Piątek, 04 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zagrali w filmie, występowali w Berlinie. „Rumianie” mają już 20 lat


Zagrali w filmie, występowali w Berlinie. „Rumianie” mają już 20 lat02.10.2024 r.

Chór wizytujący rumskie przedszkole

W październiku Chór Kaszubski „Rumianie” świętuje wyjątkowy jubileusz: 20-lecie swojej działalności. W ciągu dwóch dekad chórzyści uświetniali wokalnie liczne uroczystości, wygrywali konkursy, a nawet pojawili się na dużym ekranie. Zespół to już symbol lokalnej wspólnoty i żywego dziedzictwa Kaszub. Dzięki nim tutejsze tradycje nie tylko są pielęgnowane, ale rozbrzmiewają z pełną siłą, sięgając daleko poza region.

Chór od samego początku funkcjonuje jako sekcja muzyczna Miejskiego Domu Kultury w Rumi, a jego „głową” jest dyrygentka Marzena Graczyk. Sama przyznaje, że kiedy zaproponowano jej prowadzenie zespołu, miała spore wątpliwości, czy to w ogóle dla niej. Jej obawy wynikały przede wszystkim z nieznajomości języka kaszubskiego. Szybko okazało się jednak, że w gronie przyszłych chórzystów nie brakuje osób biegle posługujących się kaszubskim, więc nie stanowi to problemu.

Od samego początku misja chóru była jasna: krzewienie kultury i tradycji Kaszub. Zespół przyjął nazwę „Rumianie”, a chórzyści postanowili występować w kaszubskich strojach – mówi Marzena Graczyk, dyrygentka chóru.

Chór Kaszubski „Rumianie” podczas występu na tegorocznym Jarmarku Kaszubskim w Rumi

Już po dwóch miesiącach przygotowań, w grudniu 2004 roku, chór wystąpił podczas spotkania opłatkowego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Rumi, prezentując kolędy w regionalnym języku. Od tamtej pory repertuar zespołu nieustannie się poszerza, obejmując zarówno pieśni religijne, jak i świeckie.

Od kilku lat grupa należy do Rady Chórów Kaszubskich i może się pochwalić bogatym dorobkiem muzycznym. „Rumianie” wydali trzy płyty, na których można znaleźć między innymi kaszubską bajkę „Bôjka na głosë”. Opublikowali też dwa śpiewniki z regionalnymi pieśniami w aranżacji Marzeny Graczyk, a trzeci, przygotowywany z okazji jubileuszu, będzie zwieńczeniem dwudziestu lat ich działalności.

Koncerty chóru przyciągają licznych słuchaczy, a zespół zyskuje coraz większą rozpoznawalność, nie tylko w regionie. Podczas letnich tourne „Rumianie” pojawiali się już w różnych regionach Polski – na Podlasiu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce – a także za granicą: w Wilnie czy Berlinie.

Fotografia grupowa wykonana w wejherowskim parku miejskim

Zespół z powodzeniem występuje także na prestiżowych wydarzeniach, takich jak Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej „Mundus Cantat” w Sopocie czy Przegląd Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt” w Dębogórzu, gdzie zdobył III miejsce. W 2016 roku „Rumianie” sięgnęli po nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym 50+ w Wejherowie za wykonanie pieśni „Kaszebsko zemia”. Byli również laureatami Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie oraz Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kosakowie. Chórzyści mają nawet na swoim koncie aktorski epizod – wystąpili w filmie „Miasto z morza”, który opowiada historię budowy portu w Gdyni.

Aktualnie Chór Kaszubski „Rumianie” regularnie odwiedza szkoły i przedszkola, gdzie podczas spotkań z uczniami przybliża im kaszubskie tradycje i kulturę. Chórzyści opowiadają o strojach, obyczajach, a także prezentują unikatowe instrumenty, takie jak diabelskie skrzypce, wzbudzając zainteresowanie najmłodszych lokalnym dziedzictwem.

Bez zaangażowania i pasji chórzystów nic z tego nie byłoby możliwe. Nasz chór to przede wszystkim grupa ludzi, którzy z sercem oddają się muzyce i tradycji. To dla mnie ogromna radość i satysfakcja móc ich prowadzić w tej muzycznej przygodzie – podsumowuje Marzena Graczyk.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń