Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Kto zasłuży na tegoroczne „Skrzydła Kultury”? Każdy może wskazać kandydatów

Kto zasłuży na tegoroczne „Skrzydła Kultury”? Każdy może wskazać kandydatów24.06.2024
Po raz drugi w swojej 800-letniej historii Rumia planuje wręczyć mieszkańcom „Skrzydła Kultury”, czyli finansowe i rzeczowe nagrody burmistrza za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej. Nominacji może dokonać każdy, natomiast laureatów w maksymalnie ośmiu kategoriach wytypuje kapit... czytaj całość »

Oto najlepsi tegoroczni absolwenci rumskich podstawówek

Oto najlepsi tegoroczni absolwenci rumskich podstawówek19.06.2024
Ośmioro uczniów rumskich szkół podstawowych, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen i wyróżnili się dodatkowymi osiągnięciami, zostało uhonorowanych przez burmistrza miasta. czytaj całość »

Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury

Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury18.06.2024
Pochodząca z Rumi 16-letnia skrzypaczka Julia Majewska otrzymała stypendium Młoda Polska, które przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O granty aplikowało blisko 900 młodych artystów, z czego ostatecznie 107 uzyskało wsparcie finansowe. Otrzymane pieniądze rumianka chc... czytaj całość »

Oto laureaci siódmej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”

Oto laureaci siódmej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”14.06.2024
Urzędnicy po raz kolejny zaprosili publiczne i prywatne przedszkola do udziału w projekcie edukacyjnym „Rumia oczami dzieci”. Do kampanii przystąpiło łącznie 28 placówek, angażując w realizację zadań setki dzieci. Jednym z etapów przedsięwzięcia były indywidualne konkursy plastyczne ora zadania spec... czytaj całość »

„Rowerowa Wiosna” zakończona

„Rowerowa Wiosna” zakończona14.06.2024
Za nami pierwsza edycja rumskiej kampanii „Rowerowa Wiosna”, w której udział zadeklarowało ponad 2 tysiące dzieci. Zadaniem uczestników było dojeżdżanie do swojej szkoły lub przedszkola środkiem transportu napędzanym siłą mięśni: rowerem, hulajnogą, na deskorolce, rolkach lub wrotkach. Ostatecznie s... czytaj całość »

Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny

Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny10.06.2024
Koncerty z udziałem gwiazd, różne pokazy i historyczny piknik – między inny w ten sposób władze Rumi chcą świętować wspólnie z mieszkańcami osiemsetne urodziny miejscowości. Główne obchody przypadają na drugą połowę czerwca. czytaj całość »

Plany na wakacje w MDK-u

Plany na wakacje w MDK-u06.06.2024
Marzyciele i Miejski Dom Kultury w Rumi przygotowali na zbliżające się wakacje półkolonie pn. „Nowe przygody Pana Kleksa”. czytaj całość »

Sportowa rodzina Grinholców

Sportowa rodzina Grinholców06.06.2024
Jeśli szukać w Rumi wyjątkowo sportowej rodziny, która swój czas solidarnie dzieli między domowe obowiązki a sportowe stadiony i hale, nie sposób nie wspomnieć o Grzegorzu, Iwonie, Wojtku i Krzysztofie Grinholcach. Ich konik to chód sportowy, a szybkim krokiem – niczym dawniej Robert Korzeniowski – ... czytaj całość »

Miasto sportu: Taneczny Klub Sportowy Creative Dance

Miasto sportu: Taneczny Klub Sportowy Creative Dance06.06.2024
Kilkudziesięciu zawodników startujących w turniejach, duże imprezy taneczne, które przyciągają do Rumi gwiazdy ze szklanego ekranu, a nawet duża grupa seniorów stawiająca pierwsze taneczne kroki na parkiecie. Creative Dance to miejsce, które już od kilkunastu lat zaraża mieszkańców (i nie tylko) pas... czytaj całość »

Rumskie parki – jaka historia kryje się wśród starych drzew i alejek

Rumskie parki – jaka historia kryje się wśród starych drzew i alejek06.06.2024
Każdego dnia mieszkańcy przechadzają się parkiem Starowiejskim oraz parkiem przy ulicy Filtrowej. Są to zielone wizytówki Rumi, doceniane przez miłośników przyrody, rekreacji czy fotografii. Niewiele osób wie, że zanim pojawiły się w tych miejscach alejki, ławki i rabaty, były to tereny częściowo pr... czytaj całość »

Rumianie na podium jednej z największych imprez pływackich w kraju

Rumianie na podium jednej z największych imprez pływackich w kraju05.06.2024
W sobotę 1 czerwca odbyła się inauguracja sezonu na wodach otwartych Aqua Speed Open Water Series Ślesin. Do rywalizacji w wodach jeziora Ślesińskiego stanęło ponad 360 pływaków, a dzięki tak dużej frekwencji zawody zostały okrzyknięte największą tegoroczną imprezą pływacką open water w Polsce. Na p... czytaj całość »

Młodzi radni postawili na ekologię

Młodzi radni postawili na ekologię05.06.2024
Energiczne uderzenie w dzwon i głośne ślubowanie – tak rozpoczęła się VIII Dziecięca Sesja Rady Miejskiej Rumi. Chwilę później dorośli samorządowcy mogli się przekonać, jakie pomysły na rozwój miasta mają kilkuletni mieszkańcy. Zdecydowana większość projektów dotyczyła ekologii. czytaj całość »

Mercedesy z całej Polski zjechały się do Rumi

Mercedesy z całej Polski zjechały się do Rumi04.06.2024
Rumia już po raz drugi stała się tymczasową stolicą dla polskich miłośników motoryzacji. Po ubiegłorocznym sukcesie III Festiwalu Pojazdów Nieznanych, Nieudanych i Zapomnianych park Starowiejski przyciągnął Mercedes Klub Wybrzeże. W niedzielę 2 czerwca za sprawą klubowiczów i tutejszego MDK-u zorgan... czytaj całość »

Jak Dzień Dziecka, to tylko na sportowo!

Jak Dzień Dziecka, to tylko na sportowo!03.06.2024
Najpierw konkurencje sportowe, później festiwal dmuchańców – tak Rumia po raz kolejny świętowała Dzień Dziecka. Odbywające się 2 czerwca na kompleksie boisk przy ul. Bukowej wydarzenie przyciągnęło setki rodzin chcących skorzystać z bezpłatnych atrakcji. Głównym organizatorem był tutejszy MOSiR. czytaj całość »

Poznaj historię Rumi podczas spaceru

Poznaj historię Rumi podczas spaceru29.05.2024
Jedną z propozycji świętowania obchodów 800-lecia Rumi są spacery historyczne organizowane przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pierwsze wycieczki piesze z historią w tle odbyły się w maju, kolejne będą organizowane regularnie aż do późnej jesieni. czytaj całość »

Gimnastyczki i tancerze rywalizowali w Rumi. Sędziowały byłe olimpijki

Gimnastyczki i tancerze rywalizowali w Rumi. Sędziowały byłe olimpijki 28.05.2024
Gdyński klub Sport-Master oraz Akademia Rozwoju Twórczego z Lęborka zorganizowali w hali rumskiego MOSiR-u ogólnopolskie zawody w gimnastyce artystycznej GYM-MASTER oraz zawody taneczne DANCE-MASTER. Odbywające się pod patronatem burmistrza Rumi wydarzenie przyciągnęło ponad 500 zawodników. czytaj całość »

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone23.05.2024
Nic tak nie edukuje, jak dobra zabawa – w maju przyszła pora na kolejny element miejskiego programu edukacji ekologicznej. Najmłodsi mieszkańcy na scenie MDK-u w Galerii Rumia poznali mieszkańców zielonych terenów, czyli Dżdżownicę Dziunię, Chrząszcza Groszka i Świerszcza Miętka, którzy byli głównym... czytaj całość »

Waleczny wieczór w hali MOSiR-u, czyli gala FSC 9

Waleczny wieczór w hali MOSiR-u, czyli gala FSC 920.05.2024
Tłum widzów, kilkanaście walk w klatce i transmisje na antenach ogólnopolskich kanałów sportowych – tak wyglądała gala sztuk walki FSC 9: Rumia, która odbyła się 11 maja w hali MOSiR-u. czytaj całość »

Rumscy pływacy najszybsi w brytyjskim kanale

Rumscy pływacy najszybsi w brytyjskim kanale20.05.2024
Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski, duet pływaków ekstremalnych z rumskiego UKS Tri-Team intensywnie przygotowuje się do letnich wyzwań na otwartych wodach – tym razem podczas zawodów Greater Manchester Swim w Wielkiej Brytanii. Reprezentanci lokalnego klubu znaleźli się w ścisłych czołówkach w s... czytaj całość »

Rumianka zadebiutowała w siatkarskiej reprezentacji

Rumianka zadebiutowała w siatkarskiej reprezentacji17.05.2024
Paulina Damaske zaliczyła swój debiut w seniorskiej reprezentacji Polski kobiet w siatkówce. Dwudziestotrzylatka, która jest wychowanką rumskiej Akademii Piłki Siatkowej, po raz pierwszy wystąpiła w oficjalnym spotkaniu biało-czerwonych w starciu z Francją w ramach Ligi Narodów. Polki wygrały to spo... czytaj całość »

Rumianka z pływackimi medalami

Rumianka z pływackimi medalami15.05.2024
Karolina Szalast z rumskiego UKS Tri-Team wśród najlepszych w kraju. Zawodniczka zdobyła dwa medale – srebrny i brązowy – na Mistrzostwach Polski Seniorów i Juniorów w pływaniu z płetwami. czytaj całość »

Ruszyła pierwsza „Rowerowa Wiosna” w Rumi

Ruszyła pierwsza „Rowerowa Wiosna” w Rumi07.05.2024
Ponad dwa tysiące rumskich dzieci zadeklarowało udział w pierwszej odsłonie miejskiej kampanii „Rowerowa Wiosna”. Przez miesiąc wychowankowie oraz personel z 17 punktów przedszkolnych, przedszkoli oraz szkół będzie dojeżdżał do swoich placówek środkiem transportu napędzanym siłą mięśni, np. rowerem,... czytaj całość »

Jak dużo i co czytamy?

Jak dużo i co czytamy?06.05.2024
Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa za 2023 rok. Sprawozdanie pokazuje, jak zmieniają się preferencje czytelnicze Polaków. Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii sięgamy po książki coraz częściej i coraz chętniej. Dowodzą tego również statystyki Stacji Kultura i innych rums... czytaj całość »

Miasto sportu: Fundacja Boomerang

Miasto sportu: Fundacja Boomerang06.05.2024
Młody klub, młode zawodniczki i wielkie ambicje sięgające nawet igrzysk olimpijskich. W Rumi już od kilku lat trenują utalentowane gimnastyczki artystyczne, które rozwijają swoje umiejętności pod okiem byłych olimpijek. Nazwa tego stosunkowo nowego na sportowej mapie miasta stowarzyszenia jest zupeł... czytaj całość »

Pierwsza w Europie, druga na świecie

Pierwsza w Europie, druga na świecie03.05.2024
Miasto uroczyście uczciło 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Lokalne obchody rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Następnie pod pomnikiem Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego wiceburmistrz Ariel Sinicki ... czytaj całość »

Muzyczna majówka z polskimi hitami

Muzyczna majówka z polskimi hitami03.05.2024
„Jak statki na niebie” – te słowa niosły się 3 maja po Starej Rumi. Pierwszymi gwiazdami, które w tym sezonie zagrały i zaśpiewały dla mieszkańców, byli członkowie zespołu De Mono. Koncert znanej formacji uzupełnił występ lokalnej wokalistki i rodzinny festyn na obiektach przy ul. Bukowej. czytaj całość »

Uczennica Ekologa laureatką międzynarodowego konkursu

Zuzanna Tatara, uczennica ósmej klasy Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi, została laureatką III Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Śladami historii Polski – skąd nasz ród”. Zajęła drugie miejsce w kategorii poezja, w temacie „Wojny, Bitwy, Wydarzenia – Powstania”. Konkurs został... czytaj całość »

Szprychy MDK-u od 30 lat na dwóch kółkach!

Szprychy MDK-u od 30 lat na dwóch kółkach!26.04.2024
W tym roku grupa rowerowa Szprychy MDK-u Rumia świętuje imponujący jubileusz: 30-lecie istnienia! Od trzech dekad zrzesza ona miłośników dwóch kółek, którzy wspólnie przemierzają malownicze trasy Pomorza, pielęgnując pasję do jazdy na rowerze i budując silną społeczność. czytaj całość »

Przyjdź na casting do „Spinek”

Przyjdź na casting do „Spinek”23.04.2024
Chcesz dołączyć do rumskich tancerek, które podbijają parkiety i serca jurorów? Zespoły Spin MOSiR Rumia ruszają z castingiem, który pozwoli na rozpoczęcie sportowej przygody m.in. dziewczynkom od rocznika 2017 i starszym. Czekają treningi w sekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. czytaj całość »

Duathlonowe emocje na ulicach Rumi

Duathlonowe emocje na ulicach Rumi22.04.2024
Młodzi duathloniści, czyli zawodnicy łączący bieg z jazdą na rowerach zapanowali w niedzielę 21 kwietnia nad rumskimi ulicami. Miasto było gospodarzem zawodów Lotto Duathlon Energy, czyli imprezy o randze Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie na dystansach sprinterskich. Na stopniach podium stawała kr... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń