Piątek, 31 marca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Stacja Kultura zaprasza do korzystania z BiblioWrzutki

Stacja Kultura zaprasza do korzystania z BiblioWrzutki 31.03.2023
Z końcem marca w obrębie wejścia do Stacji Kultura została uruchomiona BiblioWrzutka, czyli wrzutnia książek umożliwiająca zwrot wypożyczonych tytułów przez siedem dni w tygodniu, o każdej godzinie. czytaj całość »

Węzeł integracyjny w Rumi-Janowie nagrodzony Pomorskim Sztormem

Węzeł integracyjny w Rumi-Janowie nagrodzony Pomorskim Sztormem30.03.2023
Już po raz 18. statuetki Pomorskich Sztormów trafiły w ręce osób, instytucji oraz firm, które w minionym roku zmieniły region na lepsze w różnych dziedzinach, takich jak sport, biznes, nauka czy kultura. Nagrodę plebiscytu w kategorii Sztorm Europejski – Infrastruktura przyznano węzłowi integracyjne... czytaj całość »

Zgarnij wrzosy z okazji nadejścia wiosny

Zgarnij wrzosy z okazji nadejścia wiosny29.03.2023
Na terenie Rumi trwa wymiana jesiennych nasadzeń na wiosenne. Część roślin zostanie ponownie zagospodarowana, a pozostałe urząd miasta chce przekazać w ręce mieszkańców. czytaj całość »

Zatwierdzenie „Strategii OPEC 2023-2040” przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników

Zatwierdzenie „Strategii OPEC 2023-2040” przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników28.03.2023
W czwartek 23 marca 2023 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. Celem i głównym elementem obrad zgromadzenia było zatwierdzenie dokumentu „Strategia OPEC 2023-2040”. czytaj całość »

Rumianin ustanowił rekord Polski

Rumianin ustanowił rekord Polski28.03.2023
W Nowym Folwarku, niedaleko Poznania, 11 i 12 marca czworo śmiałków podjęło próbę ustanowienia rekordu Polski w najdłuższym łącznym przebywaniu w lodowatej wodzie w ciągu doby. Jednym z nich był Krzysztof Drozd, mieszkaniec Rumi. czytaj całość »

Nowa jakość w pasażerskich przewozach kolejowych w województwie pomorskim

Nowa jakość w pasażerskich przewozach kolejowych w województwie pomorskim28.03.2023
Takiej inwestycji w tabor kolejowy na Pomorzu jeszcze nie było: wartość projektu dotyczącego zakupu 31 nowoczesnych pojazdów kolejowych to przeszło 1,1 miliarda złotych. Pierwsze pojazdy, które będą przeznaczone do obsługi linii PKP SKM, wyjadą na tory już w tym roku. czytaj całość »

Stowarzyszenie Jonatan ponownie organizuje „Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych w Rumi z dostawą do domu”

Stowarzyszenie Jonatan ponownie organizuje „Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych w Rumi z dostawą do domu”28.03.2023
Znasz samotnych rumian, którzy są w potrzebie? Stowarzyszenie Jonatan ponownie organizuje „Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych w Rumi z dostawą do domu”. czytaj całość »

W kwietniu rozpoczną się testy nowego Mevo

W kwietniu rozpoczną się testy nowego Mevo27.03.2023
Do Gdańska dotarła pierwsza partia elektrycznych rowerów systemu Mevo 2.0. Na miejscu są już wszystkie jednoślady tradycyjne. Rowery magazynowane są w obiekcie przy ul. Reja w Gdańsku. Tu też wkrótce dostarczone zostaną kolejne partie, w sumie będzie to 4099 rowerów, w tym ponad 3 tysiące z napędem ... czytaj całość »

Straż Miejska w Rumi włączyła się do akcji „Pies twoim przyjacielem, ale również obowiązkiem”

Straż Miejska w Rumi włączyła się do akcji „Pies twoim przyjacielem, ale również obowiązkiem”27.03.2023
Od 27 marca do 7 kwietnia rumscy strażnicy miejscy zintensyfikują patrole miejskich terenów, na które najczęściej wyprowadzane są czworonogi, zwracając uwagę mieszkańców m.in. na konieczność sprzątania po swoich zwierzętach. Mundurowi skontrolują również wybrane posesje prywatne, aby zweryfikować, c... czytaj całość »

To był pierwszy „otwarty mikrofon” w historii Rumi

To był pierwszy „otwarty mikrofon” w historii Rumi23.03.2023
Kilkunastu wykonawców zaprezentowało piosenki i teksty podczas pierwszego w Rumi „otwartego mikrofonu”. Wydarzenie odbyło się w Stacji Kultura pod hasłem „Wiosna rozkwita słowem”. Organizatorami wydarzenia byli miejska biblioteka oraz Dorota Korbut – związana z Rumią poetka i dziennikarka, która pop... czytaj całość »

Kaszubi zachęcali do udziału w konsultacjach społecznych

Kaszubi zachęcali do udziału w konsultacjach społecznych23.03.2023
W Miejskim Domu Kultury w Rumi przedstawiciele tutejszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i władz miasta zorganizowali wspólnie konferencję prasową, której celem było promowanie konsultacji społecznych dotyczących ustalenia pomocniczej nazwy miasta w języku kaszubskim. Jeśli większość głos... czytaj całość »

Na powitanie wiosny przedszkolaki posadziły dąb

Na powitanie wiosny przedszkolaki posadziły dąb21.03.2023
Już po raz siódmy najmłodsi mieszkańcy Rumi pożegnali kalendarzową zimę, sadząc rośliny. Tym razem sprawy we własne ręce wzięły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Maluszkowo”. czytaj całość »

Mieszkańcy Rumi zdecydują, czy chcą kaszubskiej nazwy miasta

Mieszkańcy Rumi zdecydują, czy chcą kaszubskiej nazwy miasta20.03.2023
W Rumi trwają konsultacje społeczne dotyczące ustalenia dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim. Jeśli większość głosujących mieszkańców poprze ten pomysł, na tablicach z nazwą miejscowości pojawi się również napis Rëmiô. Społecznymi inicjatorami trwających konsultacji są przedstawiciele rumskie... czytaj całość »

Oszuści podszywają się pod urzędników, proponując dofinansowania

Oszuści podszywają się pod urzędników, proponując dofinansowania17.03.2023
W związku z otrzymywanymi od mieszkańców sygnałami dotyczącymi najść dokonywanych przez osoby, które podając się za miejskich urzędników, proponują dofinansowania na termomodernizację budynków, informujemy, że Urząd Miasta Rumi nie prowadzi takich działań. czytaj całość »

Targi Edu Offshore Wind przyciągnęły tłumy. Młodzież chce pracować w tej branży

Targi Edu Offshore Wind przyciągnęły tłumy. Młodzież chce pracować w tej branży16.03.2023
Miejska spółka Rumia Invest Park była współorganizatorem I Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind 2023. Odbywające się 14 i 15 marca w gdańskim AmberExpo wydarzenie było skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy rozważają związanie swojego życia zawodowego z raczkującą na Pomorzu ... czytaj całość »

„Klimat w Szkołach Metropolii”. OMGGS szuka wykonawcy zielono-niebieskiej infrastruktury

„Klimat w Szkołach Metropolii”. OMGGS szuka wykonawcy zielono-niebieskiej infrastruktury13.03.2023
Projekt edukacyjny „Klimat w Szkołach Metropolii” wielkimi krokami wkracza w zasadniczą fazę realizacji. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot ogłosił postępowanie na zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury łagodzącej zmiany klimatu. Trwają poszukiwania wykonawcy zielono-niebieskich inwesty... czytaj całość »

„W pisaniu kryminałów pomaga mi to, że pracowałem w policji” – o byciu pisarzem opowiada Rafał Dębski

„W pisaniu kryminałów pomaga mi to, że pracowałem w policji” – o byciu pisarzem opowiada Rafał Dębski13.03.2023
Rafał Dębski – pisarz, autor fantasy, science fiction, powieści historycznych, wojennych, sensacyjnych oraz kryminalnych. Miłośnik romansów. Od 2009 do 2012 roku redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Przez wiele lat współpracował z „Gazetą Rycerską” oraz pismami kobiecy... czytaj całość »

Leszcze dały koncert z okazji podwójnego święta

Leszcze dały koncert z okazji podwójnego święta13.03.2023
Rumianki i rumianie po raz trzeci obchodzili łączone święto: Dzień Kobiet i Mężczyzn. Z tej okazji, z inicjatywy Miejskiego Domu Kultury w Rumi, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się biletowany koncert. Gwiazdą wieczoru był zespół Leszcze z Maciejem Miecznikowskim. czytaj całość »

Rumska biblioteka podsumowała rok współpracy ze społecznością ukraińską

Rumska biblioteka podsumowała rok współpracy ze społecznością ukraińską13.03.2023
W piątek 10 marca przestrzeń Stacji Kultura wypełnił tłum mieszkańców, którzy z Rumią związani są od dawna, oraz tych, którzy w wyniku wojny na Ukrainie znaleźli tu swój drugi dom. Artystyczne spotkanie pt. „Słowiańskie serca” stało się okazją do podziękowań, życzeń i deklaracji dalszej współpracy p... czytaj całość »

Debatowali z młodzieżą o Unii Europejskiej

Debatowali z młodzieżą o Unii Europejskiej10.03.2023
Jakimi wartościami kieruje się Unia Europejska? Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na wspólnotę? Czy europarlamentarzyści mogą korzystać z TikToka? Między innymi takie pytania padły podczas debaty, która została przeprowadzona 9 marca w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”. Z rumską młodzieżą dyskutowa... czytaj całość »

Kolejne ulice zostaną zmodernizowane

Kolejne ulice zostaną zmodernizowane10.03.2023
W najbliższych dniach rozpocznie się oczekiwana przez mieszkańców Rumi modernizacja ulic Ks. Lucjana Gierosa, Morskiej i Torowej. Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni jezdni wykonanej z trylinki oraz chodników na terenach należących do gminy. Dodatkowo na ul. Torowej przebudowana zostanie kanali... czytaj całość »

Rumia gościła na VIII Europejskim Kongresie Samorządów

Rumia gościła na VIII Europejskim Kongresie Samorządów08.03.2023
Pod hasłem „Nowa solidarność dla nowej epoki” odbył się VIII Europejski Kongres Samorządów. Z tej okazji 6 i 7 marca w Mikołajkach spotkali się przedsiębiorcy, społecznicy, samorządowcy i politycy reprezentujący różne dziedziny i kraje. W gronie zaproszonych panelistów znalazł się burmistrz Michał P... czytaj całość »

W Rumi zieleń wygrywa z betonem. Rozmowa z radnym Marcinem Kaczmarkiem

W Rumi zieleń wygrywa z betonem. Rozmowa z radnym Marcinem Kaczmarkiem08.03.2023
Marcin Kaczmarek – mieszkaniec Janowa od 1988 roku. Pod koniec 2014 roku po raz pierwszy zasiadł w miejskiej radzie. Obecnie przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej i Przestrzennej, zastępca przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa oraz członek Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji. Poprzez dział... czytaj całość »

Kto wycina w Rumi najwięcej drzew?

Kto wycina w Rumi najwięcej drzew?08.03.2023
Udzielenie odpowiedzi na tytułowe pytanie nie jest łatwe, ponieważ wycięcie drzew owocowych oraz tych o małych obwodach nie wymaga zezwolenia, co oznacza, że nikt nie informuje o tym fakcie urzędników. Bez wątpienia mają miejsce również nielegalne wycinki, które nie są ujmowane w żadnych statystykac... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń