Sobota, 27 Listopad 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Wejherowianie triumfowali na Festiwalu Ormińskiego


Wejherowianie triumfowali na Festiwalu Ormińskiegof25.10.2021 r.

Wejherowianie triumfowali na Festiwalu Ormińskiego

Organiści, dyrygenci i chórzyści rywalizowali o nagrody finansowe podczas 33. Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Wydarzenie, tradycyjnie już, odbywało się w murach rumskiego sanktuarium. Tegoroczne grand prix i nagrodę ministra kultury otrzymał Chór Cantores Veiherovienses pod dyrekcją Tomasza Chyły, do którego powędrował też puchar dla najlepszego dyrygenta.

Muzyczne zmagania rozpoczęły się w czwartkowy poranek (21 października), a zakończyły w sobotni wieczór (23 października). W ramach festiwalu standardowo przeprowadzone zostały trzy konkursy: muzyki organowej, pieśni kaszubskiej oraz zespołów chóralnych. Na publiczność, oprócz występów konkursowych, czekały również wyjątkowe koncerty – wszystkie poświęcone muzyce religijnej.

Zarówno młodzi organiści, jak i chórzyści, przyjechali do Rumi perfekcyjnie przygotowani do konkursów. Wielką radością był dla nas fakt, że aż trzej niegdysiejsi uczestnicy i laureaci konkursu muzyki organowej, już jako pedagodzy, przybyli na nasz festiwal ze swoimi uczniami czy też studentami – podkreśla Daniel Ptach, dyrektor festiwalu. – Wielkim przeżyciem były aż trzy bardzo różnorodne koncerty, na których zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco. Satysfakcjonującym jest też fakt, iż do konkursu na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim przystąpiło aż pięć chórów, a wygrana przypadła zespołowi z Poznania. Wyrazy uznania należą się również członkom międzynarodowego jury, którzy spośród uczestników prezentujących wysoki poziom wykonawczy musieli wskazać tych najlepszych.

W konkursie zespołów chóralnych grand prix i nagroda w wysokości 12 000 zł, ufundowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, została przyznana Chórowi Cantores Veiherovienses z Wejherowa pod dyrekcją Tomasza Chyły. Złoty dyplom i nagrodę marszałka województwa pomorskiego w wysokości 7000 zł otrzymał Chór Alla Polacca z Warszawy pod dyrekcją Anny Bednarskiej.

W kategorii zespołów kameralnych złoty dyplom oraz nagrodę ufundowaną przez arcybiskupa metropolitę gdańskiego w wysokości 2000 zł otrzymały ex aequo: Musica In Via z Olsztyna pod dyrekcją Katarzyny Bojuraniec oraz Affectus z Poznania pod dyrekcją Tomasza Karwańskiego. Poznański zespół wygrał również konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim, tym samym sięgając po ufundowaną przez starostę powiatu wejherowskiego nagrodę w wysokości 3000 zł.

Nagroda dla najlepszego dyrygenta w wysokości 2000 zł, ufundowana przez gdańską firmę Elektrocore, została przyznana Tomaszowi Chyle. Natomiast konkurs muzyki organowej, a tym samym ufundowaną przez burmistrza Rumi nagrodę w wysokości 8000 zł, wygrała Anastasiia Yurchenko z niemieckiego Uniwersytetu Muzycznego w Detmold.

Nasz festiwal należy do grona sześciu najbardziej prestiżowych w Polsce, dlatego zdobywca grand prix, czyli chór Cantores Veiherovienses z Wejherowa, został nominowany do Festiwalu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, który rozpocznie się 26 listopada w Poznaniu – dodaje Daniel Ptach.

Więcej szczegółowych informacji oraz pełne wyniki można znaleźć na facebookowej stronie rumskiego Festiwalu.


Była to już 33. odsłona festiwalu, dla którego inspiracją jest postać działającego przez 26 lat na terenie Rumi wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży – salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń