Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Pobiegliśmy przez dzieje, żeby uczcić 800-lecie

Pobiegliśmy przez dzieje, żeby uczcić 800-lecie15.04.2024
Sportowe wyzwanie dla zaprawionych biegaczy na leśnych ścieżkach, a dla młodszych – rodzinna zabawa na bieżni i rywalizacja w specjalnych, historycznych przebraniach. Za nami „Bieg przez dzieje na 800-lecie Rumi”, czyli jedno z pierwszych wydarzeń, które wprowadzają mieszkańców (i nie tylko, co wida... czytaj całość »

Rusza remont ul. Sobieskiego w Rumi. Droga będzie częściowo zamknięta

Rusza remont ul. Sobieskiego w Rumi. Droga będzie częściowo zamknięta15.04.2024
W związku z remontem nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 468 (ul. Sobieskiego) kierowcy przejeżdżający przez Rumię muszą się liczyć z tymczasowymi utrudnieniami. Mimo że prace będą prowadzone w nocy, to ograniczenia związane ze zmianą organizacji ruchu drogowego będą obowiązywać także za dnia. czytaj całość »

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty na realizację zadania publicznego pt. „Ruch dla Seniora. Aktywne tańce dla Seniora w Rumi”

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty na realizację zadania publicznego pt. „Ruch dla Seniora. Aktywne tańce dla Seniora w Rumi”12.04.2024
10 kwietnia 2024 r. do Urzędu Miasta Rumi wpłynęła w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uproszczona oferta realizacji zadania publicznego pt. „Ruch dla Seniora. Aktywne tańce dla Seniora w Rumi” złożona przez Taneczny Klub Sportowy ... czytaj całość »

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty pt. „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta na przykładzie Rumi”

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty pt. „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta na przykładzie Rumi”12.04.2024
29 marca 2024 r. do Urzędu Miasta Rumi wpłynęła w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uproszczona oferta realizacji zadania publicznego pt. „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta na przykładzie Rumi” złożona przez Fundację Pomys... czytaj całość »

Rusza modernizacja ulic Kostki-Napierskiego i Prusa. Będą utrudnienia

Rusza modernizacja ulic Kostki-Napierskiego i Prusa. Będą utrudnienia12.04.2024
W poniedziałek (15 kwietnia) rozpocznie się modernizacja ulic Kostki-Napierskiego oraz Prusa na odcinku Kilińskiego – Kościuszki. czytaj całość »

Rumia dołączyła do ogólnopolskiej kampanii

Rumia dołączyła do ogólnopolskiej kampanii10.04.2024
Obrażanie, wyzwiska czy krytyka też są formą przemocy – alarmują specjaliści, którzy zajmują się tematem przemocy domowej. Gdy pojawia się problem, warto reagować i sięgać po pomoc. O tym, że nie tylko fizyczne rany mogą zostawić trwały ślad na psychice, edukuje nowa kampania, do której przystąpiło ... czytaj całość »

„Wielki skarb” na mapie miasta pracuje już na pełnych obrotach

„Wielki skarb” na mapie miasta pracuje już na pełnych obrotach09.04.2024
Drzwi do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego (COM-u) w Rumi zostały otwarte. Placówka powstała z myślą o potrzebach dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i ma się przyczyniać do poprawy jakości ich życia oraz ich rodzin. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie podopieczny... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – marzec 2024

Zestawienie miejskich inwestycji – marzec 202409.04.2024
W marcu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z rekreacją, transportem, mieszkalnictwem komunalnym czy edukacją. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Miasto sportu: Rugby Club Arka Rumia

Miasto sportu: Rugby Club Arka Rumia08.04.2024
Siła, honor, wspólnota – to wartości, które towarzyszą „szlachetnemu sportowi”, jak zwykło się nazywać rugby. Jest popularne przede wszystkim w swojej kolebce, na Wyspach Brytyjskich, ale od lat zyskuje fanów i w Polsce, a także – za sprawą lokalnych pasjonatów – w Rumi. Rugby Club Arka Rumia w tym ... czytaj całość »

Wyniki wyborów samorządowych 2024: rumianie wybrali burmistrza i radnych

Wyniki wyborów samorządowych 2024: rumianie wybrali burmistrza i radnych08.04.2024
Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych w Rumi. czytaj całość »

Wyjaśniają, czym jest autyzm. Konferencja w Rumi odpowiedziała na trudne pytania

Wyjaśniają, czym jest autyzm. Konferencja w Rumi odpowiedziała na trudne pytania08.04.2024
Czym jest autyzm i jak sobie z nim radzić? Chociaż coraz więcej ludzi słyszało już o tym zaburzeniu i jego obecność wśród dzieci nie wywołuje zdziwienia, to nadal pozostaje wiele pytań. Na jedno z nich – wyjątkowo ważne, bo dotyczące dorosłego życia autystyków i ich samodzielności – odpowiedzieli ek... czytaj całość »

Szykujemy zieleń na wiosnę

Szykujemy zieleń na wiosnę05.04.2024
Zanim jeszcze pojawią się pierwsze liście i pąki, przychodzi pora na pielęgnację miejskiej zieleni. Kształtowanie, formowanie, zwalczanie chorób – fachowcy od roślin mają co robić na ostatniej prostej przed wiosną. W Rumi o to, żeby drzewa na ogólnodostępnych terenach rozwijały się równo i prawidłow... czytaj całość »

Sezon na drogowe remonty

Sezon na drogowe remonty04.04.2024
Wraz z końcem zimy do pracy ruszyli drogowcy – w pierwszych miesiącach tego roku miasto zleciło remonty, modernizacje i przebudowy dotyczące kilkunastu ulic na terenie całej Rumi. Za kwotę blisko 8 milionów złotych znikną przede wszystkim dziury w nawierzchniach, fundusze zostaną też przeznaczone na... czytaj całość »

Zgłoś się na casting i pokaż swój talent!

Zgłoś się na casting i pokaż swój talent! 04.04.2024
Miejski Dom Kultury w Rumi zaprasza na przesłuchania do konkursu Rumski Wokal. Casting jest otwarty dla wszystkich miłośników śpiewu w wieku od 14 do 99 lat, mieszkańców Rumi i okolic. czytaj całość »

Przedsiębiorco, chcesz posadzić drzewo? Dołącz do miejskiej akcji „Zieleń na mur-beton”

Przedsiębiorco, chcesz posadzić drzewo? Dołącz do miejskiej akcji „Zieleń na mur-beton”04.04.2024
Już po raz trzeci władze Rumi zapraszają przedsiębiorców i darczyńców do własnoręcznego posadzenia drzew i krzewów na miejskich terenach. Aby dołączyć do inicjatywy, wystarczy przekazać dowolną kwotę na zakup roślin. Celem akcji jest przeciwdziałanie zmianom klimatu i poprawa jakości powietrza, któr... czytaj całość »

Stacja Kultura – wzór dla innych bibliotek

Stacja Kultura – wzór dla innych bibliotek03.04.2024
Stacja Kultura, główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, od momentu otwarcia w 2014 roku jest wizytówką miasta. Zapoczątkowała ona trend przenoszenia bibliotek na dworce kolejowe, stając się inspiracją dla inwestorów. W tym artykule przedstawiamy pięć bibliotek, których powstanie zain... czytaj całość »

Opat Dawid Konarski – dobrodziej Rumi

Opat Dawid Konarski – dobrodziej Rumi03.04.2024
W 1589 roku opatem klasztoru cystersów w Oliwie został Dawid Konarski. Zapisał się w historii jako sprawny administrator, który zbudował podstawy pod harmonijny rozwój oliwskiego zakonu w kolejnych dziesięcioleciach. Przysłużył się także Rumi – wówczas wsi klasztornej oraz siedzibie cysterskiego fol... czytaj całość »

Ruszył Budżet Obywatelski 2025 w Rumi

Ruszył Budżet Obywatelski 2025 w Rumi01.04.2024
Chcesz coś zmienić w mieście? Do 30 kwietnia każdy mieszkaniec Rumi może złożyć projekt inwestycyjny, prospołeczny lub zielony. Niezmiennie do dyspozycji jest 1,5 miliona złotych. Pieniądze te dają szansę na realizację pomysłów, które mogą poprawić komfort życia całej lokalnej społeczności. czytaj całość »

Życzenia wielkanocne od władz Rumi – 2024 rok

Życzenia wielkanocne od władz Rumi – 2024 rok30.03.2024
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas odrodzenia i nadziei. Pragniemy więc złożyć Państwu życzenia pełne ciepła i serdeczności. Niech wspólne świętowanie przy wielkanocnym stole odbędzie się w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku, umacniając rodzinne więzi i przynosząc wiele radości. Oby ka... czytaj całość »

Rumianie szkolili się z pierwszej pomocy, teraz są gotowi na wszystko

Rumianie szkolili się z pierwszej pomocy, teraz są gotowi na wszystko28.03.2024
Ponad 50 mieszkańców Rumi wzięło udział w bezpłatnym szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs został zorganizowany przez Urząd Miasta Rumi oraz spółkę Szpitale Pomorskie. czytaj całość »

Spacer wzdłuż Zagórskiej Strugi będzie jeszcze przyjemniejszy

Spacer wzdłuż Zagórskiej Strugi będzie jeszcze przyjemniejszy27.03.2024
Rozpoczęła się zapowiadana w 2021 roku rewitalizacja kolejnego odcinka ciągu rekreacyjnego biegnącego wzdłuż Zagórskiej Strugi. Na brzegu rzeki, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Torową, powstaną nowe ścieżki pieszo-rowerowe, kładka, pomosty oraz oświetlenie – wszystko w zgodzie z przyrodą, w tym istni... czytaj całość »

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego pt. „Alpakowanie – zajęcia relaksacyjne”

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego pt. „Alpakowanie – zajęcia relaksacyjne”27.03.2024
Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty na realizację zadania publicznego pt. „Alpakowanie – zajęcia relaksacyjne o charakterze terapeutycznym dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju z terenu miasta Rumi”... czytaj całość »

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego pt. „Szkolenie sportowe w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi”

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego pt. „Szkolenie sportowe w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi”27.03.2024
Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty na realizację zadania publicznego pt. „Szkolenie sportowe w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej Nr 7 w Rumi”. czytaj całość »

Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych (wybory samorządowe 2024)

Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych (wybory samorządowe 2024)26.03.2024
Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat (wybory samorządowe 2024 r.) czytaj całość »

Rumia jest kobietą. Powstała specjalna rada

Rumia jest kobietą. Powstała specjalna rada26.03.2024
Jakakolwiek forma przemocy motywowana przekonaniem o niższości płci, nieuzasadnione różnicowanie wynagrodzeń za jednakową pracę czy utrwalanie stereotypów dotyczących wizerunku – doświadczające tego rumianki od teraz mogą szukać pomocy u Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi. Nowo powołany organ doradczy... czytaj całość »

Mevo rozkręca wiosnę – wspólnie rozpoczęli sezon rowerowy

Mevo rozkręca wiosnę – wspólnie rozpoczęli sezon rowerowy25.03.2024
Nowe stacje Mevo, kilkaset milionów na metropolitalne inwestycje transportowe w nowej perspektywie unijnej, parkingi i drogi rowerowe, a także kampanie rowerowe w miastach – metropolia rozpoczęła sezon. W sobotę 23 marca włodarze Trójmiasta, Żukowa, Rumi i Kosakowa opowiedzieli o rowerowych planach ... czytaj całość »

Rusza wymiana ścieku przykrawężnikowego na ulicy Kosynierów. Będą utrudnienia

Rusza wymiana ścieku przykrawężnikowego na ulicy Kosynierów. Będą utrudnienia25.03.2024
Od 26 marca na ulicy Kosynierów będą trwały prace remontowe związane z wymianą ścieku przykrawężnikowego na odcinku od ronda imienia Jana Pawła II do ulicy Tysiąclecia. Z uwagi na pracę maszyn oraz ludzi wystąpią utrudnienia polegające na częściowym zamknięciu jednego pasa ruchu na około 30-metrowym... czytaj całość »

Rumski chodziarz ze złotymi medalami

Rumski chodziarz ze złotymi medalami25.03.2024
Grzegorz Grinholc, znany rumski chodziarz sportowy, wywalczył Mistrzostwo Europy na dystansie 5 kilometrów. Rumianin zdobył złoto w rywalizacji mężczyzn powyżej 45. życia na rozgrywanych w Toruniu lekkoatletycznych Halowych Mistrzostwach Europy Masters. Kilka dni wcześniej do medalowego dorobku dorz... czytaj całość »

„Spinki” z Rumi wytańczyły Mistrzostwa Świata

„Spinki” z Rumi wytańczyły Mistrzostwa Świata25.03.2024
Młode tancerki z zespołu Spin MOSiR Rumia wracają z chorwackiego Dubrownika z medalami Mistrzostw Świata federacji WADF! Rumska ekipa sięgnęła łącznie po 10 złotych i 4 srebrne krążki w różnych tanecznych kategoriach. czytaj całość »

Światowy Dzień Wody – co warto o niej wiedzieć?

Światowy Dzień Wody – co warto o niej wiedzieć?22.03.2024
W piątek 22 marca przypada symboliczny Światowy Dzień Wody. W tym roku aktywiści, który zabiegają o docenienie roli wody na świecie, postawili na hasło „Water for Peace” - “Woda na rzecz pokoju”. W poniższym tekście serwis Natu.care wyjaśnia, jak ważna jest kwestia dostępu do wody pitnej i w jaki sp... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń