Środa, 29 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Trębacze podtrzymują majową tradycję

Trębacze podtrzymują majową tradycję  22.05.2024
Co roku, przez cały maj, rano o godzinie 6:00 oraz wieczorem o godzinie 18:00 nad Rumią rozbrzmiewają melodyjne dźwięki trąbek z dachu kapliczki. Zapewne niewielu wie, skąd wzięła się ta tradycja trwająca 75 lat. czytaj całość »

Sprawdź formy wsparcia od PFRON-u

Sprawdź formy wsparcia od PFRON-u09.05.2024
Jesteś osobą z niepełnosprawnością? Nie stać cię na opłatę najmu mieszkania? A może mieszkanie, które zajmujesz, jest pełne barier architektonicznych? Sprawdź, czy możesz skorzystać z poniższych form wsparcia. czytaj całość »

Pieszo i w kajakach sprzątali Zagórską Strugę

Pieszo i w kajakach sprzątali Zagórską Strugę18.03.2024
Niemal 30 osób dołączyło do trzeciej edycji sprzątania Zagórskiej Strugi w ramach Hack4change. czytaj całość »

Jak się mają rumscy rzemieślnicy?

Jak się mają rumscy rzemieślnicy?02.11.2023
Bycie swoim własnym szefem może i brzmi kusząco, ale jak podkreślają doświadczeni w tej kwestii przedsiębiorcy, nie jest łatwe. Skoro nawet po wielu latach prowadzenia działalności czasem jest pod górkę, to jak trudne muszą być początki? O własnych debiutach w świecie rzemiosła opowiedzieli trzej wł... czytaj całość »

BohaterOn 2023 w Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi

BohaterOn 2023 w Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi27.10.2023
BohaterON w Twojej Szkole to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Naszą misją jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej – szczególnie tej dotyczącej Powstania Warszawskiego – w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesn... czytaj całość »

Pracownicy PUK-u odwiedzili przedszkolaków

Pracownicy PUK-u odwiedzili przedszkolaków10.10.2023
Na prośbę nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi, która jest zaangażowana w realizowany przez miasto projekt ekologiczny, w piątek 6 października tamtejszy oddział wychowania przedszkolnego odwiedzili przedstawiciele Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (PUK) w Rumi. Pracownicy spółki rozmawial... czytaj całość »

Trasa Rumia – Osłonino, czyli jak docenić bliskie krajobrazy podczas rowerowej wycieczki

Trasa Rumia – Osłonino, czyli jak docenić bliskie krajobrazy podczas rowerowej wycieczki28.07.2023
Osłonino to niewielka, położona w sąsiednim powiecie puckim, nadmorska wieś. Mimo że bezpośrednio z Rumi nie doprowadzi nas tam nowoczesna ścieżka rowerowa, to warto obrać ten kierunek. Tamtejszy szlak widokowy pozwala dokładnie przyjrzeć się urokom rezerwatu Beka i Zatoce Puckiej. czytaj całość »

Rumski akcent na międzynarodowych regatach

Rumski akcent na międzynarodowych regatach25.07.2023
W tegorocznych regatach Tall Ships Races 2023 bierze udział mały jacht Belfer, którego armatorem jest Jarosław Goliński, mieszkaniec Rumi. Na co dzień rumianin jest nauczycielem informatyki w Szkole Podstawowej nr 8, a w wakacje zaraża młodzież swoją pasją do żeglowania. czytaj całość »

Biegacz górski z Rumi najlepszy w swojej kategorii wiekowej

Biegacz górski z Rumi najlepszy w swojej kategorii wiekowej27.06.2023
Rumianin Konrad Wyganowski, niezrzeszony biegacz górski, odniósł kolejny sukces. Podczas odbywających się 25 czerwca w okolicach Lęborka zawodów z cyklu Pomerania Trail reprezentował miasto na dystansie 24 kilometrów. Pokonanie trasy przebiegającej przez okoliczne wzgórza zajęło mu 1 godzinę i 57 mi... czytaj całość »

Kilkuset zawodników walczyło o puchar Pomorza w cheerleadingu

Kilkuset zawodników walczyło o puchar Pomorza w cheerleadingu01.06.2023
W sobotę 20 maja w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi rozegrane zostały V Otwarte Mistrzostwa Pomorza Cheerleaders. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem burmistrza Rumi i Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders. Turniej był kolejnym z cyklu grand prix Po... czytaj całość »

Hipolit zamienił się w szkołę magii

Hipolit zamienił się w szkołę magii19.05.2023
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi na jedną noc przekształcił się w Hogwart (fikcyjną uczelnię kształcącą młodych czarodziejów) i gościł w swoich progach uczniów szkół podstawowych. czytaj całość »

Grupa „Odkrywców” z Dziesiątki poznaje tajniki nauki poprzez eksperymentowanie

Grupa „Odkrywców” z Dziesiątki poznaje tajniki nauki poprzez eksperymentowanie16.05.2023
W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi po raz kolejny biorą udział w VII już edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program ten został objęty honorowym patronatem ministra edukacji i nauki. czytaj całość »

W Ekologu cenią nie tylko matematykę!

W Ekologu cenią nie tylko matematykę!26.04.2023
Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna w Rumi już od wielu lat organizuje wiele konkursów, nie tylko szkolnych i międzyszkolnych, ale także powiatowych. Ekolog w tym roku również zaprosił wszystkich uczniów powiatu wejherowskiego do konkursów: I Powiatowego Konkursu z Matematyki dla klas IV oraz I ... czytaj całość »

Koncert kolęd z udziałem orkiestry dętej oraz uczniów z Ósemki i Dziesiątki

Koncert kolęd z udziałem orkiestry dętej oraz uczniów z Ósemki i Dziesiątki17.01.2023
Granie i śpiewanie kolęd, pastorałek oraz piosenek nawiązujących do magii świąt to nieodłączny element każdego Bożego Narodzenia. Co więcej, kolędowanie jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że zajmuje szczególne miejsce nie tylko w obszarze kultury katolickiej. Tak czy inaczej, granie i śpiewanie ko... czytaj całość »

Składanie stroików świątecznych na zabytkowym cmentarzu

Składanie stroików świątecznych na zabytkowym cmentarzu16.12.2022
Wykonywanie stroików świątecznych i składanie ich na rumskim zabytkowym cmentarzu 15 grudnia 2022 r. czytaj całość »

Za nami V Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny „Hipolit Chef”

Za nami V Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny „Hipolit Chef”15.12.2022
Na początku grudnia w rumskim „Hipolicie” odbyła się V edycja Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego „Hipolit Chef”. czytaj całość »

Nauczycielka Ekologa „Wolontariuszką Roku” powiatu wejherowskiego

Nauczycielka Ekologa „Wolontariuszką Roku” powiatu wejherowskiego09.12.2022
Monika Burkowska – nauczycielka Ekologa, opiekunka samorządu szkolnego, wychowawczyni klasy VII a – otrzymała statuetkę „Najaktywniejszy wolontariusz powiatu wejherowskiego”. Kapituła konkursowa bezapelacyjnie przyznała rumskiej nauczycielce I miejsce. czytaj całość »

Erasmus+ w Hipolicie szansą na rozwój zawodowy uczniów

Erasmus+ w Hipolicie szansą na rozwój zawodowy uczniów25.11.2022
Pod koniec września 2022 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Rumi dyrektor Halina Filińska podpisała umowę z Narodową Agencją Erasmus+ dotyczącą praktyk zawodowych, w ramach której uczniowie Hipolita mogą uczestniczyć w programie Erasmus+. Szkoła przystąpiła do nowego projektu, który będzie reali... czytaj całość »

Rumscy karatecy stanęli na wysokości zadania

Rumscy karatecy stanęli na wysokości zadania24.11.2022
Klub Sportowy Karate „Sakura” Rumia po wakacyjnej przerwie ostro podszedł do nowego sezonu startowego. Jesień dla karateków oznaczała aktywny powrót do stałych treningów na terenie całego Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Zbudowana w czasie wakacji forma oraz regularna aktywność na codziennych zajęcia... czytaj całość »

Konkurs na „Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu”

Konkurs na „Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu”24.11.2022
Konkurs jest związany z wydarzeniem Lokalne Fora Wolontariatu, które odbędą się 7 grudnia w Wejherowie oraz 8 grudnia w Pucku. Zwieńczeniem tych spotkań będzie uroczyste przekazanie nagród dla najaktywniejszych wolontariuszy z obu powiatów. czytaj całość »

Jedynka gościła uczniów z Włoch, Hiszpanii i Portugalii

Jedynka gościła uczniów z Włoch, Hiszpanii i Portugalii28.10.2022
Na początku października w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi miała miejsce niecodzienna wizyta. Gościliśmy nauczycieli i uczniów z programu Erasmus+ w ramach projektu pt. Your Region Through the Middle Ages, który placówka realizuje od 2020 roku. Goście przybyli z Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii. czytaj całość »

Nauczycielka z Rumi laureatką ministerialnego konkursu

Nauczycielka z Rumi laureatką ministerialnego konkursu24.10.2022
W konkursie dla nauczycieli szkół podstawowych „Kierunek – innowacja 2022” jedną z laureatek została Agnieszka Reysowska-Szczepańska z Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi. czytaj całość »

Mali rugbiści trenowali w sercu Kaszub

Mali rugbiści trenowali w sercu Kaszub22.08.2022
Zawodnicy z Rugby Club Arka Rumia wzięli udział w obozie treningowym. Tym razem blisko 50 dzieci wylądowało w samym sercu malowniczych Kaszub – w ośrodku Osada 49. W ciągu 6 dni 5 trenerów przeprowadziło ponad 20 mocnych treningów. czytaj całość »

Wakacje rumskich karateków z KSK Sakura

Wakacje rumskich karateków z KSK Sakura22.08.2022
Wakacje to zwyczajowo czas odpoczynku i relaksu, ale nie dla wszystkich. Sportowcy KSK Sakura Rumia w tym okresie nie odkładają karateg (kimon) do szaf ani nie odwieszają pasów. Wykorzystując warunki pogodowe i letnią aurę (oraz fakt, iż mogą więcej czasu poświecić swojej sportowej pasji), trenują, ... czytaj całość »

Tak sprawdza się matury i egzaminy ósmoklasistów. „Inwencja uczniów jest nieograniczona”

Tak sprawdza się matury i egzaminy ósmoklasistów. „Inwencja uczniów jest nieograniczona”04.08.2022
Na początku lipca poznaliśmy wyniki egzaminów, z którymi zmierzyli się ósmoklasiści i maturzyści. Niewiele osób wie, że arkusze z języka angielskiego były sprawdzane między innymi w Rumi. O kulisach pracy tutejszego zespołu egzaminatorów, którego siedziba mieści się w Szkole Podstawowej nr 8 im. ks.... czytaj całość »

Z wizytą na mieście – spacer wzdłuż Zagórskiej Strugi

Z wizytą na mieście – spacer wzdłuż Zagórskiej Strugi04.08.2022
W tym roku park Starowiejski obfituje nie tylko w piękne kwiaty i ciekawe wydarzenia, ale również w strefy oferujące relaks, zimne lody i napoje. Jeśli jeszcze tam nie byliście, zapraszam na wycieczkę wzdłuż Zagórskiej Strugi. czytaj całość »

Aleksandra Sychowska: „To był zryw, do którego człowiek podchodził całym sercem”

Aleksandra Sychowska: „To był zryw, do którego człowiek podchodził całym sercem”04.08.2022
Pani Aleksandra Sychowska to mieszkająca w Rumi jedna z ostatnich żyjących uczestniczek Powstania Warszawskiego. Urodziła się 20 lutego 1922 roku w Warszawie. W czasie walk pełniła funkcję łączniczki na terenie Śródmieścia. Nosiła pseudonim „Oleńka”. czytaj całość »

Rumianin zmierzy się z Loch Ness, by kupić łóżka dla Szpitali Pomorskich

Rumianin zmierzy się z Loch Ness, by kupić łóżka dla Szpitali Pomorskich14.07.2022
Jako jedenasty Polak w historii przepłynął kanał La Manche. Teraz stawia przed sobą nowe wyzwanie, jeszcze bardziej wymagające kondycyjnie. Mowa o Piotrze Biankowskim, ekstremalnym sportowcu z Rumi, który zmierzy się z legendarnym szkockim jeziorem Loch Ness. Zimowy pływak podejmie tę próbę jako pie... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń