Transformacja energetyczna, rozszerzona odpowiedzialność producentów oraz adaptacja miast do zmian klimatu to główne tematy pierwszego dnia konferencji EkoSfera. Wydarzenie, które odbyło się w terminie 9-10 listopada, otworzył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Jednym z prelegentów był burmistrz Rumi Michał Pasieczny.
„Ekosfera” to wykreowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przestrzeń ekspercka, której towarzyszy cykl debat z zakresu działalności resortu. Tegoroczna edycja konferencji, ze względu na sytuację pandemiczną, została zrealizowana w formule online i była dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
Pierwszego dnia odbyły się debaty dotyczące innowacji i sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Do paneli dyskusyjnych zaproszeni zostali także liderzy ministerialnego programu „Miasto z klimatem”, a wśród nich burmistrz Michał Pasieczny jako przedstawiciel przygotowanego przez Urząd Miasta Rumi projektu „Zielone patio – Szkoła Podstawowa nr 7”, który zwyciężył w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”.
Tematem wideokonferencji, w której uczestniczył Michał Pasieczny, była adaptacja do zmian klimatu i zwiększenie odporności miast na wyzwania klimatyczne. Panel dyskusyjny poprowadził zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Szymon Tumielewicz, natomiast pozostałymi prelegentami byli: główny ekolog Banku Ochrony Środowiska Sławomir Mazurek, dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Zagrożeń Środowiska w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Czyżewska oraz kierownik projektu w Instytucie Ochrony Środowiska Barbara Rajkowska.
Podczas debaty przedstawiciel rumskiego urzędu kilkukrotnie podkreślał ogromne znaczenie rządowych i unijnych programów proekologicznych oraz dziękował za dotychczasowe wsparcie finansowe dla miasta i mieszkańców. Jak zaznaczał, dzięki tym funduszom Rumia może projektować i realizować błękitno-zielone inwestycje przynoszące pozytywne zmiany na rzecz klimatu.
– Rumia kompleksowo traktuje zagadnienie klimatu, w tym czystego powietrza i gromadzenia wody. Różne inwestycje są niejednokrotnie powiększane o takie elementy, na co przykładem może być węzeł integracyjny Janowo, gdzie powstaje gigantyczny zbiornik rozsączający wody opadowe z chodników i wzgórz morenowych. Mamy też tzw. zielone wyspy, czyli place zabaw, które są całkowicie przepuszczalnymi powierzchniami, zdobionymi przez roślinność oczyszczającą powietrze. Projektujemy też największy park w mieście, tzw. Błonia Janowskie, gdzie na 30-hektarowym terenie mają powstać potężne zbiorniki przechwytujące wodę, która to posłuży podlewaniu całej parkowej roślinności. Ponadto, dzięki wprowadzonym przez nas ulgom mieszkańcy i przedsiębiorcy masowo odłączają się od miejskiej kanalizacji burzowej, także naprawdę staramy się dbać o zatrzymywanie wody – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia w domkach jednorodzinnych, gdzie realizowane są programy Stop Smog i Czyste Powietrze, ale skala problemu w małych gminach i miejscowościach wiejskich jest gigantyczna. Obawiam się, że bez zwiększenia dotacji dla prywatnych domów jednorodzinnych możemy mieć w dalszym ciągu duży problem z niską emisją – podsumował.
Głównymi tematami drugiego dnia konferencji (10 listopada) były odnawialne źródła energii, elektromobilność, zielone technologie, a także gospodarka obiegu zamkniętego.