Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
Na terenie powiatu wejherowskiego działa Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego – telefon 58 572 94 40 (czynny całą dobę), który koordynuje działania związane z organizacją pomocy dla uchodźców z Ukrainy, udziela wszelkich informacji na ten temat oraz zbiera deklaracje chęci pomocy od osób prywatnych, firm oraz organizacji pozarządowych, które w jakikolwiek sposób chciałyby wesprzeć obywateli Ukrainy.
Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy
1. Dworzec PKP Gdańsk Główny, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307 (8.00-20.00), mail: infoukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl
2. Gdańsk, ul. Dolna Brama 8 (8.00-20.00), http://ukraina.gdanskpomaga.pl/
3. Dworzec Gdynia Główna, ul. Plac Konstytucji 1 (8.00-20.00), tel. 539 010 589, mail: infoukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl
4. Punkt Recepcyjny – Hostel Dom Harcerza, ul. Za Murami 2/10 Gdańsk, tel. 583 013 621
5. Koordynator ds. kierowania uchodźców, tel. 58 30 77 772, mail: koordynator.ukraina@gdansk.uw.gov.pl
6. Infolinia Urzędu do Spraw Cudzoziemców +48 47 721 75 75
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Legalizacja pobytu
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.
Szczegółowe informacje na tej stronie.
Informacje dla obywateli Ukrainy
Na stronie rządowej dodstępne są szczegółowe informacje dla uchodźców z Ukrainy związane m.in. z pobytem, pracą, opieką zdrowotną oraz pomocą prawną.
Praca
Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie zaprasza pracodawców do składania ofert zatrudnienia dla obywateli Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym przybywają do naszego kraju.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PUP w Wejherowie.
Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy
W ramach akcji Ukrainie Adwokatura, w Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku powstało Centrum Pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed działaniami wojennymi - tel. 609 187 900, w którym pełnione są dyżury w godz. 9-20. Centrum zapewnia tłumaczy.
Darmowa komunikacja miejska
Miasta Gdańsk, Gdynia i Wejherowo, które organizują komunikację miejską na obszarze Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, wspólnie podjęły decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy dotkniętych wojną na wschodzie. Darmowe przejazdy obowiązują do 31 marca 2022 r. i mogą odbywać się na podstawie jednego z następujących dokumentów:
Dodatkowo od poniedziałku, 28 lutego 2022 r., do odwołania obywatele Ukrainy dotknięci wojną mogą bezpłatnie podróżować pociągami regionalnymi na terenie całego województwa pomorskiego. Bezpłatne przejazdy dotyczą pociągów Polregio oraz SKM. Do podróży wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo.
Obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.
Chcesz pomóc Ukrainie - pomagaj mądrze!
Rząd uruchomił mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.
Na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl został uruchomimy formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Odzież i okrycie:
Środki higieny i czystości:
Żywność:
Inne:
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie).