Sobota, 21 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Z Nigerii do Polski. Wyjątkowa wystawa z pomocą w tle


Z Nigerii do Polski. Wyjątkowa wystawa z pomocą w tle27.02.2024 r.

Unyime Linus Etuk (na środku) podzielił się swoimi odczuciami na temat wystawy w Rumi podczas wernisażu w Stacji Kultura

Co wspólnego z Rumią mają obrazy nigeryjskiego artysty amatora? Na to pytanie odpowiada wystawa „Love & Humanity”, która pod koniec lutego zawitała do Stacji Kultura. Unyime Linus Etuk to talent, który od dłuższego czasu rozwija się dzięki wsparciu otrzymywanemu z Polski, w tym z rumskiej parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza na Zagórzu. Teraz przyszła pora na wyjście ze swoimi pracami w szeroki świat i cykl wystaw w Polsce.

„Drobnymi gestami kreujesz czyjąś przyszłość” – podkreślają organizatorzy wystaw prac Nigeryjczyka, którzy postanowili w ramach akcji „Pomaganie ma znaczenie” zaprezentować jego twórczość szerszej publiczności. Rumska Stacja Kultura, ale i Gdynia oraz Warszawa to w ostatnim czasie prawdziwy poligon doświadczalny dla Unyime Linusa Etuka.

We wtorek 27 lutego w rumskiej bibliotece odbył się wernisaż wystawy „Love & Humanity”. Przy tej okazji można było nie tylko przyjrzeć się z bliska około 90 pracom, które będą dostępne w Stacji Kultura do 2 marca, ale też poznać osobiście ich autora oraz wysłuchać jego historii, a ta jest wyjątkowo poruszająca, bo stoi za nią bezinteresowny gest.

Unyime Linus Etuk rozmawiał z uczestnikami wernisażu o swoich doświadczeniach

 

Zaczęło się od pomocy

To, że mogę tutaj być z wami to dla mnie prawdziwe błogosławieństwo. To moja pierwsza wystawa, na której jestem obecny osobiście i na dodatek od razu w Polsce, poza granicami Nigerii. Jest to spełnienie moich marzeń jako artysty. Tytuł „Love & Humanity” oznacza tyle, że sam doświadczyłem wiele miłości i człowieczeństwa z waszej strony, dzięki której mogę być tutaj dzisiaj – mówił podczas wernisażu w Stacji Kultura Unyime Linus Etuk, autor prac.

Artysta pochodzi z miasta Uyo, wspieranego przez społeczność parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza. Przez lata z kościła znajdującego się na rumskim Zagórzu prosto do Afryki płynęły m.in. fundusze na budowę nowej szkoły, stypendia dla dzieci i młodzieży czy paczki. Przykład Etuka to jeszcze szersze spojrzenie na kwestię międzynarodowego wsparcia. Jego potencjał udało się dostrzec właśnie przy okazji misyjnej pomocy.

Kilka z prac artysty

 

Wśród wysyłanych paczek były też paczki adresowane bezpośrednio na niego. Sztalugi, farby olejne, plakatowe, pędzle i wszystko, czego malarz potrzebuje do realizowania swoich dzieł. Pięć lat temu Etuk przysłał około 80 prac, z czego większość zakupili podczas wystawy w klubie parafialnym nasi parafianie i goście. Nasz bohater istnieje więc w rumskiej rzeczywistości właśnie w postaci obrazów, które pojawiają się w naszych domach – wyjaśniał ksiądz prałat Tadeusz Gut, proboszcz parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza.

Dostrzegając, że mężczyzna ma artystyczny talent, zmotywowano go do intensywniejszej pracy nad kolejnymi obrazami. Na dziś ma już pokaźny zbiór prac, który swobodnie pozwala na organizowanie wystaw. Jedna z pierwszych, ale prawdopodobnie najważniejsza w jego karierze, nosi wspominany tytuł „Love & Humanity” („Miłość i człowieczeństwo” – dop. red.) i składa się z blisko 90 obrazów.

Na jego obrazach najczęściej dostrzeżemy ludzi, często podczas prozaicznych, codziennych czynności, z naciskiem na emocje czy interakcję z drugim człowiekiem. To prawdziwa podróż pomiędzy członkami nigeryjskiego społeczeństwa, ich zwyczajami i zajęciami. Czasami artysta sięga też po bardziej nieoczywiste formy, zaskakując licznymi, wyrazistymi barwami i odważną wizją, portretuje też pejzaże.

 

Od Rumi po Warszawę – na szerokie wody

We wsparcie artystycznej kariery młodego Nigeryjczyka zaangażowali się lokalni społecznicy związani z akcją „Pomaganie ma znaczenie”. Mieszkańcy Rumi, Monika i Ariel Kamińscy, zajęli się organizacją całej podróży Unyime Linusa Etuka do Polski, gdzie w lutym i marcu twórca prezentuje swoje prace podczas łącznie 4 wystaw.

Ariel i Monika Kamińscy, organizatorzy wystaw artysty z Nigerii

 

Dlaczego to zrobiliśmy? Bo możemy. Każdy może. To, co na pozór wydaje się nieistotne, jak błahe wydatki na ołówki czy farby, tak naprawdę w konsekwencji ma wielkie znaczenie i właśnie to chcemy przekazać podczas serii wystaw. Etuk stał się inspiracją w swoim mieście i w swoim kraju. Pokazał wytrwałość, która w połączeniu ze skromnym wsparciem czyni cuda – mówi Ariel Kamiński, organizator wystaw.

Jest to forma pokazania, że pomaganie ma znaczenie i czasami nawet najmniejsza forma wsparcia może zrobić wielkie rzeczy i zmienić rzeczywistość drugiego człowieka – dodaje Monika Kamińska.

W działania zaangażowały się m.in. miasta Rumia i Gdynia, gdyńskie Liceum Sztuk Plastycznych czy tamtejsza galeria ART39, a także lokalne media, instytucje kultury i inne podmioty, które poparły inicjatywę.

 

O artyście
Unyime Etuk – urodził się w 1993 roku w nigeryjskim Uyo. Pasjonat malarstwa, którego pod swoje skrzydła wzięli ksiądz prałat Tadeusz Gut i siostra Elżbieta Blok. Jego rodzinne miasto, Uyo, otrzymywało regularne wsparcie z rumskiej parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza (m.in. wybudowano szkołę i przekazywano setki paczek oraz stypendiów), a odkrycie i rozwój talentu Etuka to kolejny z przykładów wsparcia nigeryjskiej społeczności przez rumskich parafian.
Bliski jest mu realizm impresjonistyczny, który pomaga łączyć jego sztukę z rzeczywistym światem. Inspirują go przede wszystkim prace Kelvina Okafora, Isimiego Taiwo, Arinze Stanleya, Marco Grassiego, Petera Pharaoha, Morgana Weistlinga, Pietera van der Merwe, ale i wielu innych artystów.
W swojej twórczości stara się zawierać własną energię, inspirację społeczeństwem i wydarzeniami społecznymi, a także próbuje skłaniać do zagłębienia się w naturę i prawdę.
Od lewej: ksiądz prałat Tadeusz Gut, Unyime Linus Etuk, radna Teresa Hebel, Monika i Ariel Kamińscy z Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura. Przemawia Dariusz Rybacki, dyrektor miejskiej biblioteki Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura. Monika i Ariel Kamińscy, współorganizatorzy wystaw artysty Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura. Przemawia Monika Kamińska, współorganizatorka wystaw artysty Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura. Od lewej Teresa Hebel, Unyime Linus Etuk, Ariel i Monika Kamińscy, Dariusz Rybacki Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura - przemawia Unyime Linus Etuk Wernisaż wystawy w Stacji Kultura - przemawia Unyime Linus Etuk Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura Wernisaż wystawy w Stacji Kultura

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń