Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Poznaliśmy najlepszych w baśkę. Kaszubska gra ciągle żywa

Poznaliśmy najlepszych w baśkę. Kaszubska gra ciągle żywa16.07.2024
Za nami kolejny turniej popularnej baśki w Rumi. Karciane zawody, tym razem w formie VII Masters Pomorze i rywalizacji o Puchar Burmistrza Rumi, przyciągnęły do hali MOSiR-u kilkudziesięciu zawodników z całego regionu, którzy są pasjonatami tej tradycyjnej kaszubskiej gry. Rywalizacja toczyła się in... czytaj całość »

Kwiaty Anny rozkwitły na scenie MDK-u

Kwiaty Anny rozkwitły na scenie MDK-u15.07.2024
Na znajdującej się w Galerii Rumia scenie MDK-u 14 czerwca odbył się finał konkursu „Rumski Wokal”. Tegoroczna edycja przebiegła pod znakiem twórczości Anny Jantar, a uczestnicy zaprezentowali znane przeboje tej ikony polskiej muzyki rozrywkowej. czytaj całość »

Sekcja plastyczna MDK-u z kolejnym zagranicznym sukcesem

Sekcja plastyczna MDK-u z kolejnym zagranicznym sukcesem15.07.2024
Wystawą malarstwa sekcja plastyczna podsumowała rok pracy. Aż 140 podopiecznych instruktor Beaty Went od lutego malowało obrazy, które w czerwcu zaprezentowano szerszej publiczności. Uczestnicy organizowanych w MDK-u zajęć plastycznych tradycyjnie brali także udział w konkursach. Sukcesy, które dzie... czytaj całość »

Miasto sportu: Osiedlowy Klub Sportowy Janowo

Miasto sportu: Osiedlowy Klub Sportowy Janowo15.07.2024
„Piąta liga, piąta liga, o-ka-es” – niosło się w czerwcu po rumskim Janowie. Choć jeszcze niedawno pytając o klub piłkarski z Rumi na myśl przychodził głównie Orkan, za nami przełomowy sezon. OKS Janowo, pierwotnie osiedlowy zespół z największej dzielnicy Rumi, zaliczył historyczny awans i szykuje s... czytaj całość »

Najszybszy kierowca w Rumi… i na świecie

Najszybszy kierowca w Rumi… i na świecie12.07.2024
Nastoletni Ziemowit Werra z kolejnym międzynarodowym sukcesem. Młody rumianin zwyciężył w światowym finale Sodi W Series w belgijskim Genk. To największa impreza tego typu na świecie, w której na starcie pojawia się ponad 400 kierowców ze wszystkich kontynentów. czytaj całość »

Rumskie pary wicemistrzyniami Polski w plażowej minisiatkówce

Rumskie pary wicemistrzyniami Polski w plażowej minisiatkówce12.07.2024
Historyczny sukces rumskiej Akademii Piłki Siatkowej – dwie pary reprezentujące klub z Rumi na mistrzostwach Polski w minisiatkówce plażowej sięgnęły po srebrne medale. W kategorii U-12 do samego finału dotarły Aleksandra Maraś i Antonina Matuszko. Z takim samym rezultatem zaprezentowały się również... czytaj całość »

Tajemnicze środy w bibliotece. Co się dzieje, gdy nie ma czytelników?

Tajemnicze środy w bibliotece. Co się dzieje, gdy nie ma czytelników?12.07.2024
Chyba każdy czytelnik choć raz zadał sobie to jedno pytanie: „Właściwie to dlaczego w środy biblioteka jest nieczynna?”. Niektórzy myślą, że jest to dzień wolny dla bibliotekarzy, inni twierdzą, że tego dnia przeliczany jest księgozbiór. Jak jest naprawdę? czytaj całość »

Rumia gospodarzem Mistrzostw Europy w duathlonie w 2025 roku

Rumia gospodarzem Mistrzostw Europy w duathlonie w 2025 roku10.07.2024
To już pewna informacja – Rumia będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Duathlonie, które odbędą się w ostatni weekend kwietnia 2025 roku. Duathloniści powalczą głównie na dystansie sprinterskim, czyli połączeniu 5 kilometrów biegu, 20 km jazdy na rowerze i 2,5 km biegu w kategoriach: Elita, U23, Jun... czytaj całość »

Myslovitz zagrało w Rumi

Myslovitz zagrało w Rumi08.07.2024
Rockowe granie porwało setki rumian! W niedzielny wieczór po mieście niosły się największe hity zespołu Myslovitz, a najwierniejsi fani (i nie tylko) raz po raz śpiewali refreny razem z muzykami. Za nami tegoroczna odsłona „Letniego Grania w Rumi” na kompleksie boisk przy ulicy Bukowej. czytaj całość »

Plenerowe kino powraca do rumskich parków. Repertuar wybrali mieszkańcy

Plenerowe kino powraca do rumskich parków. Repertuar wybrali mieszkańcy05.07.2024
Film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak” otworzy tegoroczne Kino Letnie w Rumi. Seanse rozpoczną się 19 lipca i będą organizowane naprzemiennie w obu miejskich parkach. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na widzów jak zwykle czekać będzie również gorący popcorn i leżaki. czytaj całość »

Rumscy chodziarze-juniorzy w krajowej czołówce

Rumscy chodziarze-juniorzy w krajowej czołówce02.07.2024
Wysokie lokaty, w tym mistrzostwo i drugie miejsce na różnych dystansach zajmowali we Włocławku młodzi rumscy chodziarze. Zawodnicy, których na co dzień prowadzi rumianin Grzegorz Grinholc brali udział w Ogólnopolskim Finale „Lekkoatletyka dla każdego!” Nestle Cup. czytaj całość »

Kto zasłuży na tegoroczne „Skrzydła Kultury”? Każdy może wskazać kandydatów

Kto zasłuży na tegoroczne „Skrzydła Kultury”? Każdy może wskazać kandydatów24.06.2024
Po raz drugi w swojej 800-letniej historii Rumia planuje wręczyć mieszkańcom „Skrzydła Kultury”, czyli finansowe i rzeczowe nagrody burmistrza za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej. Nominacji może dokonać każdy, natomiast laureatów w maksymalnie ośmiu kategoriach wytypuje kapit... czytaj całość »

Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię

Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię24.06.2024
W podniosłej atmosferze, z udziałem gwiazd i lokalnych artystów, mieszkańcy Rumi muzycznie świętowali 800-lecie podczas uroczystego koncertu zorganizowanego w hali MOSiR-u. Występ zamknął cykl weekendowych wydarzeń związanych z miejskimi obchodami okrągłych urodzin. Widownia wypełniła się po brzegi. czytaj całość »

Huczna osiemsetka zwieńczona widowiskowym pokazem

Huczna osiemsetka zwieńczona widowiskowym pokazem22.06.2024
Wielu mieszkańców Rumi i okolic z pewnością uczestniczyło w przyjęciach organizowanych z okazji osiemnastych urodzin, ale chyba nikt nie miał okazji świętować osiemsetki. Rumia uczciła ten okrągły jubileusz muzycznie i widowiskowo, zapraszając wszystkich w sobotę 22 czerwca na scenę przy ulicy Bukow... czytaj całość »

Oto najlepsi tegoroczni absolwenci rumskich podstawówek

Oto najlepsi tegoroczni absolwenci rumskich podstawówek19.06.2024
Ośmioro uczniów rumskich szkół podstawowych, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen i wyróżnili się dodatkowymi osiągnięciami, zostało uhonorowanych przez burmistrza miasta. czytaj całość »

Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury

Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury18.06.2024
Pochodząca z Rumi 16-letnia skrzypaczka Julia Majewska otrzymała stypendium Młoda Polska, które przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O granty aplikowało blisko 900 młodych artystów, z czego ostatecznie 107 uzyskało wsparcie finansowe. Otrzymane pieniądze rumianka chc... czytaj całość »

Oto laureaci siódmej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”

Oto laureaci siódmej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”14.06.2024
Urzędnicy po raz kolejny zaprosili publiczne i prywatne przedszkola do udziału w projekcie edukacyjnym „Rumia oczami dzieci”. Do kampanii przystąpiło łącznie 28 placówek, angażując w realizację zadań setki dzieci. Jednym z etapów przedsięwzięcia były indywidualne konkursy plastyczne ora zadania spec... czytaj całość »

„Rowerowa Wiosna” zakończona

„Rowerowa Wiosna” zakończona14.06.2024
Za nami pierwsza edycja rumskiej kampanii „Rowerowa Wiosna”, w której udział zadeklarowało ponad 2 tysiące dzieci. Zadaniem uczestników było dojeżdżanie do swojej szkoły lub przedszkola środkiem transportu napędzanym siłą mięśni: rowerem, hulajnogą, na deskorolce, rolkach lub wrotkach. Ostatecznie s... czytaj całość »

Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny

Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny10.06.2024
Koncerty z udziałem gwiazd, różne pokazy i historyczny piknik – między inny w ten sposób władze Rumi chcą świętować wspólnie z mieszkańcami osiemsetne urodziny miejscowości. Główne obchody przypadają na drugą połowę czerwca. czytaj całość »

Plany na wakacje w MDK-u

Plany na wakacje w MDK-u06.06.2024
Marzyciele i Miejski Dom Kultury w Rumi przygotowali na zbliżające się wakacje półkolonie pn. „Nowe przygody Pana Kleksa”. czytaj całość »

Sportowa rodzina Grinholców

Sportowa rodzina Grinholców06.06.2024
Jeśli szukać w Rumi wyjątkowo sportowej rodziny, która swój czas solidarnie dzieli między domowe obowiązki a sportowe stadiony i hale, nie sposób nie wspomnieć o Grzegorzu, Iwonie, Wojtku i Krzysztofie Grinholcach. Ich konik to chód sportowy, a szybkim krokiem – niczym dawniej Robert Korzeniowski – ... czytaj całość »

Miasto sportu: Taneczny Klub Sportowy Creative Dance

Miasto sportu: Taneczny Klub Sportowy Creative Dance06.06.2024
Kilkudziesięciu zawodników startujących w turniejach, duże imprezy taneczne, które przyciągają do Rumi gwiazdy ze szklanego ekranu, a nawet duża grupa seniorów stawiająca pierwsze taneczne kroki na parkiecie. Creative Dance to miejsce, które już od kilkunastu lat zaraża mieszkańców (i nie tylko) pas... czytaj całość »

Rumskie parki – jaka historia kryje się wśród starych drzew i alejek

Rumskie parki – jaka historia kryje się wśród starych drzew i alejek06.06.2024
Każdego dnia mieszkańcy przechadzają się parkiem Starowiejskim oraz parkiem przy ulicy Filtrowej. Są to zielone wizytówki Rumi, doceniane przez miłośników przyrody, rekreacji czy fotografii. Niewiele osób wie, że zanim pojawiły się w tych miejscach alejki, ławki i rabaty, były to tereny częściowo pr... czytaj całość »

Rumianie na podium jednej z największych imprez pływackich w kraju

Rumianie na podium jednej z największych imprez pływackich w kraju05.06.2024
W sobotę 1 czerwca odbyła się inauguracja sezonu na wodach otwartych Aqua Speed Open Water Series Ślesin. Do rywalizacji w wodach jeziora Ślesińskiego stanęło ponad 360 pływaków, a dzięki tak dużej frekwencji zawody zostały okrzyknięte największą tegoroczną imprezą pływacką open water w Polsce. Na p... czytaj całość »

Młodzi radni postawili na ekologię

Młodzi radni postawili na ekologię05.06.2024
Energiczne uderzenie w dzwon i głośne ślubowanie – tak rozpoczęła się VIII Dziecięca Sesja Rady Miejskiej Rumi. Chwilę później dorośli samorządowcy mogli się przekonać, jakie pomysły na rozwój miasta mają kilkuletni mieszkańcy. Zdecydowana większość projektów dotyczyła ekologii. czytaj całość »

Mercedesy z całej Polski zjechały się do Rumi

Mercedesy z całej Polski zjechały się do Rumi04.06.2024
Rumia już po raz drugi stała się tymczasową stolicą dla polskich miłośników motoryzacji. Po ubiegłorocznym sukcesie III Festiwalu Pojazdów Nieznanych, Nieudanych i Zapomnianych park Starowiejski przyciągnął Mercedes Klub Wybrzeże. W niedzielę 2 czerwca za sprawą klubowiczów i tutejszego MDK-u zorgan... czytaj całość »

Jak Dzień Dziecka, to tylko na sportowo!

Jak Dzień Dziecka, to tylko na sportowo!03.06.2024
Najpierw konkurencje sportowe, później festiwal dmuchańców – tak Rumia po raz kolejny świętowała Dzień Dziecka. Odbywające się 2 czerwca na kompleksie boisk przy ul. Bukowej wydarzenie przyciągnęło setki rodzin chcących skorzystać z bezpłatnych atrakcji. Głównym organizatorem był tutejszy MOSiR. czytaj całość »

Poznaj historię Rumi podczas spaceru

Poznaj historię Rumi podczas spaceru29.05.2024
Jedną z propozycji świętowania obchodów 800-lecia Rumi są spacery historyczne organizowane przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pierwsze wycieczki piesze z historią w tle odbyły się w maju, kolejne będą organizowane regularnie aż do późnej jesieni. czytaj całość »

Gimnastyczki i tancerze rywalizowali w Rumi. Sędziowały byłe olimpijki

Gimnastyczki i tancerze rywalizowali w Rumi. Sędziowały byłe olimpijki 28.05.2024
Gdyński klub Sport-Master oraz Akademia Rozwoju Twórczego z Lęborka zorganizowali w hali rumskiego MOSiR-u ogólnopolskie zawody w gimnastyce artystycznej GYM-MASTER oraz zawody taneczne DANCE-MASTER. Odbywające się pod patronatem burmistrza Rumi wydarzenie przyciągnęło ponad 500 zawodników. czytaj całość »

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone23.05.2024
Nic tak nie edukuje, jak dobra zabawa – w maju przyszła pora na kolejny element miejskiego programu edukacji ekologicznej. Najmłodsi mieszkańcy na scenie MDK-u w Galerii Rumia poznali mieszkańców zielonych terenów, czyli Dżdżownicę Dziunię, Chrząszcza Groszka i Świerszcza Miętka, którzy byli głównym... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń