Środa, 10 sierpnia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Widowiskowe konkursy i niezwykłe występy – tak było na 28. Jarmarku Kaszubskim

Widowiskowe konkursy i niezwykłe występy – tak było na 28. Jarmarku Kaszubskim09.08.2022
Jarmark Kaszubski po raz kolejny przyciągnął tłumy miłośników regionalnej kultury i rodzinnej zabawy. Wydarzenie organizowane przez rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Miejski Dom Kultury odbyło się 7 sierpnia w parku Starowiejskim. czytaj całość »

Pod Błoniami Janowskimi będą gromadzone miliony litrów wody

Pod Błoniami Janowskimi będą gromadzone miliony litrów wody 08.08.2022
Rumia zbuduje podziemne zbiorniki retencyjne na terenie Błoni Janowskich. Przechwytywana woda ma być filtrowana i wykorzystywana do podlewania okolicznej roślinności. Inwestycja, na którą udało się zdobyć dofinansowanie, będzie też elementem miejskiej ochrony przeciwpowodziowej. czytaj całość »

Burmistrzowie wysłali listy do pierwszoklasistów

Burmistrzowie wysłali listy do pierwszoklasistów08.08.2022
Już po raz trzeci Urząd Miasta Rumi listownie powitał pierwszoklasistów. Dzięki współpracy z publicznymi i prywatnymi placówkami w sierpniu przyszli uczniowie wyciągnęli ze skrzynek pocztowych koperty, których nadawcami są przedstawiciele władz miasta. Celem inicjatywy jest umilenie dzieciom pierwsz... czytaj całość »

InPost wybrał Rumię. W mieście będą realizowane kolejne proekologiczne inwestycje

InPost wybrał Rumię. W mieście będą realizowane kolejne proekologiczne inwestycje05.08.2022
Rumia dołącza do grona „zielonych miast InPost”. Dzięki współpracy spółki z samorządem zrealizowanych zostanie kilka innowacyjnych i przyjaznych środowisku inwestycji, które poprawią komfort życia lokalnej społeczności. Pierwszym namacalnym efektem będzie pojawienie się na terenie Rumi trzech nowocz... czytaj całość »

Tak sprawdza się matury i egzaminy ósmoklasistów. „Inwencja uczniów jest nieograniczona”

Tak sprawdza się matury i egzaminy ósmoklasistów. „Inwencja uczniów jest nieograniczona”04.08.2022
Na początku lipca poznaliśmy wyniki egzaminów, z którymi zmierzyli się ósmoklasiści i maturzyści. Niewiele osób wie, że arkusze z języka angielskiego były sprawdzane między innymi w Rumi. O kulisach pracy tutejszego zespołu egzaminatorów, którego siedziba mieści się w Szkole Podstawowej nr 8 im. ks.... czytaj całość »

Rusza budowa węzła Centrum w Rumi. Będą utrudnienia w ruchu

Rusza budowa węzła Centrum w Rumi. Będą utrudnienia w ruchu03.08.2022
Wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia budowy węzła integracyjnego w centrum Rumi. Prace mają ruszyć we wtorek 9 sierpnia. Od tego dnia kierowcy i piesi będą musieli się liczyć z utrudnieniami w ruchu. czytaj całość »

Rumia uczciła pamięć Powstańców

Rumia uczciła pamięć Powstańców02.08.2022
W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Rumi spotkali się pod pomnikiem Armii Krajowej, by oddać hołd poległym i żyjącym uczestnikom zrywu. Uczestnicy obchodów mieli okazję wysłuchać, jak swój udział w walkach wspomina 100-letnia rumianka. czytaj całość »

Delegacja z Rumi uczestniczyła w XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów w Brusach

Delegacja z Rumi uczestniczyła w XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów w Brusach01.08.2022
Światowy Zjazd Kaszubów jest organizowany na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich w ramach jednego organizmu administracyjnego, jakim jest województwo Pomorskie. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do integracji, podtrzymywania tradycji regionu oraz promowania regionalnych wartości. Frekwencja na ... czytaj całość »

Miłośnicy makiet kolejowych znów spotkali się w Rumi

Miłośnicy makiet kolejowych znów spotkali się w Rumi01.08.2022
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią do Rumi powrócił „TT–Weekend”, czyli bezpłatna impreza kolejkowa, podczas której prezentowane są modele pociągów i makiety. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało „Diesle duże i małe”. czytaj całość »

Rumskie zawodniczki powołane do kadry narodowej

Rumskie zawodniczki powołane do kadry narodowej27.07.2022
Po raz pierwszy w historii Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich powołano kadrę narodową w jeździe figurowej na rolkach. W trzyosobowym gronie juniorów młodszych znalazły się dwie urodzone w 2008 roku zawodniczki rumskiego KJF „Spin on Rolls”: Natalia Wiatroszak oraz Amelia Serafin. czytaj całość »

Rumskie lekkoatletki z sukcesami w Bielsko-Białej

Rumskie lekkoatletki z sukcesami w Bielsko-Białej27.07.2022
W Bielsku-Białej od 15 do 17 lipca odbywały się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w kategorii U-18. W zawodach wzięło udział ponad 800 młodych sportowców. Prawo startu mieli juniorzy młodsi, którzy osiągnęli odpowiednie wyniki. Rumię reprezentowały trzy zawodniczki z klubu RKS Rumia: Magdalena Biał... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – lipiec 2022

Zestawienie miejskich inwestycji – lipiec 202227.07.2022
W lipcu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, rekreacją i oświatą. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Pięćdziesiąt lat komunikacji miejskiej w Rumi

Pięćdziesiąt lat komunikacji miejskiej w Rumi26.07.2022
Komunikację miejską w Rumi uruchomiono 26 lipca 1972 r. Funkcjonować zaczęła wówczas linia autobusowa 153, łączącą pętlę przy ul. Partyzantów z Dworcem PKP w Rumi oraz z Dworcem PKP w Redzie. Trasa linii została poprowadzona w Rumi ulicami: I Dywizji Wojska Polskiego, Starowiejską i drogą krajową nr... czytaj całość »

Piotr Biankowski przepłynął jezioro Loch Ness, by kupić szpitalne łóżka

Piotr Biankowski przepłynął jezioro Loch Ness, by kupić szpitalne łóżka25.07.2022
Po ponad 12-godzinnej walce z żywiołem Piotr Biankowski, jako pierwszy Polak w historii, przepłynął szkockie jezioro Loch Ness. Rumski sportowiec ekstremalny podjął się tego wyzwania w szczytnym celu – aby zebrać środki finansowe na zakup łóżek dla rodziców małych pacjentów, którzy przebywają w loka... czytaj całość »

Program Czyste Powietrze PLUS

Program Czyste Powietrze PLUS20.07.2022
Czyste Powietrze PLUS to rządowy program priorytetowy, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych kotłach. czytaj całość »

Marszałek, burmistrz i rowerowi aktywiści wspólnie sprawdzili nową ścieżkę

Marszałek, burmistrz i rowerowi aktywiści wspólnie sprawdzili nową ścieżkę20.07.2022
Kilka tygodni temu zakończyła się budowa blisko 1,5-kilometrowej bitumicznej ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi. Warta ponad 4,4 mln zł inwestycja została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Urząd Miasta Rumi. Nową nawie... czytaj całość »

W średniowiecznym skryptorium – warsztaty kaligrafii historycznej dla dzieci 8+

W średniowiecznym skryptorium – warsztaty kaligrafii historycznej dla dzieci 8+18.07.2022
Serdecznie zapraszamy do Stacji Kultura na warsztaty realizowane w ramach projektu „Historia ukryta w ruinach – cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 lipca o godzinie 17:30. czytaj całość »

Rumianin zmierzy się z Loch Ness, by kupić łóżka dla Szpitali Pomorskich

Rumianin zmierzy się z Loch Ness, by kupić łóżka dla Szpitali Pomorskich14.07.2022
Jako jedenasty Polak w historii przepłynął kanał La Manche. Teraz stawia przed sobą nowe wyzwanie, jeszcze bardziej wymagające kondycyjnie. Mowa o Piotrze Biankowskim, ekstremalnym sportowcu z Rumi, który zmierzy się z legendarnym szkockim jeziorem Loch Ness. Zimowy pływak podejmie tę próbę jako pie... czytaj całość »

Tegoroczne Kino Letnie w Rumi zdominują komedie – tak zdecydowali mieszkańcy

Tegoroczne Kino Letnie w Rumi zdominują komedie – tak zdecydowali mieszkańcy14.07.2022
Za kilka tygodni ruszy tegoroczne Kino Letnie w Rumi. Na plenerowym ekranie zagoszczą trzy amerykańskie komedie, których polskie premiery miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. O doborze repertuaru zdecydowali mieszkańcy uczestniczący w internetowym głosowaniu. czytaj całość »

Samorządowcy odbyli spacer studyjny po nowoczesnym i ekologicznym ciągu

Samorządowcy odbyli spacer studyjny po nowoczesnym i ekologicznym ciągu14.07.2022
Kilka tygodni temu w Rumi udało się zrealizować kolejną proekologiczną inwestycję. Niezagospodarowany teren przy ulicy Dębogórskiej, mieszczący się pomiędzy rondami prezydenta Kaczyńskiego i marszałka Płażyńskiego, stał się nowoczesnym ciągiem spacerowym. Dziś nie brakuje tam kwiatów, drzew, a nawet... czytaj całość »

Zawodniczka Tri-Team Rumia jedzie do Francji na mistrzostwa Europy

Zawodniczka Tri-Team Rumia jedzie do Francji na mistrzostwa Europy13.07.2022
Rumianka Karolina Szalast nie zwalnia tempa. Po owocnie zakończonym sezonie zimowym, zwieńczonym potrójnym mistrzostwem świata w pływaniu lodowym i dwoma rekordami świata, zawodniczka rozpoczęła przygotowania do następnych imprez. Dziś ma na koncie kolejne sukcesy, które umożliwiły jej udział w mist... czytaj całość »

Za nami Świetlna Noc w Rumi. Park zamienił się w baśniową krainę

Za nami Świetlna Noc w Rumi. Park zamienił się w baśniową krainę11.07.2022
Kilka tysięcy osób odwiedziło park Starowiejski, by uczestniczyć w Świetlnej Nocy. Główną atrakcją odbywającego się 9 lipca wydarzenia były dwa kilkunastominutowe pokazy laserowe. Bezpłatne widowisko zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Rumi oraz Miejski Dom Kultury. czytaj całość »

Rumianin zagrał z zespołem Coldplay

Rumianin zagrał z zespołem Coldplay11.07.2022
Koncert zespołu Coldplay, który odbywał się 8 lipca w Warszawie na Stadionie Narodowym, był pełen niespodzianek. Jedną z nich było zaproszenie na scenę rumianina Szymona Sawickiego, który w duecie z wokalistą Chrisem Martinem zagrał na pianinie „Let somebody go” dla blisko 60 tysięcy widzów. Jak pod... czytaj całość »

Ariel Sinicki: Czasy są ciężkie, ale staramy się, aby rumianie jak najmniej odczuwali problemy, z którymi mierzy się samorząd

Ariel Sinicki: Czasy są ciężkie, ale staramy się, aby rumianie jak najmniej odczuwali problemy, z którymi mierzy się samorząd08.07.2022
Chyba wszyscy wchodziliśmy w ten rok z nadzieją, że będzie lepszy od poprzedniego. Tymczasem zamiast pandemii mamy wojnę za wschodnią granicą i coraz większe problemy gospodarcze w kraju: inflację, rosnące koszty życia. Jak Rumia, jako samorząd, radzi sobie w tych trudnych okolicznościach? czytaj całość »

Wybierz repertuar Kina Letniego w Rumi!

Wybierz repertuar Kina Letniego w Rumi!07.07.2022
W sierpniu powraca do Rumi Kino Letnie. Organizatorem tegorocznej edycji będzie Fundacja Dla Was. O tym, jakie filmy zostaną wyświetlone, tradycyjnie już zdecydują mieszkańcy. czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń