SPIN MOSiR Rumia jest znany i ceniony nie tylko w Rumi. Chociaż domena zawodniczek oraz trenerek jest przede wszystkim taniec, realizują one także projekty związane z istotnymi kwestiami społecznymi.

 

Lata pracy nad choreografiami

Już od 25 lat trenerki i tancerki z Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia prezentują choreografie, które zdobywają najwyższe nagrody w Polsce i na świecie. SPIN tworzy historię rumskiego tańca sportowego i rozsławia nasze miasto na arenie międzynarodowej.

– Można powiedzieć, ze to nasza wizytówka na scenie ogólnopolskiej i światowej. Zawsze jestem pod wrażeniem tego, jak dużo pracy wkładają dziewczęta w przygotowanie układów tanecznych. Dzięki temu ich występy za każdym razem są perfekcyjnie przygotowane – mówi Jolanta Król, dyrektor MOSiR-u.

Renata Urbaniak-Siwiec założyła Zespół SPIN i od początku była jego trenerem. Od 2019 roku zajęcia prowadziła Aleksandra Borowczak-Zajk, natomiast obecnie trenerem jest Marta Czyż-Brunka.

– Staram się uczyć młodych tancerzy, że zespół to nie tylko puchary i medale. Często nie widać, ile ciężkiej pracy, determinacji, poświęcenia, a nawet rozczarowań i przegranych musimy doświadczyć. Ale to piękne wspomnienia na całe życie, nauka pracy w grupie, empatii, współdziałania, gotowości do poświęcenia spraw jednostki dla dobra zespołu – podkreśla Marta Czyż-Brunka.

 

Taniec w służbie ważnych idei

Dziewczęta angażują się także w kampanie społeczne. Poprzedni projekt, realizowany przez Zespół SPIN oraz rumski MOSiR w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, nosił tytuł #jestemdość.

– We współczesnym świecie z każdej strony jesteśmy atakowani idealnymi obrazami z internetu, gdzie wszystko jest perfekcyjne. Musimy być piękni, szczupli, młodzi, mieć wspaniałą pracę, pieniądze, sterylnie czysty dom. Powinniśmy być najlepszą wersją siebie, a to oznacza, że obecna wersja jest niewystarczająca. Tymczasem akceptacja siebie otwiera nas na rozwój. Daje przestrzeń do pracy nad sobą w zdrowy sposób, bez presji. Dopóki nikogo nie krzywdzimy, jesteśmy wystarczająco dobrzy. Ze wszystkimi dobrymi i gorszymi stronami. Ze wszystkimi decyzjami, które podjęliśmy w przeszłości oraz podejmujemy teraz, jesteśmy „dość” – mówi Marta Czyż-Brunka, autorka koncepcji i choreografii.

 

Siła jest kobietą

Najnowszym przedsięwzięciem Zespołu SPIN jest projekt dotyczący stereotypów związanych z kobietami, zatytułowany „Siła jest kobieta”, ponownie realizowany w zabytkowych wnętrzach wejherowskiego muzeum.

– W projekcie brali udział także zaproszeni przez nas goście specjalni, którzy mieli za zadanie obalić istniejące stereotypy. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jaka powinna być idealna kobieta naszych czasów? Jakie cechy powinna posiadać? Jakie role i zadania ma do wykonania? Czy jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom? Jakie wymagania stawia przed współczesnymi kobietami społeczeństwo? – wymienia główna trenerka Zespołu SPIN.

Choreografie, według koncepcji głównej trenerki, wykonały dziewczęta z Zespołu SPIN. Zaproszeni goście symbolicznie niszczyli hasła dotyczące popularnych, pokutujących w społeczeństwie stereotypów. Pokłosiem wydarzenia jest film, który przygotował Dominik Szefler.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń