Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Widowiskowe konkursy i niezwykłe występy – tak było na 28. Jarmarku Kaszubskim


Widowiskowe konkursy i niezwykłe występy – tak było na 28. Jarmarku Kaszubskim09.08.2022 r.


Jarmark Kaszubski po raz kolejny przyciągnął tłumy miłośników regionalnej kultury i rodzinnej zabawy. Wydarzenie organizowane przez rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Miejski Dom Kultury odbyło się 7 sierpnia w parku Starowiejskim.

Siła i tradycja rumskiego Jarmarku Kaszubskiego są tak duże, że nawet niesprzyjająca pogoda i przerwa spowodowana pandemią nie zniechęciły mieszkańców Rumi i okolic do udziału w 28. edycji tego wydarzenia. Wszyscy przybyli do parku, aby zobaczyć występy kaszubskich zespołów oraz podziwiać zmagania osób uczestniczących w różnych konkursach.

To nasz obowiązek: dbać o kulturę i tradycję kaszubską na terenie Rumi. Natomiast jarmark to najbardziej widowiskowa forma podkreślenia naszego przywiązania do regionu – podkreśla Józef Lanc, prezes miejskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Cieszę się, że rumianie odpowiadają na nasze zaproszenie, a w tym roku ta radość jest jeszcze większa, ponieważ frekwencja była rekordowa – dodaje.

Na scenie letniej gościli między innymi: Kaszubska Kapela Grôjcë z Somonina, Chór Rumianie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie”. Równolegle rozegrany został turniej karciany w kaszubską baśkę, rodzinny konkurs plastyczny, mistrzostwa we wbijaniu gwoździ oraz, najbardziej widowiskowe, zawody we wspinaczce na słup.

Sprzyjająca pogoda była dopełnieniem wielomiesięcznych przygotowań do tego wydarzenia – przyznaje Agnieszka Skawińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi. – Zaprosiliśmy w tym roku wyjątkowy, jedyny w Polsce, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, który propaguje tradycje morskie. Staramy się urozmaicać program Jarmarku, jednego roku zapraszając gwiazdę z Kaszub, a innego spoza naszego regionu. Kapela Czerniakowska, grająca muzykę z obszaru folkloru miejskiego, z pewnością spodobała się nieco starszej publiczności – dodaje.

Przedstawiciele władz miasta, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Miejskiego Domu Kultury w Rumi Stoiska gastronomiczne i handlowe Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Turniej kaszubskiej baśki Rekordowa tabakiera Na pierwszym planie, od lewej: Józef Lanc – prezes rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, burmistrz Michał Pasieczny, prz... Chór Rumianie i dyrygent Marzena Graczyk Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Konkurs wbijania gwoździ Konkurs wbijania gwoździ Konkurs wbijania gwoździ Konkurs wspinaczki na słup Konkurs wspinaczki na słup Konkurs wspinaczki na słup Publiczność podziwiająca przebieg konkursu wspinaczki na słup Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny Zwycięzcy turnieju w baśkę Dyrektor MOSiR-u Jolanta Król oraz burmistrz Michał Pasieczny z osobami nagrodzonymi w konkursach Koncert Kapeli Czerniakowskiej Publiczność zgromadzona przed sceną letnią Koncert Kapeli Czerniakowskiej Koncert Kapeli Czerniakowskiej

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń