Czwartek, 05 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Robert Janowski wystąpi dla rumskich seniorów. Rusza dystrybucja bezpłatnych biletów

Robert Janowski wystąpi dla rumskich seniorów. Rusza dystrybucja bezpłatnych biletów04.10.2023
Z okazji tegorocznego Rumskiego Dnia Seniora w hali MOSiR-u wystąpi Robert Janowski. Biletowane koncerty odbędą się 22 października (niedziela) o godzinie 15:00 i 17:30. Dystrybucja bezpłatnych wejściówek rozpocznie się 5 października w Urzędzie Miasta Rumi. Na wydarzenie zaprasza burmistrz Michał P... czytaj całość »

Weź udział w ostatniej tegorocznej zbiórce krwi

Weź udział w ostatniej tegorocznej zbiórce krwi04.10.2023
Zbliża się trzecia i zarazem ostatnia spośród zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi. Akcja odbędzie się 14 października w Szkole Podstawowej nr 9 (ul. Stoczniowców 6). Potencjalni dawcy muszą dokonać telefonicznej rejestracji. czytaj całość »

Park na Błoniach Janowskich coraz bliżej. Pierwsza strefa została otwarta

Park na Błoniach Janowskich coraz bliżej. Pierwsza strefa została otwarta03.10.2023
W Rumi na Błoniach Janowskich, czyli miejskim terenie ciągnącym się pomiędzy ulicami Pomorską i Gdańską, powstała pierwsza ogólnodostępna strefa rekreacyjna. Inwestycja jest efektem współpracy miasta z firmą Euro Styl, która ją sfinansowała. Obiekt został uroczyście otwarty 30 września. czytaj całość »

Odpady dostały drugie życie, a mieszkańcy zyskali rośliny

Odpady dostały drugie życie, a mieszkańcy zyskali rośliny02.10.2023
Urząd Miasta Rumi zorganizował szóstą już edycję akcji „Sadzonka za odpady”. Dla mieszkańców miasta i okolic była to okazja, by pożegnać się z zalegającym w domach sprzętem elektrycznym i elektronicznym czy nieaktualnymi wydawnictwami i otrzymać w zamian sadzonki. W przedsięwzięciu udział wzięło kil... czytaj całość »

Podwójne mistrzostwa w Rumi: polska gimnastyka na najwyższym poziomie

Podwójne mistrzostwa w Rumi: polska gimnastyka na najwyższym poziomie28.09.2023
Najlepsze gimnastyczki artystyczne z całego kraju gościły w rumskim MOSiR-ze podczas Tauron Mistrzostw Polski Młodziczek i Juniorek Młodszych w Układach Zespołowych i I edycji pucharu Polski juniorek w tej dyscyplinie sportowej. czytaj całość »

Przynieś śmieci, odbierz roślinę – kolejna edycja akcji „Sadzonka za odpady”

Przynieś śmieci, odbierz roślinę – kolejna edycja akcji „Sadzonka za odpady”27.09.2023
Urząd Miasta Rumi zachęca do udziału w kolejnej miejskiej zbiórce elektroodpadów i makulatury. Każdy, kto przyniesie odpowiednią ilość śmieci, otrzyma w zamian rośliny przeznaczone do sadzenia. Akcja rozpocznie się w sobotę 30 września o godzinie 10:00 na parkingu MOSiR-u i potrwa do godziny 13:00 l... czytaj całość »

Rumia stawia na zdrowie i ekologiczną mobilność

Rumia stawia na zdrowie i ekologiczną mobilność25.09.2023
Wspólne przejazdy rowerowe, zabawa fotograficzna z nagrodami, piknik edukacyjny i poczęstunek – między innymi w ten sposób Rumia starała się zachęcić mieszkańców do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności 2023, który odbywał się od 16 do 22 września w wielu polskich miastach. Celem zainicjowanej p... czytaj całość »

Pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę

Pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę25.09.2023
We wrześniu ponad 650 rumskich dzieci po raz pierwszy rozpoczęło rok szkolny. Aby ułatwić pierwszakom odnalezienie się w nowych edukacyjnych realiach, władze miasta zaprosiły maluchy do udziału w uroczystym ślubowaniu i pasowaniu. W odbywającym się na hali MOSiR-u wydarzeniu uczestniczyły nie tylko ... czytaj całość »

Kolejne rumskie małżeństwa świętowały okrągłe jubileusze

Kolejne rumskie małżeństwa świętowały okrągłe jubileusze25.09.2023
Jak wynika z badań publikowanych przez Główny Urząd Statyczny, coraz mniej polskich par decyduje się na ślub, a jednocześnie prawie 25% małżeństw kończy się rozwodem, nierzadko po mniej niż 5 latach. W Rumi natomiast kolejne pary spędziły ze sobą tyle lat, że zostały odznaczone prezydenckimi medalam... czytaj całość »

Chcesz wynająć mieszkanie przy ul. Reja? Złóż wniosek!

Chcesz wynająć mieszkanie przy ul. Reja? Złóż wniosek!22.09.2023
Gmina Miejska Rumia ogłosiła nabór. Od 22 do 29 września można składać wnioski. czytaj całość »

Testy zewnętrzne Mevo 2.0 – kary za łamanie regulaminu

Testy zewnętrzne Mevo 2.0 – kary za łamanie regulaminu21.09.2023
Po tygodniu testu zewnętrznego na 20 tys. zarejestrowanych użytkowników aż 250 ma zablokowane konta! W związku z tym postanowiliśmy wprowadzić kary za łamanie regulaminu korzystania z rowerów Mevo. To odpowiedź na liczne zgłoszenia mieszkańców metropolii oraz nasze obserwacje. Naliczanie kar wejdzie... czytaj całość »

Mali i duzi rowerzyści opanowali Rumię

Mali i duzi rowerzyści opanowali Rumię19.09.2023
Około 900 osób – od maluchów po seniorów – uczestniczyło w miejskich przejazdach rowerowych organizowanych przez Rumię w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Na wszystkich, którzy ukończyli trasę, czekały nagrody. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa kondycji fizycznej mieszkańców oraz pr... czytaj całość »

Tymczasowe zamknięcie ulicy Filtrowej w Rumi – 22.09.2023 r.

Tymczasowe zamknięcie ulicy Filtrowej w Rumi – 22.09.2023 r.19.09.2023
W związku z organizacją pikniku edukacyjnego dla dzieci w piątek 22 września w godzinach 8:30-14:00 ulica Filtrowa w Rumi zostanie zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ulicą Stoczniowców do skraju parku. czytaj całość »

Mieszkańcy Rumi odkrywali kosmos w rodzinnym gronie

Mieszkańcy Rumi odkrywali kosmos w rodzinnym gronie18.09.2023
Park Starowiejski 9 września przeobraził się w raj dla małych i dużych miłośników kosmosu. Tego dnia odbył się pełen atrakcji piknik naukowy pod nazwą Kosmiczna Przygoda w Rumi, który przyciągnął tłumy mieszkańców zainteresowanych tajemnicami skrywanymi przez niebo i kosmos. Wydarzenie zostało zorga... czytaj całość »

Pszczoły pracują dla całej planety. Co możemy dać im w zamian?

Pszczoły pracują dla całej planety. Co możemy dać im w zamian?15.09.2023
Dzięki podejmowanym przez urząd miasta działaniom rumskim pszczołom żyje się coraz lepiej – na czym zyskują także mieszkańcy. Te pasiaste owady to jedne z najistotniejszych stworzeń dla całego ekosystemu. Warto spojrzeć na te zwierzęta oczami pasjonatów i zastanowić się nad tym, co my możemy zrobić ... czytaj całość »

Szlachetna Paczka 2023 – potrzebni wolontariusze

Szlachetna Paczka 2023 – potrzebni wolontariusze14.09.2023
Trwa rekrutacja do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. W całej Polsce potrzebnych jest jeszcze ponad 5000 wolontariuszy. Jeżeli chcesz zmieniać świat na dobre – zarówno świat najbardziej potrzebujących rodzin i osób samotnych z najbliższej okolicy, jak i swój własny, nie czekaj. By zgłosić się do wo... czytaj całość »

Będą utrudnienia na drogach związane z przejazdami rowerowymi

Będą utrudnienia na drogach związane z przejazdami rowerowymi14.09.2023
W najbliższą niedzielę (17 września) Urząd Miasta Rumi zorganizuje trzy przejazdy rowerowe z udziałem mieszkańców. Wydarzenia spowodują zamknięcie głównych ulic w godzinach popołudniowych i wieczornych. czytaj całość »

Czas na Wielki Test Wiedzy o Metropolii

Czas na Wielki Test Wiedzy o Metropolii13.09.2023
To już czwarta edycja Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. W sobotę, 16 września, o godz. 11 na 34. piętrze Olivia Star, uczestnicy zmierzą się z najróżniejszymi pytaniami dotyczącymi regionu. Do wygrania atrakcyjne nagrody pieniężne, a uroku całości dodawać będzie wspaniały wido... czytaj całość »

Rolkarki z Rumi zabłysnęły na mistrzostwach Europy

Rolkarki z Rumi zabłysnęły na mistrzostwach Europy13.09.2023
Zawodniczki rumskiego Klubu Jazdy Figurowej „Spin on Rolls” odniosły sukces na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Jeździe na Rolkach, które były organizowane od 2 do 6 września we włoskim Ponte di Legno. Natalia Wiatroszak i Amelia Serafin – wchodzące w skład pięcioosobowej reprezentacji Polski – z... czytaj całość »

Ziemowit Werra obronił tytuł mistrza Polski

Ziemowit Werra obronił tytuł mistrza Polski13.09.2023
W niedzielę 10 września w Szczecinie zakończyły się największe zawody kartingowe w kraju, czyli Polish Indoor Kart Championship 2023 (Polish NQS for KWC 2024). W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników. Rumianin Ziemowit Werra ponownie został mistrzem kraju w kategorii mini – do 14 lat – w ka... czytaj całość »

Mieszkańcy Rumi mogą bezpłatnie testować nowe rowery Mevo

Mieszkańcy Rumi mogą bezpłatnie testować nowe rowery Mevo13.09.2023
Rusza kolejny etap wdrażania systemu roweru metropolitalnego Mevo dla mieszkańców 16 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, w tym Rumi. Jest to faza testów zewnętrznych. czytaj całość »

Te nauczycielki wiedzą, jak zachęcić dzieci do segregacji odpadów

Te nauczycielki wiedzą, jak zachęcić dzieci do segregacji odpadów12.09.2023
Rumia podsumowała konkurs dla nauczycieli polegający na stworzeniu scenariusza zajęć dotyczących szeroko pojętej segregacji odpadów. Najlepsze spośród kilkudziesięciu koncepcji zostaną ujęte w ogólnodostępnej bazie, z której będą mogły korzystać wszystkie placówki oświatowe. Autorki wytypowanych prz... czytaj całość »

Rumia mówi „nie” plakatom wyborczym

Rumia mówi „nie” plakatom wyborczym11.09.2023
Jednym z elementów każdej kampanii wyborczej są rozmieszczane w przestrzeni publicznej plakaty. W Rumi już od 4 lat wywieszanie takich materiałów na zarządzanych przez miasto terenach jest mocno ograniczone. Mimo to niektóre podmioty i ugrupowania polityczne przysłaniają w ten sposób infrastrukturę ... czytaj całość »

Teatralny wrzesień w Rumi

Teatralny wrzesień w Rumi11.09.2023
Miejski Dom Kultury w Rumi wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym powraca do Lekcji z Kulturą, czyli spotkań teatralnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Pomorski Teatr Nobilis, działający przy MDK Rumia, zaprasza starszych i młodszych. czytaj całość »

Pierwsze głosy trafiły do urn

Pierwsze głosy trafiły do urn11.09.2023
Trwa walka o głosy w Budżecie Obywatelskim Rumia 2024. Elektroniczna platforma umożliwiająca mieszkańcom wskazanie najlepszych projektów została uruchomiona w poniedziałek 11 września sekundę po północy. Natomiast pierwsze głosy w papierowej formie rumianie wrzucili do urny podczas spotkania, które ... czytaj całość »

Rumskie Spinki świętowały 25-lecie zespołu

Rumskie Spinki świętowały 25-lecie zespołu11.09.2023
Wspólne krojenie jubileuszowego tortu zakończyło galę organizowaną z okazji 25-lecia Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia. Wydarzenie było nie tylko okazją do wspomnień, podziękowań i tańca, ale i zebrania funduszy na dalsze funkcjonowanie formacji. czytaj całość »

Rumia zaangażowała się w obchody Światowego Dnia FAS

Rumia zaangażowała się w obchody Światowego Dnia FAS08.09.2023
Od 1999 roku 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:09, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii, dzwonią dzwony w kościele metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży be... czytaj całość »

Piekiełko, czyli piekielnie czarujący szlak wzdłuż Zagórskiej Strugi

Piekiełko, czyli piekielnie czarujący szlak wzdłuż Zagórskiej Strugi08.09.2023
Mówi się: hulaj dusza, piekła nie ma. Prawdziwości tego przysłowia może przeczyć mała osada o nazwie Piekiełko, położona na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Dolinie Zagórskiej Strugi. I choć straszy nazwą, to lokalni fani leśnych wędrówek powinni koniecznie odwiedzić to miejsce. czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń