Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zbliża się premiera drugiego serialu o historii Rumi


Zbliża się premiera drugiego serialu o historii Rumi17.02.2020 r.


Ta informacja powinna ucieszyć fanów serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”. Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od premierowego pokazu pierwszego odcinka „Świadków historii” – produkcji będącej swoistą kontynuacją zeszłorocznego miniserialu. Tym razem narratorami opowieści będą wiekowi mieszkańcy, którzy opowiedzą o dziejach Rumi.

„Świadkowie historii” to kolejny miniserial dokumentalny autorstwa Darka Rybackiego, którego celem jest popularyzacja historii Rumi. Filmowy zapis wspomnień najstarszych mieszkańców ma przede wszystkim posłużyć pasjonatom oraz zainteresować młodzież.

Jest to kontynuacja serialu „Śladami dawnej Rumi”. Tym razem projekt zakłada stworzenie miniserialu dokumentalnego, w którym mieszkańcy miasta opowiedzą o tym, jak wyglądała Rumia w latach ich młodości – zapowiada Darek Rybacki, pasjonat historii oraz autor serii. – Odcinki zostaną podane w przystępnej formie, możliwe będzie ich odsłuchanie także w formie podcastu – dodaje.

Realizacja obu wspomnianych produkcji odbywa się w ramach Budżetu Obywatelskiego, gdzie zdobyły łącznie ponad 1500 głosów. Dowodem na zainteresowanie mieszkańców historią miasta są również liczne interakcje na zamieszczane w mediach społecznościowych Rumi stare fotografie, a także popularność serialu „Śladami dawnej Rumi”. W samym serwisie YouTube było to ponad 57 tysięcy wyświetleń.

W ostatnich dziesięcioleciach utrwalił się stereotyp Rumi jako młodego miasta. Wiele osób wciąż uważa, że nasza historia rozpoczyna się w 1954 roku, czyli w momencie nadania praw miejskich. Nic bardziej mylnego. Pierwsze wzmianki o Rumi pochodzą z początku XIII wieku, już wówczas na naszych ziemiach funkcjonował cysterski kościół. Niewiele młodsze jest Zagórze, które przez całe wieki pełniło w regionie ważną funkcję gospodarczą – mówi Darek Rybacki. – Wierzę, że znajomość dziejów Rumi to ważne spoiwo społeczne, część naszej tożsamości. Wprawdzie w mieście nie pozostało zbyt wiele zabytków, ale na szczęście dużo interesujących informacji wciąż można wydobyć z różnego rodzaju źródeł, także ze wspomnień mieszkańców – przekonuje.

Premiera nowego serialu dokumentalnego odbędzie się 28 lutego o godzinie 18:30 w Stacji Kultura. W pierwszym odcinku „Świadków historii” o swoim życiu opowie Alfons Trocki – urodzony w 1921 roku mieszkaniec Białej Rzeki, który jako młody mężczyzna został wcielony do wojsk niemieckich i wysłany na front wschodni, gdzie omal nie zginął. Z kolei po otwarciu frontu zachodniego stanął po stronie aliantów, a tam przydzielono go do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. O wspomnieniach Alfonsa Trockiego można także przeczytać w lutowym wydaniu Rumskich Nowin.

Wszystkie 24 odcinki „Świadków historii” będą regularnie publikowane w mediach społecznościowych oraz na miejskim kanale YouTube. Serial będzie również dostępny na cyfrowych nośnikach, które otrzymają m.in. rumskie instytucje kulturalne oraz szkoły.

Łączny koszt realizacji projektu to 35 tysięcy złotych.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń