Już po raz 18. statuetki Pomorskich Sztormów trafiły w ręce osób, instytucji oraz firm, które w minionym roku zmieniły region na lepsze w różnych dziedzinach, takich jak sport, biznes, nauka czy kultura. Nagrodę plebiscytu w kategorii Sztorm Europejski – Infrastruktura przyznano węzłowi integracyjnemu w Rumi-Janowie. Zdaniem głosujących był to najlepszy pomorski projekt infrastrukturalny, jaki w 2022 roku zrealizowano przy wsparciu unijnych funduszy.
Organizatorem plebiscytu Pomorskie Sztormy jest redakcja „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, a głównym partnerem jest samorząd województwa pomorskiego. Idea nagrody narodziła się w 2005 roku. Początkowo „Sztormami” byli honorowani twórcy kultury, a z czasem dochodziły kolejne dziedziny – sport, biznes, a także przedsięwzięcia realizowane dzięki funduszom europejskim. Przed rokiem plebiscyt przeszedł kolejną zmianę, pojawiły się nowe kategorie: naukowa, ekologiczna, obywatelska, kulinarna i urbanistyczna.
W każdej dziedzinie nominowanych jest pięć osób, instytucji, drużyn lub przedsięwzięć. Wyboru dokonują dziennikarze zajmujący się na co dzień daną tematyką, a wspierają ich niezależni eksperci. Zwycięzców wybierają czytelnicy serwisu trojmiasto.wyborcza.pl i papierowego wydania „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.
W tegorocznej kategorii Sztorm Europejski – Infrastruktura nominowana została między innymi Rumia. Wybudowany w Janowie węzeł integracyjny konkurował o statuetkę z: rozbudową portu jachtowego w Górkach Zachodnich (Gdańsk), budową nowoczesnego centrum informatycznego na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, montażem ponad 600 instalacji fotowoltaicznych w gminie Chojnice i rozbudową wejherowskiego szpitala. Ostatecznie to rumska inwestycja zdobyła najwięcej głosów.
Uroczysta gala, podczas której wręczono 9 statuetek przedstawiających tajemniczego dżentelmena niewzruszonego napierającym wiatrem, odbyła się 23 marca na 34. piętrze gdańskiego biurowca Olivia Star. W imieniu Rumi nagrodę odebrał burmistrz Michał Pasieczny.
– Ten projekt to efekt bardzo mocnej współpracy z różnymi instytucjami. Zrealizowany węzeł integracyjny z tunelem w bardzo ciężkim, zabudowanym terenie. Dla mieszkańców to rocznie około 5 milionów złotych oszczędności na paliwie, bo jeździmy na skróty, szybciej dojeżdżamy do obwodnicy trójmiejskiej, a przede wszystkim poprzez tę inwestycję promujemy transport publiczny. Powstał gigantyczny parking na 300 miejsc z obu stron dworca, zatoczki autobusowe, ścieżki rowerowe. Jest to naprawdę historyczna inwestycja oddziałująca na powiat wejherowski, powiat pucki i kawałeczek Gdyni – powiedział burmistrz Michał Pasieczny. – Bardzo, bardzo dziękujemy za nagrodę i te środki unijne, które są dedykowane na tak ambitne i nowatorskie projekty. Są one absolutnym motorem dla przeróżnych pomorskich inwestycji – dodał.
Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (umowa nr: RPPM.09.01.01-22-0015/17-00 ze zmianami).