Środa, 08 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone


Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone23.05.2024 r.

Jedno z przedstawień, które od 9 do 23 maja wystawiano na scenie MDK-u w Galerii Rumia

Nic tak nie edukuje, jak dobra zabawa – w maju przyszła pora na kolejny element miejskiego programu edukacji ekologicznej. Najmłodsi mieszkańcy na scenie MDK-u w Galerii Rumia poznali mieszkańców zielonych terenów, czyli Dżdżownicę Dziunię, Chrząszcza Groszka i Świerszcza Miętka, którzy byli głównymi bohaterami „Ekomelodii”, czyli edukacyjnego spektaklu Pomorskiego Teatru Nobilis.

„Naprawdę bym chciał, żeby ta łąka przy Osiedlu Marzenie była taka, jak kiedyś, żeby wróciły na nią kwiaty!” – woła rozpaczliwie chrząszcz, któremu na imię Groszek. Dzieci podpowiadają mu z widowni, żeby się nie bał i że wszystko na pewno będzie dobrze. Razem z nim o swoją zieloną łąkę walczą tez Dżdżownica Dżunia i Świerszcz Miętek. Chwilę później najmłodsi tańczą i śpiewają razem z aktorami, którzy prosto ze sceny ślą ekologiczny przekaz i… rapują o czystym środowisku.

Dżdżownica Dżunia, czyli postać grana przez Agnieszkę Skawińską

Zabawna lekcja ekologii

To „Ekomelodie”, czyli muzyczny spektakl przygotowany przez Pomorski Teatr Nobilis specjalnie dla dzieci z rumskich szkół i przedszkoli publicznych. Łącznie to ponad 1000 młodych mieszkańców, którzy dowiedzieli się, co w trawie piszczy i ile można zrobić samemu, żeby ocalić owady, robaki i inne stworzenia z zielonych terenów w mieście.

Padł pomysł, żeby te wydarzenia umiejscowić na łące. To bardzo ważny kawałek przestrzeni, coraz częściej mówi się o tym, że łąki w miastach to coś bardzo dobrego i pomagają nam walczyć z różnymi efektami ocieplenia klimatu. Na łąkach mieszka mnóstwo inspirujących stworzonek, a cóż może być bardziej ciekawego dla aktora? (śmiech) Okazało się, że informacji, które można w ten sposób przekazać dzieciom jest bardzo, bardzo dużo. Mamy też trzy piosenki nazwane „S.O.S.”, to rapowane utwory, w których jest najwięcej treści merytorycznych i, ku naszemu zdumieniu, dzieci bardzo się uruchomiły, zaczęły razem z nami śpiewać refreny, tańczą też, szaleją, angażują się emocjonalnie w bohaterów – mówiła o spektaklach Ola Lis, autorka scenariusza „Ekomelodii” i odtwórczyni roli Świerszcza Miętka.

Najmłodsi podczas spektaklu

Dzieci były bardzo zainteresowane, brały czynny udział w całym spektaklu i bardzo im się podobało – mówiła po przedstawieniu Klaudia Białas, opiekunka grupy ze Szkoły Podstawowej nr 10. – Dla dzieci takie wtrącanie muzyki jest bardzo ciekawe, szczególnie dla przyswajania wiedzy. Temat ekologii mają już w małym paluszku – dodała jej koleżanka z SP nr 10, Paulina Tafelska.

Współorganizatorem spektakli był rumski MDK, a w role (poza wymienioną wcześniej Olą Lis) wcielili się też Agnieszka Skawińska i Piotr Lewicki.

Program edukacyjny zbliża się do końca

Udział w przedstawieniach, które w maju odbywały się od 9 do 23 maja na nowej scenie MDK-u w Galerii Rumia to kolejne wyzwanie w miejskim programie edukacji ekologicznej.

Chrząszcz Groszek i Świerszcz Miętek, czyli Piotr Lewicki i Ola Lis podczas spektaklu

Przypomnijmy, że od jesieni ubiegłego roku, gdy w Rumi akcja ruszyła po raz drugi, dzieci brały już udział w ekologicznych lekcjach, zbierały pieczątki w specjalnych książeczkach, samodzielnie sadziły rośliny w nowych, przyszkolnych donicach, a teraz przyszła pora na rozrywkę. Program zakłada, że dzięki tym działaniom młodzi mieszkańcy w wieku od 3 do 7 lat uczą się np. poprawnej segregacji odpadów, zasad zdrowego odżywiania i nawyków, które w przyszłości mogą pomóc w zadbaniu o środowisko. Poznają też metody dbania o bioróżnorodność i czystość zieleni w mieście.

Tegoroczny program edukacji ekologicznej zostanie podsumowany w sobotę 8 czerwca, podczas miejskiej akcji Czysta Rumia.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń