Piątek, 27 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Dzień Dziecka warto spędzić w Rumi 

Dzień Dziecka warto spędzić w Rumi 26.05.2022
W niedzielę 5 czerwca zapraszamy mieszkańców Rumi na boisko wielofunkcyjne przy ul. Bukowej, gdzie w godzinach 10:00-14:00 odbędzie się Miejski Dzień Dziecka – Festiwal Dmuchańców. czytaj całość »

Chór św. Cecylii zaprasza na Koncert Polskiej Muzyki Filmowej

Chór św. Cecylii zaprasza na Koncert Polskiej Muzyki Filmowej 24.05.2022
Ponad 100 osób na jednej scenie podczas Koncertu Polskiej Muzyki Filmowej na zakończenie sezonu artystycznego z plejadą Gwiazd w Rumi. czytaj całość »

Rumska biblioteka zdobyła 65 tysięcy złotych na realizację projektów promujących lokalną historię

Rumska biblioteka zdobyła 65 tysięcy złotych na realizację projektów promujących lokalną historię24.05.2022
Dzięki grantom pozyskanym z programu „Patriotyzm Jutra” biblioteka zrealizuje dwa interdyscyplinarne projekty: "Skrzydła nad polskim Wybrzeżem – dzieje lotniska w Rumi Zagórzu" oraz "Historia ukryta w ruinach – cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski". Realizacja rozpocznie się wczesną jesieni... czytaj całość »

Zbliża się Festiwal Biegowy Ultra Way

Zbliża się Festiwal Biegowy Ultra Way23.05.2022
W dniach 27-28.05.2022 r. po raz drugi w okresie wiosennym na północnych Kaszubach odbędzie się Festiwal Biegowy ULTRA WAY. W jego ramach przewidziano start na pięciu dystansach: 10+ km, 22 km, 50+ km, 100+ km oraz 160+ km. Tak jak w poprzednim roku biuro zawodów znajdować się będzie w miejscowości ... czytaj całość »

Na Błoniach Janowskich odbył się pierwszy rumski zlot miłośników psów

Na Błoniach Janowskich odbył się pierwszy rumski zlot miłośników psów23.05.2022
Setki mieszkańców Rumi i okolic, wspólnie ze swoimi czworonożnymi pupilami, wzięły udział w organizowanym na Błoniach Janowskich zlocie psiarzy. Było to pierwsze w mieście wydarzenie, którego celem jest propagowanie wszelkich narzędzi i metod służących budowaniu pozytywnej i odpowiedzialnej relacji ... czytaj całość »

Przygody Witki zafascynowały małych i dużych

Przygody Witki zafascynowały małych i dużych20.05.2022
Zorganizowana przez Miejski Dom Kultury w Rumi premiera spektaklu pt. „O Witce, co chciała być stolemką” zgromadziła w Strefie Dla Was (dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”) małych i dużych widzów. Muzyczne widowisko dla dzieci przygotował Pomorski Teatr Nobilis, który tworzą: Aga Sk... czytaj całość »

Dzięki wiedzy o Unii Europejskiej zdobyli nagrody

Dzięki wiedzy o Unii Europejskiej zdobyli nagrody19.05.2022
Unijne struktury, symbole narodowe, obiekty architektoniczne, słynne osoby, a nawet geografia, historia i kultura państw członkowskich – między innymi z takimi kategoriami musieli się zmierzyć uczestnicy interaktywnego quizu organizowanego przez Urząd Miasta Rumi. Po serii wymagających pytań i zadań... czytaj całość »

Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiej

Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiej19.05.2022
Zgodnie ze styczniową zapowiedzią, ruszyła budowa nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi – tzw. Biblioteki Kaszubskiej. Długo oczekiwany obiekt zostanie otwarty w pierwszych miesiącach 2023 roku. czytaj całość »

Obchody XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka

Obchody XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka18.05.2022
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegan... czytaj całość »

Rozporządzenie w sprawie zniesienia stanu epidemii

Rozporządzenie w sprawie zniesienia stanu epidemii14.05.2022
Rozporządzenie – na mocy którego stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego – wejdzie w życie 16 maja br. Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw. czytaj całość »

Nabór do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2021

Nabór do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 202113.05.2022
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zgłaszania kandydatur do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2021. Propozycje można przesyłać do 5 września 2022 r. Laureatów poznamy w październiku. czytaj całość »

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim12.05.2022
Bez wątpienia najbardziej radosnym, wiosennym wydarzeniem sportowym przez lata był Bieg Wielkanocny. Na szczególną atmosferę tej imprezy składały się piękne leśne trasy, wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, zaangażowanie rumskich parafii oraz atrakcyjne nagrody, wśród których nie brakowało nawe... czytaj całość »

Niepełnosprawność a dorosłe życie. Niecodzienna wizyta w urzędzie miasta

Niepełnosprawność a dorosłe życie. Niecodzienna wizyta w urzędzie miasta12.05.2022
Dominik, którego pasje i marzenia opisywaliśmy w 2020 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, odebrał swój dowód osobisty. Co przez niespełna dwa lata zmieniło się w życiu tego chłopca z zespołem Downa? czytaj całość »

Fontanna w Janowie została uruchomiona po rocznej przerwie

Fontanna w Janowie została uruchomiona po rocznej przerwie11.05.2022
Z początkiem maja uruchomiona została fontanna znajdująca się w janowskim parku, przy ulicy Filtrowej w Rumi. Wodotrysk jest wyłącznie ozdobnym elementem miejskiej architektury, kąpiel bądź picie wody z fontanny może stanowić zagrożenie dla zdrowia. czytaj całość »

Przy ulicy Starowiejskiej powstaje boisko

Przy ulicy Starowiejskiej powstaje boisko10.05.2022
Zlokalizowany pomiędzy parkiem Starowiejskim a miejskim stadionem teren, który przez lata stanowił nieużytek, wkrótce zostanie zagospodarowany. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi stworzy tam boisko trawiaste. Inwestycja zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku. czytaj całość »

Podzielili się krwią, by ratować ludzkie życie

Podzielili się krwią, by ratować ludzkie życie09.05.2022
Za nami druga spośród zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi. Koordynowana przez urząd miasta akcja odbyła się w sobotę 7 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 9. Tym razem udało się zebrać prawie 28 litrów krwi. czytaj całość »

Mieszkańcy posprzątali Błonia Janowskie

Mieszkańcy posprzątali Błonia Janowskie09.05.2022
Wolontariusze, którzy 7 maja wzięli udział w akcji społecznej polegającej na uprzątnięciu Błoni Janowskich, zapełnili odpadami kilkadziesiąt worków. Natrafiali przede wszystkim na butelki, puszki i pety. Przedsięwzięcie zorganizowała miejska radna Liliana Bareła-Palczewska. czytaj całość »

Ukraińcy oficjalnie podziękowali władzom i mieszkańcom Rumi

Ukraińcy oficjalnie podziękowali władzom i mieszkańcom Rumi09.05.2022
Lokalny przedsiębiorca Michał Złoch, który jest osobiście zaangażowany w transportowanie darów na Ukrainę oraz ewakuację uchodźców, przekazał władzom Rumi oficjalne podziękowania od wschodnich sąsiadów. Pismo podpisali przedstawiciele dwóch organizacji militarnych: „Samoobrona Boryslava” i „Spilka V... czytaj całość »

Bibliotekarze świętowali „na słodko”

Bibliotekarze świętowali „na słodko”09.05.2022
Rumia już po raz 37. celebrowała Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja. Z tej okazji wiceburmistrz Piotr Wittbrodt odwiedził pracowników Stacji Kultura, by złożyć im życzenia oraz poczęstować okolicznościowymi babeczkami. czytaj całość »

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie08.05.2022
Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa, dla Europy zakończył się 8 maja 1945 roku. Dokładnie 77 lat później, między innymi w Rumi, symbolicznie upamiętniono to wydarzenie, oddając hołd poległym obrońcom. czytaj całość »

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy06.05.2022
Stolem, Rugan, lekkoatleta, rugbysta i pszczoła – te ogromne postacie stały się ozdobami miejskiej przestrzeni w Rumi. Jest to efekt wysiłku czterech rzeźbiarzy, którzy w cztery dni, za pomocą pił łańcuchowych i frezów, przemienili około dwumetrowe fragmenty ściętych topoli w prawdziwe dzieła sztuki... czytaj całość »

Rumia jest gotowa na przyjęcie „pogromców komarów”

Rumia jest gotowa na przyjęcie „pogromców komarów”06.05.2022
Na budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Towarowej i 3 Maja, Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz na siedzibach rumskiego MOSiR-u i straży pożarnej pojawiło się 87 budek lęgowych, w których mogą zamieszkać jerzyki. Jest to coraz mniej liczny gatunek ptaków, które w ciągu swojego 20-let... czytaj całość »

Społeczne sprzątanie Błoni Janowskich

Społeczne sprzątanie Błoni Janowskich05.05.2022
Zachęcamy do udziału w sobotniej (7 maja) akcji społecznej polegającej na wspólnym uprzątnięciu odpadów z Błoni Janowskich. czytaj całość »

Ekologiczny festyn przyciągnął tłumy mieszkańców Rumi

Ekologiczny festyn przyciągnął tłumy mieszkańców Rumi04.05.2022
Za nami festyn „Rumia z Ekologią”, podczas którego mieszkańcy bawili się licznie na kompleksie boisk przy ul. Bukowej w Rumi. Frekwencja dopisała. czytaj całość »

Anna Ławrukajtis, zawodniczka RKS-u, otarła się o podium podczas mistrzostw Polski

Anna Ławrukajtis, zawodniczka RKS-u, otarła się o podium podczas mistrzostw Polski04.05.2022
Najlepsi lekkoatleci z całego kraju spotkali się 23 kwietnia na stadionie miejskim w Międzyrzeczu, gdzie odbywały się Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. Rywalizacja główna została podzielona na kategorię seniorów oraz kategorię U23, czyli osób poniżej 23 lat. Przyznawano także medale w kat... czytaj całość »

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym04.05.2022
Za nami największe w Polsce i jedne z największych w Europie zawody w kartingu halowym – Polish Indoor Kart Championship. Z tej okazji do Szczecina przyjechali doświadczeni zawodnicy z niemal całego kontynentu. W gronie zwycięzców znalazł się Ziemowit Werra, mieszkaniec Rumi. czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń