Środa, 12 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Wykonali kolędy i utwory operowe na dobre powitanie nowego roku


Wykonali kolędy i utwory operowe na dobre powitanie nowego roku10.01.2023 r.

Artyści występujący podczas koncertu – fot. MMK Fotografia Rumia

Piękny, poruszający, pełen emocji – tak publiczność opisuje Koncert Świąteczno-Noworoczny, który odbył się 8 stycznia w Kościele pw. św. Józefa i Judy Tadeusza. Tego wieczoru publiczność mogła usłyszeć kolędy, utwory świąteczne, a także najbardziej znane utwory operowe i musicalowe w wykonaniu artystów znanych z polskiej estrady. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był tenor Opery Krakowskiej i dyrektor artystyczny Rumskich Spotkań Muzycznych Marek Gerwatowski.

Podczas koncertu wystąpili uznani artyści polskich scen operowych i musicalowych: Maria Domżał – sopran, Dominik Sutowicz – tenor (Teatr Wielki w Łodzi), Janusz Żak – bas i baryton (Opera Nova w Bydgoszczy), Paulina Janczak – śpiew, Marta Burdynowicz – śpiew (zwyciężczyni 12. edycji The Voice of Poland) oraz Marcin Januszkiewicz – śpiew (m.in. Teatr Muzyczny w Gdyni i Teatr Muzyczny Roma w Warszawie). Nie zabrakło także muzyków związanych z powiatem wejherowskim, którzy odnoszą sukcesy w Polsce i za granicą: Anna Rocławska-Musiałczyk – fortepian oraz Tomasz Chyła – skrzypce. Natomiast w gronie instrumentalistów znaleźli się artyści współpracujący z wieloma polskimi instytucjami kultury: Dawid Głowacki – klarnet, Krzysztof Słomkowski – kontrabas i Tomasz Skrętkowski – instrumenty perkusyjne.

Nie zabrakło również najmłodszych talentów z powiatu wejherowskiego. Dla publiczności zaśpiewali: Chór Dziecięcy Ergo Cantemus ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumi, Schola Parafialna Ichtis (przygotowanie: Beata Awsiukiewicz), Chór ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. gen. Józefa Wybickiego w Wejherowie (przygotowanie: Aleksandra Janus) oraz gościnnie Żeński Chór Kameralny przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie (przygotowanie: Tomasz Chyła). Za pulpitem dyrygenckim stanęli Aleksandra Janus i Tomasz Chyła.

Dzięki udziałowi tak wielu wykonawców zgromadzona w kościele publiczność mogła usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy oraz utwory świąteczne. Wybrzmiała także muzyka operowa i najbardziej znane melodie musicalowe.

Kościół został wypełniony po brzegi. Koncert zachwycił publiczność, o czym świadczył niezwykle żywy aplauz po każdym zakończonym utworze. Na koniec wydarzenia wykonawcy zostali nagrodzeni owacjami na stojąco i bisowali – relacjonuje Marek Gerwatowski, pomysłodawca i reżyser wydarzenia, który tego wieczoru zaśpiewał i poprowadził koncert. – Do udziału w koncercie zawsze zapraszam artystów, których bardzo cenię za ich talent i wrażliwość. Po występach wykonawcy zachwycali się zgromadzoną publicznością, a panująca atmosfera bardzo ich uskrzydliła – dodaje.

Wstęp na wydarzenie był wolny. Organizatorami koncertu byli: Rumskie Spotkania Muzyczne, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Fundacja dla Was. Partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta Rumi, Miejski Dom Kultury w Rumi.

Te wydarzenia są po to, aby dać ludziom uśmiech, wzruszenie i chwilę wytchnienia od codzienności. Mnie każdy taki koncert daje siłę do organizacji kolejnych wydarzeń i sprawia ogromną radość, uwielbiam spotykać się z artystami i publicznością. Jestem również szczęśliwy, że ponownie zawitałem do mojego rodzinnego miasta, bo każdy powrót tutaj jest dla mnie czymś wyjątkowym – podkreśla dyrektor artystyczny Rumskich Spotkań Muzycznych. – To dla mnie niezwykle ważne, że w tak trudnym czasie mamy osoby, które wspierają kulturę. Dziękuję moim współorganizatorom za pomoc, wszystkim sponsorom, partnerom i patronom medialnym. Dziękuję też publiczności za tak liczne przybycie. Wszystkim z państwa kłaniam się nisko – podsumowuje Marek Gerwatowski.

Autorem zdjęć jest MMK Fotografia Rumia.

Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia Fot. MMK Fotografia Rumia

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń