Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dla mediów


WYDZIAŁ PROMOCJI I ZIELENI MIEJSKIEJ:

  • 58 679-65-01
  • 58 679-65-71

KONTAKT DLA MEDIÓW (rzecznicy prasowi):

  • 530 613 446 – Anna Borys (a.borys@um.rumia.pl; promocja@um.rumia.pl)
  • 518 563 570 – Piotr Szymański (p.szymanski@um.rumia.pl)

U pana Bazylego – początki Domu Kultury w Rumi

U pana Bazylego  – początki Domu Kultury w Rumi 23.12.2021
Współcześnie siedziba Miejskiego Domu Kultury mieści się w wyremontowanym wnętrzu klasycystycznego dworku. W okresie PRL-u placówka znajdowała się naprzeciwko dzisiejszej Galerii Rumia – w budynku dawnej świetlicy kulturalnej pobliskiej garbarni. Z miejskiej przestrzeni zniknęły już zarówno zakłady ... czytaj całość »

Powstaje Wirtualne Muzeum Rumi. Eksponaty będzie można zobaczyć nie tylko w sieci

Powstaje Wirtualne Muzeum Rumi. Eksponaty będzie można zobaczyć nie tylko w sieci11.05.2021
Wracamy do tematu, który poruszaliśmy w sierpniu minionego roku. Zgodnie z zapowiedzią, historyczne eksponaty Rumi wkrótce zostaną w pełni uporządkowane i ujrzą światło dzienne, jednak w zupełnie nowej odsłonie. Zbiór będzie można podziwiać na żywo i przez internet pod szyldem Wirtualnego Muzeum Rum... czytaj całość »

Zasłużony powstaniec warszawski mieszka w Rumi

Zasłużony powstaniec warszawski mieszka w Rumi19.04.2021
Dzięki współpracy z przedstawicielem Muzeum Powstania Warszawskiego pracownikom urzędu miasta udało się ustalić, że w Rumi mieszka zasłużony powstaniec. Obecnie 90-letni Bogumił Sabiłło jako dziecko pełnił funkcję łącznika. Za działania na polu walki został odznaczony medalami. czytaj całość »

Smok Kaszubski – legendarny pociąg pancerny i jego związek z Rumią

Smok Kaszubski – legendarny pociąg pancerny i jego związek z Rumią 08.03.2021
We wrześniu 1939 roku terenów dzisiejszej Rumi bronili m.in. żołnierze I Morskiego Pułku Strzelców, Batalionów Obrony Narodowej, Plutonu Łącznikowego Dowództwa Obrony Wybrzeża, a także formacje ochotnicze, takie jak: Wejherowska Ochotnicza Kompania Harcerska i gdyńscy kosynierzy. W obronie przedpol... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie – Z wityzą w „drugiej Rumi”

Rumia w archiwalnej prasie – Z wityzą w „drugiej Rumi”08.03.2021
Artykuł ukazał się 11 sierpnia 1980 roku w Wieczorze Wybrzeża, jego tematem są początki osiedla budowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”. Autor („D.S.”) zwraca uwagę na rozwój i problemy „drugiej Rumi” – docelowo wielkiego zespołu bloków mieszkalnych, który w kolejnych latach miał zamieni... czytaj całość »

Powojenna Rumia – samodzielne miasto czy dzielnica Gdyni?

Powojenna Rumia – samodzielne miasto czy dzielnica Gdyni? 07.10.2020
Dziś (7 października 2020 roku) nasze miasto obchodzi 66. rocznicę otrzymania praw miejskich. Z zachowanych relacji i dokumentów wiadomo, że było to ogromne wydarzenie dla lokalnej społeczności. W tym kontekście warto wspomnieć, że jeszcze na początku lat pięćdziesiątych przyszłość Rumi jako oddziel... czytaj całość »

Mistrz Ryszard Dyrgałła – rumski epizod przedwojennego asa szybownictwa

Mistrz Ryszard Dyrgałła – rumski epizod przedwojennego asa szybownictwa31.07.2020
Ryszard Dyrgałła przed wojną należał do grona najlepszych polskich pilotów szybowcowych. Był też inżynierem lotnictwa i popularyzatorem wiedzy o samolotach. Mimo iż urodził się w Szarleju (obecnie dzielnica Piekar Śląskich), jako student Politechniki Gdańskiej i członek lokalnego aeroklubu był mocno... czytaj całość »

Mariusz Konarski: „dawniej samoloty nie były takie jak dzisiaj”

Mariusz Konarski: „dawniej samoloty nie były takie jak dzisiaj”30.07.2020
O rumskim lotnisku opowiedział w cyklu „Świadkowie historii” ekspert ds. historii lotnictwa i przedstawiciel Stowarzyszenia i Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – Mariusz Konarski. czytaj całość »

Wzmianki o Zagórzu i Szmelcie w dawnej prasie i przewodnikach

Wzmianki o Zagórzu i Szmelcie w dawnej prasie i przewodnikach30.03.2020
Na przełomie XIX i XX wieku tereny obecnego Zagórza i Szmelty cieszyły się dużym uznaniem wśród letników. Miało to swoje przełożenie na liczbę wzmianek o obu miejscowości w przewodnikach, artykułach prasowych i reklamach. czytaj całość »

W pamięci rumian – „Piekiełko”

W pamięci rumian – „Piekiełko”30.03.2020
„Piekiełkiem” wielu mieszkańców Rumi błędnie nazywa rekreacyjną polanę leśną nieopodal osady Stara Piła. Do charakterystycznego miejsca dotrzeć można brukowanym przedłużeniem ulicy Kamiennej. czytaj całość »

Woda z Janowa, czyli historia głównego ujęcia wody dla Gdyni

Woda z Janowa, czyli historia głównego ujęcia wody dla Gdyni27.03.2020
Gwałtowny rozwój Gdyni w okresie międzywojennym miał ogromny wpływ na okoliczne miejscowości – także na Rumię-Zagórze i pobliskie Janowo. Ta ostatnia osada, dzisiaj duża dzielnica mieszkalna naszego miasta, już przed wojną pełniła ważną funkcję gospodarczą. czytaj całość »

Kapsuła czasu pod dawnym kościołem ewangelickim

Kapsuła czasu pod dawnym kościołem ewangelickim12.03.2020
12 sierpnia 1858 roku w Rumi odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w fundamenty budowanego wówczas kościoła ewangelickiego. W zbiorach Biblioteki Narodowej znajduje się unikalna relacja z tego wydarzenia zatytułowana „Die neue evangelische Gemeinde und die am 12. August 1858 stattgefun... czytaj całość »

Nieistniejący budynek mieszkalny przy Placu Kaszubskim

Nieistniejący budynek mieszkalny przy Placu Kaszubskim11.03.2020
Dawniej w krajobrazie Rumi dominowały kaszubskie chaty konstrukcji ceglanej lub szachulcowej. Z upływem lat wyparte zostały przez nowocześniejsze budownictwo. Jeden z takich budynków, pochodzący z połowy XIX wieku, znajdował się przy Placu Kaszubskim. Było to typowe, dwurodzinne domostwo, przed któr... czytaj całość »

Kiedy w Zagórzu leczono alkoholików…

Kiedy w Zagórzu leczono alkoholików…10.03.2020
Pod koniec XIX wieku dolina Zagórskiej Strugi stanowiła częsty cel wycieczek turystów oczarowanych lokalnymi krajobrazami, klimatem i gościnnością mieszkańców. Wytchnienia w Zagórzu i Szmelcie szukali jednak nie tylko letnicy, lecz także… osoby uzależnione od alkoholu. W 1892 roku na naszych ziemiac... czytaj całość »

W pamięci Rumian – Janowski „Pewex”

W pamięci Rumian – Janowski „Pewex”04.03.2020
Okazały sklep „Pewexu” otwarto w Janowie 20 kwietnia 1991 roku. Można było w nim kupić m.in. zabawki, odzież, kosmetyki, lekarstwa i sprzęt elektroniczny. Wiele produktów uznawano za luksusowe i dobrej jakości. Miało to swoje negatywne konsekwencje – pierwszy raz janowski „Pewex” okradziono już kilk... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń