Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Oleńka” skończyła 102 lata


„Oleńka” skończyła 102 lata22.02.2024 r.

Aleksandra Sychowska i wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki

Aleksandra Sychowska (z domu Dąbrowska), czyli „Oleńka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego mieszkająca od kilkudziesięciu lat w Rumi, obchodziła swoje 102. urodziny. Solenizantkę odwiedził przy tej okazji wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki, przekazując kwiaty i upominki od miasta.

Wyjątkowy wiek, bo sięgający aż 102 lat osiągnęła mieszkanka Rumi, która uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Aleksandra Sychowska podczas II wojny światowej jako „Oleńka” była łączniczką na terenie stołecznego śródmieścia. Teraz, w dzień swoich urodzin, czyli 20 lutego odebrała życzenia i upominki od władz miasta.

Uczestniczkę powstania życiowe losy w 1998 roku zawiodły do Rumi, gdzie mieszkają też jej dwaj synowie z rodzinami. Jest rodowitą warszawianką. Po wybuchu niepodległościowego zrywu przyłączyła się do powstańców jako ochotniczka.

Bohaterka wystąpiła niespełna dwa lata temu w jednym z filmów z cyklu „Świadkowie historii”, który można zobaczyć na miejskim kanale YouTube:

 

Po wojnie przez wiele lat mieszkała w Kościerzynie, gdzie była aktywna zawodowo jako pracownik samorządowy i działaczka kulturalna. Aktualnie „Oleńka” jest jedną z zaledwie 400 żyjących osób, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. W 2022 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obecnie pani Aleksandra niestety coraz silniej odczuwa problemy zdrowotne wynikające z zaawansowanego wieku i przebywa pod całodobową opieką. W imieniu władz miasta wizytę solenizantce złożył wiceburmistrz Ariel Sinicki.

Przypomnijmy, że wieść o mieszkającej w Rumi pani Aleksandrze Sychowskiej dotarła do urzędu miasta dzięki wcześniejszej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego – po opublikowaniu w 2021 roku informacji o innym powstańcu, panu Bogumile Sabiłło, bliscy pani Aleksandry podzielili się informacjami na temat przeszłości swojej mamy.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń