Środa, 02 Grudzień 2020
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Wybrali najlepsze chóry z Małego Trójmiasta Kaszubskiego


Wybrali najlepsze chóry z Małego Trójmiasta Kaszubskiegof31.01.2020 r.

Wybrali najlepsze chóry z Małego Trójmiasta Kaszubskiego

Za nami jubileuszowy V Konkurs Chóralny Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Na deskach Wejherowskiego Centrum Kultury wystąpiło dziesięć chórów i zespołów, które prezentowały kolędy, pastorałki i utwory o tematyce bożonarodzeniowej. W kategorii dziecięcej najlepszy okazał się Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie, natomiast wśród dorosłych zwyciężył Miejski Chór Kameralny w Redzie.

Finałowe zmagania odbywały się w czwartkowy (30 stycznia) wieczór. W muzyczne szranki stanęły: Schola Karola z Parafii św. Karola Boromeusza w Wejherowie (dyrygent Piotr Leszczyński), Chór Szkoły Podstawowej nr 2 w Redzie (dyrygent Barbara Tańska), Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie (dyrygent Aleksandra Janus), Zespół Bambo ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi (dyrygent Anna Bronowicka), Chór ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Redzie (dyrygent Barbara Tańska), Miejski Chór Kameralny w Redzie (dyrygent Piotr Klemenski), Zespół Wokalny Muzaika z Rumi (dyrygent Marzena Graczyk), Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” (dyrygent Aleksandra Janus), Chór „Pro Gloria Dei” z Nowego Dworu Wejherowskiego (dyrygent Tomasz Dawid Becker) oraz Chór Lira im. ks. Stanisława Ormińskiego (dyrygent Katarzyna Januszewska).

Jako członek jury byłam pod wrażeniem zaangażowania chórów w przygotowania do występów. Osoby w każdym wieku udowadniały, że wiedzą i czują muzykę, która przecież łagodzi obyczaje i łączy pokolenia – mówi Lucyna Miotk, przewodnicząca Komisji Kultury w Rumi i członek jury. – Bardzo się cieszę, że mieszkańcy regionu chcą śpiewać i rozwijać swoje talenty. Pierwszy raz miałam zaszczyt oceniać występy będąc w jury, ale od pozostałych członków komisji wciąż słyszałam, że impreza z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie – dodaje.

Wszystkie utwory były wykonane w języku polskim lub kaszubskim, a capella bądź z akompaniamentem fortepianu lub pojedynczego instrumentu. Zadaniem jury – składającego się z przedstawicieli Rumi, Redy i Wejherowa – było wybranie zwycięzców w obu kategoriach, wśród dzieci i dorosłych. Zwycięzcy kategorii dziecięcej otrzymali 2 tysiące złotych, a najlepsi wśród chórów dorosłych 2,5 tysiąca złotych.   

No i stało się, mamy to! Ciężka praca zaprocentowała. Jesteśmy szczęśliwi i trochę zaskoczeni. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom i fanom chóru za duchowe wsparcie. Dziękujemy też dyrygentowi, głównemu winowajcy tego sukcesu – czytamy na facebookowym profilu Miejskiego Chóru Kameralnego z Redy.

Radości nie kryła także Aleksandra Janus – dyrygentka Chóru Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie, który zwyciężył w kategorii dziecięcej. Warto podkreślić, że to nie pierwszy sukces wejherowianki, która jest najczęściej nagradzanym muzykiem na przestrzeni wszystkich edycji konkursu. Do tej pory wraz z podopiecznymi czterokrotnie sięgała po nagrodę główną.


Konkurs Chóralny Małego Trójmiasta Kaszubskiego jest ukierunkowany na amatorską działalność wokalną dzieci, młodzieży i dorosłych. Głównym zamysłem przedsięwzięcia jest ukazanie śpiewu chóralnego jako formy integracji mieszkańców Małego Trójmiasta Kaszubskiego, prezentacja dorobku lokalnych chórów oraz promowanie wartości muzycznej kolęd, pastorałek i utworów o tematyce bożonarodzeniowej. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń