Wtorek, 24 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zgłoś problem przez nową platformę. Rumia w dialogu z mieszkańcami


Zgłoś problem przez nową platformę. Rumia w dialogu z mieszkańcami11.07.2024 r.


Pod adresem www.rumia.wdialogu.pl ruszyło Centrum Dialogu Społecznego Rumi – nowoczesna platforma kontaktu między urzędem a mieszkańcami. Od teraz przez nowe, internetowe narzędzie można w łatwy sposób m.in. sprawdzać na bieżąco stan Budżetu Obywatelskiego, dowiadywać się o zaplanowanych konsultacjach społecznych, poznać lepiej miejski budżet czy zgłaszać konieczność naprawy drogi, chodnika lub interwencji w sprawach dotyczących zieleni.

 

Szybszy kontakt z urzędem

Kontakt pomiędzy Urzędem Miasta Rumi a mieszkańcami wszedł w nowy etap. Dostępna dla każdego internetowa platforma przede wszystkim przyspiesza i ułatwia przekazanie uwag do właściwych wydziałów czy referatów, które zajmą się zgłoszeniem.

Jak to działa? Wystarczy wybrać odpowiednią kategorię, wypełnić formularz i dołączyć zdjęcie oraz zaznaczyć lokalizację, której dotyczy zgłoszenie – bez telefonowania do magistratu i samodzielnego poszukiwania właściwej komórki urzędu. Wysłana prośba automatycznie trafi do pracownika, który jest odpowiedzialny za daną sprawę.

 

Zgłoszenia, konsultacje i ważne dane o budżecie

Centrum Dialogu Społecznego Rumi jest dostępne przez cały czas pod adresem www.rumia.wdialogu.pl. Oprócz wspomnianej opcji zgłaszania problemów platforma daje też kilka dodatkowych możliwości. Pozwoli w łatwy sposób dowiedzieć się o prowadzonych przez miasto konsultacjach społecznych, poznać i zrozumieć strukturę budżetu miasta czy sprawdzić stan Budżetu Obywatelskiego.

Platforma składa się z czterech modułów:

  • Budżet Obywatelski – harmonogram, regulamin i informacje o projektach zgłaszanych i realizowanych w kolejnych edycjach;
  • konsultacje społeczne – pełna informacja o konsultacjach prowadzonych w mieście, ich terminach, możliwościach uczestnictwa oraz wynikach;
  • prezentacja budżetu – szczegółowe informacje o aktualnym budżecie miasta, dochodach i wydatkach oraz ich podziale na poszczególne kategorie;
  • centrum zgłoszeń – zakładki umożliwiające wysyłanie zgłoszeń w poszczególnych sprawach, bez bezpośredniego kontaktu z Urzędem Miasta, dotyczących: dróg, chodników i ścieżek rowerowych (oznakowanie, uszkodzenia, zalania), zieleni (koszenie, przycinki, wiatrołomy), komunikacji (przystanki autobusowe, rozkłady jazdy), śmieci (kosze na odpady, zaśmiecenia, odbiory odpadów), uszkodzonej infrastruktury (oświetlenia, boisk, placów zabaw, ławek czy tablic), małej architektury (ustawianie ławek i stojaków na rowery), ekointerwencji (odpady niebezpieczne, wypuszczanie ścieków, zanieczyszczenia powietrza), porządku i bezpieczeństwa (osoby bezdomne, dewastacje, bezdomne zwierzęta, zakłócenia porządku), wody i kanalizacji (brak wody lub brudna woda), oświaty (funkcjonowanie placówek, stypendia, rekrutacje, dowozy dzieci z niepełnosprawnościami i inne), pomocy społecznej, instytucji kultury i sportu (w tym stypendiów sportowych i artystycznych) oraz policji (Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa).

 

Platforma dostępna dla wszystkich

Strona jest responsywna, co oznacza, że wygodnie możemy skorzystać ze wszystkich jej możliwości zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych – smartfonach czy tabletach. Zaprojektowano ją tak, aby była prosta i intuicyjna w obsłudze. Zgodnie z zasadami dostępności jest też wyświetlana w wersji kontrastowej oraz z powiększonym lub pomniejszonym tekstem.

Centrum Dialogu Społecznego Rumi jest prowadzone przez Wydział Promocji i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Rumi. W sprawach dotyczących funkcjonowania nowego narzędzia można kontaktować się mailowo pod adresem promocja@um.rumia.pl lub telefonicznie pod numerem 58 679 66 01.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń