Środa, 01 Kwiecień 2020

Koronawirus – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje


11.03.2020 r.


Aktualizacja – 31.03.2020

W dobie panującego koronawirusa, obawiając się o zdrowie i życie wyborców oraz członków komisji wyborczych, samorządowcy sprzeciwiają się organizacji wyborów prezydenckich we wskazanym przez rząd terminie. Głos w tej sprawie zabrał Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. Przeczytaj list skierowany do komisarza wyborczego w Słupsku.


Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem.

Od 1 kwietnia do odwołania:

 • Obowiązkową kwarantanną są objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.
 • Każda osoba poniżej 18. roku życia może wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna.
 • Obowiązuje zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów czy promenad.
 • Piesi mają obowiązek zachowania co najmniej 2-metrowej odległości od innych osób. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
 • Zamknięte zostają wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Usług nie można realizować również poza salonami. Zawieszone jest również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży.
 • Hotele i inne miejsca noclegowe mogą funkcjonować tylko, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
 • Obowiązuje ograniczona liczba klientów w sklepach (3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia), na targach (3 klientów na 1 punkt handlowy) i na poczcie (2 osoby na 1 okienko pocztowe).
 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane są zamknięte.
 • Wszystkie instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie.

Od 2 kwietnia do odwołania:

 • Wszyscy klienci mają robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach
 • W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.
 • W transporcie zbiorowym pasażerów może być tylu, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Obostrzenie dotyczy wszystkich pojazdów (publicznych i prywatnych), które mają więcej niż 9 miejsc siedzących. Obostrzenie nie dotyczy samochodów osobowych.
 • Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Więcej szczegółowych informacji na temat nowych obostrzeń można znaleźć na stronie rządowej.


Aktualizacja – 24.03.2020

List burmistrzów Rumi do rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym.


Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obowiązują one od 25 marca do 11 kwietnia.

Można się przemieszczać wyłącznie:

 • do i z pracy
 • na potrzeby wolontariatu w walce z koronawirusem
 • w sprawach niezbędnych do życia codziennego (m.in. wyjście do apteki lub sklepu czy na spacer z psem)

Dozwolona liczba pasażerów w transporcie zbiorowym zostaje ograniczona – dostępna będzie połowa miejsc siedzących.

Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, z wyjątkiem spotkań w gronie rodziny lub osób pozostających w stałym pożyciu.

Do 11 kwietnia będą obowiązywać dotychczasowe ograniczenia dotyczące organizacji wydarzeń, a także funkcjonowania galerii handlowych, restauracji czy pubów.

Przypominamy, że osoby, które nie mogą spędzić kwarantanny w swoich domach, powinny skontaktować się telefonicznie z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – całodobowa infolinia tel. 58 307 72 04. Centrum wyznacza miejsce kwarantanny, ale nie zapewnia transportu.


Aktualizacja – 23.03.2020

Decyzją burmistrza Michała Pasiecznego wszystkie miejskie place zabaw, siłownie zewnętrzne i boiska zostały zamknięte do odwołania.


Aktualizacja – 20.03.2020

 • Podpisano rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce.
 • Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu szkolnych zajęć do świąt wielkanocnych.
 • Premier zapowiedział podwyższenie kary za złamanie kwarantanny z 5 do 30 tys. zł.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.


Aktualizacja – 17.03.2020

W najbliższych dniach osoby starsze, niepełnosprawne i chore, dla których koronawirus stanowi największe zagrożenie, powinny pozostać w domach. Chcąc wesprzeć mieszkańców, którzy nie mogą liczyć na pomoc bliskich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi uruchamia akcję polegającą na robieniu dla nich zakupów: żywności, środków czystości czy leków. Potrzebni będą jednak wolontariusze.

 • Osoby, które chcą pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia jako wolontariusze, proszone są o kontakt telefoniczny pod numerami: 531 646 156 oraz 58 671 05 56 (wew. 816) lub mailowy sekretariat@mops.rumia.pl.
 • Zgłoszenia od osób, które potrzebują takiej pomocy, przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30 pod numerami telefonów (58 671 05 56, 537 858 132, 537 825 858, 536 808 915, 536 807 295, 537 808 821, 537 808 386) oraz mailowo pod adresem: sekretariat@mops.rumia.pl. Pracownicy MOPS-u będą weryfikować wszelkie sygnały, a następnie wyznaczać koordynatora, który ustali szczegóły dotyczące terminu oraz sposobu realizacji i rozliczenia zakupów.


Aktualizacja – 13.03.2020

Premier RP ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Będą obowiązywać następujące ograniczenia:

 • Rząd zdecydował o profilaktycznym ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych – będą tam funkcjonować wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.
 • Inaczej będą działać także restauracje, kawiarnie i bary. Ograniczeniu podlega spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będą realizowane wyłącznie na wynos lub dowóz.
 • Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rząd zdecydował się również zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki oraz kina.
 • Na terenie całego kraju wprowadzono również zakaz zgromadzeń o charakterze publicznym, państwowym i religijnym powyżej 50 osób, dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Powyższe ograniczenia będą obowiązywać od 14 marca przez co najmniej dwa tygodnie.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.

Kwarantanna na granicach

 • Rząd zamyka granice naszego kraju dla cudzoziemców.
 • Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do Polski. Zostaną oni poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.
 • Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.
 • Ulice i miasta nie są zamykane – jak podkreśla rząd, nie ma potrzeby, aby otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości.

Powyższe ograniczenia będą obowiązywać od 15 marca przez co najmniej 10 dni.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.


W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 informujemy, że Rząd RP zdecydował o tymczasowym zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach. Ponadto profilaktycznie zamknięte zostają wszystkie miejskie jednostki. Do tej pory na terenie województwa pomorskiego nie odnotowano żadnego potwierdzonego zachorowania.

Urząd Miasta w Rumi profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, informujemy, że od 13 marca do odwołania Urząd Miasta w Rumi profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów i pracuje w trybie wewnętrznym.

 • Prosimy, aby najpilniejsze sprawy urzędowe załatwiać telefonicznie (58 679 65 00 oraz 58 679 65 67), drogą elektroniczną (urzad@um.rumia.pl oraz Cyfrowy Urząd i ePUAP) lub w późniejszym terminie.  
 • W przypadku rejestracji aktu zgonu, po uprzednim umówieniu się, klientów przyjmuje Urząd Stanu Cywilnego (58 679 65 21 i 58 679 65 22).
 • W holu Biura Obsługi Mieszkańców została ustawiona skrzynka, w której można składać dokumenty bez konieczności kontaktu z urzędnikami.
 • Punkt Banku Rumia Spółdzielczego, który zlokalizowany jest na kondygnacji 0 urzędu, jest nieczynny.
 • O ewentualnych zmianach będziemy na bieżąco informować na stronie i facebookowym profilu miasta.

Za wszystkie utrudnienia przepraszamy i z góry dziękujemy za zrozumienie.

Funkcjonowanie placówek oświatowych

By zapobiegać rozpowszechnianiu się koronawirusa, decyzją rządu od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek oświatowych zostaje czasowo ograniczone. W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne) nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoły i przedszkola będą zapewniać opiekę, prosimy jednak o pozostawienie dzieci w domach. Natomiast od poniedziałku (16 marca) wszystkie placówki zostaną zamknięte. Terminy egzaminów na razie pozostają bez zmian. Więcej szczegółowych informacji dla dyrektorów, rodziców oraz uczniów można znaleźć na stronie rządowej.

Miejskie jednostki – wstrzymanie organizacji wydarzeń

Decyzją burmistrza Michała Pasiecznego od 12 do 25 marca miejskie jednostki będą zamknięte ze względów profilaktycznych (Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z boiskami i krytą pływalnią oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi). Oznacza to, że na ich terenie nie będą organizowane żadne ogólnodostępne spotkania i wydarzenia o charakterze edukacyjnym, sportowym i kulturalnym. Aktualne informacje na temat działalności miejskich jednostek można śledzić na poniższych stronach internetowych.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ograniczone funkcjonowanie

Od 17 marca do odwołania Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi, siedziba oraz filie, pracuje w trybie wewnętrznym i profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów.

 • Wszelkie wnioski oraz pisma należy przesyłać drogą elektroniczną – na adres mailowy: sekretariat@mops.rumia.pl lub poprzez skrzynkę ePUPAP.
 • Przy drzwiach wejściowych do siedziby przy ul. Ślusarskiej 2 i w filii przy ul. Abrahama 17 wewnątrz budynku zostały ustawione skrzynki, w których można składać dokumenty bez konieczności kontaktu z urzędnikiem.
 • Klub Integracji Społecznej „Zagórze” wstrzymuje do odwołania warsztaty.      
 • Asystenci rodziny monitorują sytuację rodzin przede wszystkim telefonicznie.
 • W wyjątkowych sytuacjach dopuszczony jest kontakt osobisty w siedzibie Ośrodka, z zachowaniem zasad określonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.
 • Podjęte działania prewencyjne nie mają wpływu na realizację wypłat świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń wychowawczych, świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego. Wypłaty świadczeń są realizowane zgodnie z wcześniej przyjętymi terminami wypłat.

Więcej szczegółowych informacji na temat funkcjonowania MOPS-u można uzyskać pod numerem telefonu: 58 671 05 56 lub znaleźć pod tym linkiem.

Kwalifikacja wojskowa została zakończona

Minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz minister MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. została zakończona w piątek 13 marca br. Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie przewiduje, że 13 marca br. zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do 12 marca br. powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

Pomoc psychologiczna

Nie ma powodów, by pozbywać się zwierząt

W związku z epidemią pojawiają się liczne pytania odnośnie możliwości zarażenia się koronawirusem przez zwierzęta domowe, a także przenoszenia przez nie wirusa na człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że nie ma żadnych dowodów na to, aby koty czy psy zostały zainfekowane lub byłyby odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa wywołującego COVID-19.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod tym linkiem.

Ogólne zalecenia

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do: Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

Osoby, które odwiedziły którekolwiek z wyżej wymienionych państw w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy koronawirusa (gorączkę, kaszel, bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, duszności i problemy z oddychaniem), proszone są o bezzwłoczny kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie – tel. 58 677 79 01; 58 672 74 27; 58 672 74 23; 58 672 74 24 lub całodobowy telefon alarmowy (w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym) +48 697 611 090.

Przypominamy, że jednym z podstawowych warunków zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem jest dbałość o higienę. Najważniejsze informacje można znaleźć na załączonej ulotce.


 
Aktualne informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć na stronach internetowych:

Kalendarz wydarzeń